Skocz do zawartości

Celestron 80ED - co do guidingu?


pixair

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!Moj pierwszy post wiec prosze wszystkich o wyrozumialosc.Mam kilka pytan odnosnie zestawu do guidowania.Dopiero zaczynam swoja przygode z astrofotografia wiec bede bardzo wdzieczny za wszelka pomoc i wskazowki.Na poczatek napisze co posiadam:

- Celestron 80ED na CG5-GT

- Canon EOS 40D

- laptop

I teraz moje pytania:

- czy Philips SPC900NC bedzie dobrym wyborem na kamere do guidowania i czy musi byc zmodyfikowana czy nie?

- czy telep 70/700 bedzie odpowiedni na obiektyw guidujacy do tej kamery i mojego 80ED?

- jakie kable + przejsciowki (co jeszcze?) bede potrzebowal zeby to wszystko razem polaczyc w dzialajaca calosc(zaznaczam ze w laptopie posiadam tylko wejscia USB)

- jakies dodatkowe sterowniki?

W przyszlosci zamierzam kupic wiekszy teleskop a 80ED uzywac za ob.guidujacy ale na poczatek musze sie wszystkiego nauczyc na tym co mam.Dziekuje za wszelka pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

może troche późno, ale do rzeczy:

nie przerobionym webcamem naturalnie można guidować, ale należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń takiego guidowania, że fotografowane obiekty bedą musiały mieć w swoich najbliższych okolicach jasne gwiazdki, bo innych, nie przerobiony webcam po prostu nieda rady zarejestrować

 

70/700 - jedyną jego zaletą jest to, że jest lekki, (a no i tani) natomiast jest ciemny f/10 - a to oznacza już dużo wyższe wymagania dotyczące czułości kamery guidującej, więc lepiej jakąś o krótszej ogniskowej, ale o większej światłosile

 

kabli będziesz potrzebował co niemiara - żeby to wszystko powiązać, a więc co najmniej:

1 usb aparat-laptop (chyba, że Ci wystarczy liveview w 40D) + ewentualnie kabel obsługi bulba (lub pilot czy inny programator długich expozycji)

1 usb kamera-laptop + ew. kabel długich czasów (chyba że niezmodyfikowany webcam)

1 laptop-port guidera montażu

jeżeli nie masz portów RS czy LPT to jeszcze odpowiednie konwentery

do tego interface, który to wszystko połączy w całość czyli relaybox, lub specjalizowane adaptery np. USB-RJ-12

zależnie co wybierzesz do obsługi swojego zestawu, ale zazwyczaj będą Ci jeszcze potrzebne sterowniki ASCOM

ale jak jeszcze dodasz jakieś motofocusery, zasilanie tego wszystkiego, chłodzenie, grzanie itp ilość kabli rośnie wprost wykładniczo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70/700 - jedyną jego zaletą jest to, że jest lekki, (a no i tani) natomiast jest ciemny f/10 - a to oznacza już dużo wyższe wymagania dotyczące czułości kamery guidującej

 

Niestety sumas ma rację co do webcama. W połączeniu z 10-tką to normalna porażka. Koniec z końców skończyłem jako guaider w tym zestawie z meade dsi - dopiero on daje sobie rade.

Oczywiście pierwsze próby mizernie wyszły ale zdecydowanie webcam na ten zestaw to żenada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.