Skocz do zawartości

M81,M82,Ngc 3077,Ngc 2976


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze zdjęcie w zupełnie nowej konfiguracji.Po wielu problemach powoli wszystkie elementy zaczynaję ze sobą współpracować. Czeka mnie jeszcze dużo pracy ale mam nadzieje że jestem na dobrej drodze.

Na razie tylko luminacja,czekam na pogode żeby dopalić kolor,wczoraj prawie się udało ale po 3 klatkach przyszły chmury :szczerbaty:

Fota z centrum Wrocławia przez malutki refraktorek

 

 

 

 

Tak fs60 z reduktorem f/4.4,

ogniskowa 264mm,

sbig 2000xm

15X300s

 

"Starych wyjadaczy" proszę o konstruktywną krytyke i rady co mogę poprawić w obróbce, bo przyznam że w tym temacie też nie czuje się najlepiej.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fota super, ale powiedz mi jak zrobiłeś to z centrum Wrocławia, jak odciąłeś LP, jak, jak, jak? :blink:

Chyba, że ja czegoś nie wiem i ta kamera robi cuda...

 

No bo Wrocław to miasto bardzo przyjazne astroamatorom i nie ma prawie w ogóle LP :D

A tak na poważnie to obiekty które fotografowałem są prawie w zenicie a po drugie 16 bitów pozwala w dużej mierze na wycięcie LP.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo mi sie wydaje, albo ta duża gwiazdka na M81 ma czarną obwódkę która zdradzała by, że mocno podostrzyłeś fotkę.... czy tak ?

 

Jeśli tak, to proponuje albo ostrzyć w programie PixInsight z opcją "deringing" albo uzywać maski w photoszopie co by ostrzyć tylko to co się chce ( czyli mięso galaktyk bez gwiazdek )...

 

Poza tym gratuluje poskładania AP do kupy.....domyślam się, że to jednak nie takie łatwe ...

 

Czekam na następne fotki które pewnie powalą skoro na scenie jest AP + SBIG...

Powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo mi sie wydaje, albo ta duża gwiazdka na M81 ma czarną obwódkę która zdradzała by, że mocno podostrzyłeś fotkę.... czy tak ?

 

Jeśli tak, to proponuje albo ostrzyć w programie PixInsight z opcją "deringing" albo uzywać maski w photoszopie co by ostrzyć tylko to co się chce ( czyli mięso galaktyk bez gwiazdek )...

 

Poza tym gratuluje poskładania AP do kupy.....domyślam się, że to jednak nie takie łatwe ...

 

 

Całkiem możliwe że tą gwiazdke podostrzyłem jak podciągałem samą galaktyke, całego zdjęcia chyba w ogóle nie ostrzyłem.

 

Z montażem to akurat było najmniej problemów,tylko na razie nie moge ustawić na polarną bo brakuje mi adaptera żeby wkręcić lunetke biegunową.

A najdłużej to walczyłem z robofocusem, focusmax zupełnie nie chciał współpracować z ccdsoft'em, dopiero jak przesiadłem się na maxima wszystko ruszyło, aż miło było patrzeć jak sobie sam wszystko wylicza :D

A tak na marginesie czy jest możliwość zmuszenia maxima albo focusmaxa żeby sam ustawiał ostrość po zmianie filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak tylko z innej beczki się podłączę.. korzystając z tego iż fotka jest czarnobiała.. (sorry za odbiegnięcie od tematu):

 

Mam obecnie Synte 8", czyli sprzęt standardowy. Ale za kilka lat planuję uzbierać na Meade Lightbridge 12" lub (gdy fundusze dopiszą i zdrowia wystarczy) na 16". Czy w okularze w 16" zobaczę pod ciemnym niebem takie DS z takimi szczegółami jak te na tej fotce? A może juz 12" lustro pokaże pazurki?Dzięki za odpowiedzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak tylko z innej beczki się podłączę.. korzystając z tego iż fotka jest czarnobiała.. (sorry za odbiegnięcie od tematu):

 

Mam obecnie Synte 8", czyli sprzęt standardowy. Ale za kilka lat planuję uzbierać na Meade Lightbridge 12" lub (gdy fundusze dopiszą i zdrowia wystarczy) na 16". Czy w okularze w 16" zobaczę pod ciemnym niebem takie DS z takimi szczegółami jak te na tej fotce? A może juz 12" lustro pokaże pazurki?Dzięki za odpowiedzi:)

 

Pod bieszczadzkim niebem mogłbyś zobaczyć podobny obraz tyle że mniej kontrastowy, ale o szczegółach to niech się wypowie jakiś specjalista od obserwacji wizualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fota z centrum Wrocławia przez malutki refraktorek

Tak fs60 z reduktorem f/4.4,

ogniskowa 264mm,

sbig 2000xm

15X300s

 

A jak Piotrze wygląda reszta kadru? Czy pomimo reduktora nie jest zbyt ciekawie? Zaprezentowałeś obszar o rozmiarach około 3,5*x2,5*. A na fotce z ogniskową 264mm mieści się obszar o powierzchni około 9*x6*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Piotrze wygląda reszta kadru? Czy pomimo reduktora nie jest zbyt ciekawie? Zaprezentowałeś obszar o rozmiarach około 3,5*x2,5*. A na fotce z ogniskową 264mm mieści się obszar o powierzchni około 9*x6*...

 

Tomek to jest pełny kadr, może liczyłeś dla klatki 36x24, rozmiar chipa st2000 to 8.9x11.8

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ST2000 z ogniskową 264mm ma pole równe 360 x 240 arcmin ... czyli 6* x 4*

 

(odsyłam do mojej super tableki w której liczenie takich rzeczy to sama dzika przyjemność - http://philips.art.pl/goto/forum/viewtopic.php?t=44 ... tabelka jest już w nowym wydaniu z załadowaną listą matryc )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ST2000 z ogniskową 264mm ma pole równe 360 x 240 arcmin ... czyli 6* x 4*

 

(odsyłam do mojej super tableki w której liczenie takich rzeczy to sama dzika przyjemność - http://philips.art.pl/goto/forum/viewtopic.php?t=44 ... tabelka jest już w nowym wydaniu z załadowaną listą matryc )

 

ccd calculator liczy jeszcze inaczej

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ccd calculator liczy jeszcze inaczej

Bo ja policzyłem jak Yutomi dla ogniskowej 264mm, Ty dla 354mm...Nie wiem skąd Yutomi wziął te 264mm, ale ja ślepo za nim poszedłem.

W końcu ile ogniskowej ma FS60 ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączone zdjęcie ma rozmiary 2,3 x 1,7 deg (poprzez porównanie odległości M81 od M82 = 0,615 deg).

Do liczenia rozmiarów kadru w stopniach nie są potrzebne tabelki tylko znajomość jednej prostej zasady:

 

Obiektyw o ogniskowej f daje na matrycy obraz na którym jeden radian (57,29 deg) ma rozmiar f.

 

Jeżeli rozmiar chipa to 11.8 mm to przy ogniskowej 264 mm rozmiar kadru to 11.8/264 rad = 2,56 deg co zgadza się nieźle z wyliczonymi rozmiarem (nie cały chip jest obrazowany w pliku, albo zdjęcie jest nieco obcięte).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem nadesłany przez Piotra_S materiał z M81 na swój sposób ( tylko crop ):

gotowe.jpg

 

Działania:

Maxim - kalibracja - stack

PixInSight - histogram - curvesy - ostrzenie - odszumianie

PS - histogram - curvesy - ostrzenie - odszumianie (wszystko finalne)

 

PS. jakby dorobić jeszcze drugie tyle materiału to dało by się wycisnąć z tego więcej jeśli idzie o ciemniejsze partie M81 czyli ramiona - które są tam, ale mocno zaszumione ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Filip za poświęcony czas nad moim materiałem, wyszło bardzo fajnie chodź musze przyznać że nie podobają mi się te placki jakie Ci wyszły :D

No można by go potraktować "minimalize" ale szczerze mówiąc zupełnie nie interesowałem się gwiazdkami co raczej detalem galaktyk i zasięgiem....

 

Co ciekawe, Twoje fotki nie chcą się "mierzyć" w CCDInspectorze.... nie wiem co jest grane a chciałem sprawdzic krzywiznę pola FS60....jeszcze będe próbował.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, Twoje fotki nie chcą się "mierzyć" w CCDInspectorze.... nie wiem co jest grane a chciałem sprawdzic krzywiznę pola FS60....jeszcze będe próbował.

 

nie wiem... trudno mi odpowiedziedź czemu tak się dzieje, jednak gdyby Ci się udało to jestem ciekaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.