Skocz do zawartości

Pierwszy powiew lata.


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Wyszedłem sobie na dwór, patrzę, a tu taaakie niebo, wschodząca letnia Droga Mleczna i w ogóle, to myślę, że trzeba coś zaobserwować. Teleskop schłodzony, to lecimy po letnich obiektach!

 

Na pierwszy ogień oczywiście M13. Jest wspaniała nawet przy 48x, bogactwo detali zachwyca. Przy 200x szczęka stuknęła o ziemię! Niesamowite rozbicie, właściwie widok jak z gorszej fotografii.

Blisko jest M92, no to daję. Przy 48x wygląda to jak jasne jądro (nierozdzielone) i boki wykazujące dużą ziarnistość, oczywiście słabsza od poprzedniczki ale również piękna.

 

Filtr UHC-s spoczywał spokojnie w mojej kieszeni, więc pomyślałem że czas go wreszcie wypróbować.

Cel: M57! Power 48. Bez filtra tło jest "takie-sobie" a wnętrze mgławicy mleczne. Nakręcam i.... coś podobnego! Tło jest czarniutkie, dziurka wewnątrz mgławicy niesamowicie wyraźna! Power 200x i jest pięknie, wyraźnie widoczna dziura i kontury mgławicy, coś niesamowitego jak dużo ujawnia się szcxzegółów (jak np. to że owal jest lekko poszarpany przy krótszym brzegu).

 

Tak. Tutaj UHC-s zrobił na mnie wrażenie. Przechodzę dalej. Łabędź jest już wyżej, a widok Drogi Mlecznej bardzo kusi... Nie mogłem sobie odmówić (chociaż myślałem że i tak nic nie zobaczę) i wycelowałem.. pod lewe skrzydło Łabędzia. Filtr był cały czas nakręcony a ja wykonywałem powolne skanowanie terenu. Nieee, nic nie zobaczę, jest za nisko- myślę sobie, i nagle COŚ się pojawia. Mgiełka. Charakterystyczny, łukowaty kształt...

 

WIDZĘ VEILA! Tak moi państwo, pomimo niskiego położenia Welon jest widoczny. Na początku bez szczegółów ale już po paru chwilach widać było postrzępienie. Palec Boży na granicy widzialności, ale jest chyba słabszy, więc będę próbował za jakiś czas.

 

Z czystej ciekawości dałem znów na Welon, i zdjąłem filtr. Jak można się domyślić, nie zobaczyłem nic, pomimo że wiedziałem że mgławica tam jest. UHC-s naprawdę pomaga!

 

Teraz byłem bardzo zadowolony. Ale było mi mało, chciałem więcej lata :)

 

Cel: Strzała. Jest tam słaba kulka, którą mimo tego bardzo lubię- M71. Chciałem ją odnaleźć ale nie udawało mi się to. Naglę patrzę a tu leci jakiś salelita. Mówię, nic do stracenia pośledzę sobie go. Po kilku sekundach śledzenia, jak się nietrudno domyślić wpadłem na M71 :)

Gromada jest słaba i łatwo można ją przeoczyć lub uznać na otwartą, mimo iż jest sklasyfikowana jako kulista. Tu również chwilę poświęciłem.

 

No właśnie, jestem w Strzale, a tu jest taki jeszcze jeden letni klejnocik prawda? Mowa oczywiście o M27. Kila sekund i trafiłem na nią. Bez filtra przy 48x jest tylko mgiełką, bez wyraźnych szczegółów. Jednak po nakręceniu filtra, odniosłem wrażenie że mgławica... zwiększyła jasność conajmniej 2 razy! Dodatkowo oprócz wyraźnego kształtu hantli zauważyłem "skrzydła" po bokach mgławicy. UHC-s to naprawdę świetna sprawa!

 

Pisząc "powiew lata" miałem na myśli również i to, że obserwacje odbyły się bez atrybutów takich jak kurtki, rękawiczki i inne wełniaste rzeczy :) cały czas w rozpiętej bluzie i wcale nie było mi zimno.

 

No, ale się rozpisałem. To by było na tyle.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

PS.

Popełniłem również pamiątkową fotkę Łabędzia, na której złapała sie Droga Mleczna. (tak wiem pojechało ale to tylko fotka pamiątkowa ;))

mleczna.jpg

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze Krawat ja jeszcze liczę na kawałek wiosennych DSów a ty latem już straszysz :D

no dobra, teraz na serio, fajnie się czyta i robi smak na piękne letnie mgiełki i kulki, tym bardziej że dzisiaj przepada mi już 3 taka piękna noc w tym tygodniu (szkoła i obowiązki), aż się łezka w oku kręci. Mam nadzieję to nadrobić niebawem, też już wyposażony w UHC-S (które jak widzę też bardzo zachwalasz) i OIII.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do wiosny nie mam jakoś szczęścia- za dużo galaktyk naraz...Ale ABC napisał fajny poradnik, trzeba go wdrożyć w życie :)

 

Wiecie co? Tak sobie teraz oglądam to zdjęcie, i tam, pod Denebem majaczy zarys Ameryki- nawet trochę czerwonawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście kłaczki wciągają. Wczoraj było nieźle, warkocz bereniki i wielki wóz, obstrzelone, ale chętnie zgasiłbym okoliczne latarnie.

Również około 3 pokazał się Jowisz całkiem całkiem 2 paski :) Dzisiaj mam nadzieję, pogoda dopisze.

Do zobaczenia pod ciemnym niebem :)

Mam pytanie Krawat jakie masz niebo ?

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety obserwacje z podwórka gdzie zasięg nie rozpieszcza- może 4-5 mag, chociaż chwilami wydawało mi się że widzę M13 gołym okiem.

 

Ale niedaleko domu mam całkiem fajną miejscówkę, gdzie jest ponad 6 mag (samochodem niecała minuta drogi) ale niestety rodzice nie chcą mnie wozić o pierwszej w nocy :) A droga jest dość uciążliwa, błoto i dziury, więc nie ma szans... Chodzi o to, że mój sąsiad ma fabrykę mebli, i jedna z hal jest oświetlana przez potężną sodówę, która skutecznie obniża mi na podwórku zasięg (ratuję się chowając się w cieniu iglaków), a na tej miejscówce to nie przeszkadza, bo lampa świeci w inną stronę.

W każdym razie gdy raz zabrakło prądu w mieście i w tej fabryce nie było światła (ale na krótko, bo mają swoje zapasy prądu), to miałem zasięg z podwórka chyba 7 mag. Po prostu żal człowieka bierze, jak się doświadcza takich rzeczy...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.