Skocz do zawartości

Test nowego miejsca - 24 kwietnia 2008 - czwartek wieczorem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam "misiowaty" biorąc twoje plany pod uwagę zabiorę dobsa 10'' i może refrakor 6''. Zobaczę ile uniosę do samochodu żeby nie zejść na zawał za młodu. Też mnie bieże na emki. Zobaczymy co zoabaczymy. Wezmę też materiały szczegółowe na temat grup w lwie, pannie, warkocz bereniki, i o mgiełkach w wielkiej niedźwiedzicy. Zawsze pozostają kuliste i saturn. :Beer:

Piotr S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie potwierdzam, że spotykamy się o 19.00

 

parking przed wejściem do parku w Świerklańcu o godz. 19.00

 

w tym miejscu http://www.zumi.pl/namapie.html?&long=...e=2&scale=2

 

od godz. 18.00 jestem wyłacznie pod komórką 880 184 000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc po pierwsze dziękuje wszystkim za bardziej niż udany wspólny wieczór i częściowo noc. Opłacało się jechać i każdy to zapewne potwierdzi.

Choć miejsce obserwacyjne okazało się niezbyt trafnym wyborem to jednak wspólnymi siłami udało się poobserwować Saturna, Marsa oraz kilka czy nawet kilkanaście „emek”. Obserwacje zaczęły się dopiero po obejrzeniu w 10” Newtonie Piotrka - M3. Nie dość, że ten teleskop nie był nigdy po zakupie kolimowany, okazał się doskonałym sprzętem dającym jak na takie warunki doskonałe obrazy. Drugi szok, to M13, który wraz z okularem SkyWatchera UWA 70°, dokończył dzieło pogrążenia pozostałych sprzętów. Synta 10” pokazała przewagę nad swoim 8” odpowiednikiem. Rozbieżność obrazów mogła być spowodowana brakiem kolimacji 8” Newtona, choć osobiście mi się wydaje, że to jednak apertura i 55% większe powierzchniowo zwierciadło 10” teleskopu dało ten efekt. Nie mogę doczekać się Kalet i próby z 12” Newtonem SW z zamontowanym Neglerkiem. Gdyby była by prawie taka różnica jak pomiędzy 8 a 10” była by niezła zabawa. Różnica zapewne będzie, ale z tego, co wiem nie tak już duża.

Ja osobiście wypróbowałem działanie Celestrona z serii SE z Goto. Sprzęt jest rewelacyjnie mobilny i przypadku naprawdę ciemnego nieba spisałby się doskonale. Funkcja „Alling” sprawiła się w każdej opcji wręcz niesamowicie. Wrażenie robi ustawianie teleskopu np. za pomocą 3 dowolnych dla nas gwiazd, o których nie musimy nic wiedzieć i nawet nie musimy znać ich nazw. Wystarczy, że teleskop ustawimy na 3 dowolne jasne obiekty, wpiszemy datę, godzinę i współrzędne i to wszystko. Do dyspozycji mamy prawie 40000 obiektów pod warunkiem, że nie zasłaniają nam ich np. drzewa. Dość prostą metoda było też ustawianie teleskopu za pomocą dwóch znanych nam gwiazd czy planet. Możliwości są przeogromne! Tutaj w modelu 5” niestety wielkość zwierciadła uniemożliwiała identyfikacje obiektów, na które teleskop się ustawiał. Niebo było dość jasne i ewidentnie brakowało tylko kontrastu.

Poza tym był refraktor Celstrona, którego „misiowaty” na początku zaczął traktować jak pancerfaust. Było extra.

Za 2 tygodnie i 2 dni, powtórka w KALETACH !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wspaniałą astronoc. Markowi Substykowi składam szczególne podziękowanie za zorganizowanie tego cudownego spotkania i prezentację zaawansowanego technicznie sprzętu z Delty O. Kolejny raz wszyscy mogliśmy się przekonać że sprzęt z oferty "Delty O." jest wyborny. Pragnę także podzienkować Michałowi - "misiowaty", Markowi i pozostałym za wiele cennych rad, oraz pomoc w sprawnym rozłożeniu i złożeniu mojego sprzętu oraz wspólne obserwacje cudów wszechświata. Michał znadujesz emki precyzyjnie i szybko i jesteś wspaniałym kompanem w obserwacjach. Wszystkie osoby jakie poznałem to naprawdę przyjemni, wartościowi ludzie. Atmosfera była miła, elegancka, szczera i wesoła. Tak trzymać. Koledze, który zrobił zdjęcie gratuluję jest dobre. Nowicjuszy, którzy byli pierwszy raz na obserwacjach (dwaj panowie z siemianowic śl.) i pierwszy raz widzieli w teleskopach saturna zachęcam do rozwijania hobby i wejścia w posiadanie własnego sprzętu który da im podobnie jak nam wiele satysfakcji. Co do warunków to faktycznie niebo w kierunku południowym który nas interesował tej nocy było nie najlepsze, dopiero przed odjazdem zrobiło się ciemniej (około północy). Jednak gdy dojechałem do siemianowic śl. i wysiadłem z samochodu a na niebie w centrum było widać tylko arktura, regulusa, saturna i może coś jeszcze ponownie uświadomiłem sobie jak bardzo było warto pojechać te 30 kilometrów dalej. Co do widoków z z mojej synty 10'' to faktycznie różnice w galaktykach w porównaniu z 8'' Michała nie były duże lub nie było ich wcale. Natomiast powiem wam, że wasze zachwyty na temat gromad M3 i M13 (o kurde!!!, Łałł, wspaniałe!) w mojej syncie nie są mi obce. Zawsze gdy patrzę włąśnie na kuliste w tym sprzęcie to ogarnia mnie ten sam zachwyt. Nie raz już słyszałem od współobserwatorów, że taką M13 widzieli po raz pierwszy w życiu. Jaśniejsze kuliste wychodzą rozdzielone do samego środka i wyjątkowo piękne. Widok hihotek z resztą jest również powalający. Myślę też, że mit o nieakceptowalnej abberacji w dużych achroamtach zosatał ponownie obalony. Uważam że widok saturna i M3 lub M13 w achromacie celestrona 6'' był bez zarzutu. Na syncie 10'' przez krótki czas obserwowaliśmy saturna nawet przy 521 x na okularze 2,3mm. Pamiętacie jak mocno uwidoczniły się księżyce?! Ponownie dziękuję wszystkim i do zobaczenia znowu - czym prędzej. piotr sobieraj. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11-tego maja mam komunię chrześnicy (córka brata) ale późniejszym wieczorem przyjadę. Bardzo mnie ciekawi widok w 12'' syncie no i kusi kolejne wspaniałe astrospotkanie. w załączeniu z opóźnieniem przesyłam zdjęcia z mojego aparatu z ostatniego spotkania. :banan:

 

 

11-tego maja mam komunię chrześnicy (córka brata) ale późniejszym wieczorem przyjadę. Bardzo mnie ciekawi widok w 12'' syncie no i kusi kolejne wspaniałe astrospotkanie. w załączeniu z opóźnieniem przesyłam zdjęcia z mojego aparatu z ostatniego spotkania. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11-tego maja mam komunię chrześnicy (córka brata) ale późniejszym wieczorem przyjadę. Bardzo mnie ciekawi widok w 12'' syncie no i kusi kolejne wspaniałe astrospotkanie. w załączeniu z opóźnieniem przesyłam zdjęcia z mojego aparatu z ostatniego spotkania. :banan:

 

Tak jak rozmawialismy komunie tutaj nie przeszkadzają jesli obchodzi się je tradycyjnie :D

Zdjęć brak... <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.