Skocz do zawartości

Pochylony obraz


PiDzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Panowie może moje pytanie wyda wam się śmieszne lub głupie, ale od razu przyznam że jestem amatorem w tej dziedzinie.

 

Dziś dostałem Nostrusa 76TX i jakoś dziwnie wygląda obraz. To że jest odwrócony to wiem (aż takim laikiem nie jestem :) ), ale że jest pochylony o kilka stopni to mnie zdziwiło...

Co może być tego przyczyną? Ja coś źle skręciłem czy to wada urządzenia?

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc...

 

Acha jeszcze dodam, że nie mogę dobrze dostroić ostrości - testowane na plakatach z naprzeciwka bo niebo dziś w Warszawie bardzo kiepskie...

Edytowane przez PiDzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale że jest pochylony o kilka stopni to mnie zdziwiło...

Co może być tego przyczyną? Ja coś źle skręciłem czy to wada urządzenia?

właśnie dzisiaj ktoś to też zauważył:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=285266

 

Acha jeszcze dodam, że nie mogę dobrze dostroić ostrości - testowane na plakatach z naprzeciwka bo niebo dziś w Warszawie bardzo kiepskie...

 

spróbuj na czymś odległym (niekoniecznie na niebie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie to czy obraz w newtonie jest obrócony czy nie, zależy od tego jak patrzysz w wyciąg. Jeżeli usiądziesz okrakiem na tubie, i popatrzysz w wyciąg wtedy obraz będzie do góry nogami. Jeżeli natomiast staniesz przed tubą i popatrzysz tak jakbyś chciał zobaczyć swój brzuch wtedy obraz będzie nie obrócony. Problem jest więc w tym, że patrzysz do wyciągu pod kątem.

 

Nie przejmuj się tym, to w niczym nie przeszkadza chyba że chcesz obserwować obiekty naziemne.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie to czy obraz w newtonie jest obrócony czy nie, zależy od tego jak patrzysz w wyciąg.

Dokłądniej - jeśli sam zachowujesz pozycję pionową to obraz w okularze jest przechylony w zależności od tego, jak jest obrócona tuba teleskopu: czy wyciąg jest w płaszczyżnie pionowej wspólnej z osią optyczną tuby, czy wyciąg jest skierowany poziomo, czy też jest ustawiony jakoś skośnie. Zresztą to samo zjawisko występuje w katadioptrykach czy refraktorach, jeśli stosujemy nasadkę kątową.

A jeżeli sam będziesz jakoś przechylony, to przecież twój "optyczny pion" może być dowolnie skręcony, i wtedy zarówno pochylenie Twego ciała (glowy) jak i położenie lusterka wtórnego albo nasadki kątowej będzie miało wpływ na "pion" obrazu w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.