Skocz do zawartości

LVW 13mm


Lars

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj (30 V 2008) udało mi się kupić swój wymarzony okular - LVW 13mm w sklepie Delta Optical :helo:

Na początek trochę suchych danych :

 

ogniskowa - 13mm

pole własne - 65 stopni

masa - około 400 g

ER - 20mm

powłoki - FMC (fioletowo-czerwono-niebieskie)

średnica - 1,25"/2"

 

PIERWSZE WRAŻENIA

Okular jest dosyć ciężki, ale bardzo wygodnie trzyma się go w ręce dzięki perforowanej gumie. Biały napis na okularze daje się łatwo odczytać w nocy, dzięki czemu wiemy jaki okular wsadzamy do wyciągu. Muszla oczna jest bardzo wygodna, łatwo i komfortowo ogarnia się całe pole widzenia. Szkoda tylko, że Vixen nie pakuje swoich okularów tak jak np. William Optics - w sztywnym pudełeczku wyścielonym gąbką.

 

PIERWSZE OBSERWACJE

Na początek warto zauważyć, że okular nie ostrzy, jeżeli włoży się go bezpośrednio do wyciągu, bez redukcji na 1,25". Z redukcją pozostaje zapas około 15mm (wyciąg Sky-Watchera ma wysuw 50mm) i okular ładnie ostrzy.

Wraz z moją Syntą mam powiększenie 115x i źrenicę wyjściową 2,6 mm. Pierwsze co się rzuca w oczy to niewiarygodna punktowość gwiazdek w niemalże całym polu widzenia. Lekką komę widać dopiero na ostatnich 5% pola :banan: Tę punktowość najlepiej widać na gromadzie kulistej, LVW rozbił ją o wiele lepiej niż kitowy, synciany Plossl 10mm, chociaż daje sporo mniejsze powiększenie ! :blink:

Następnym obiektem była M57 w Lutni. Tutaj też pierścień było widać o wiele lepiej, bardziej się odcinał od tła nieba, łatwiej było zobaczyć "dziurę" w środku mgławicy. Niestety, dosyć szybko na niebo zaszły cirrusy. :angry:

 

cdn.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, Lars... fajne szkiełko, prawda :)

 

Twój opis zreflektował także mnie do kilku zdań o tym szkiełku, a później jak się okaże, też o innych z tej serii.

To fakt :) jest pewna magia w tym, jak przeciągasz palcem po napisie LVW13, delektując się także znamieniem MADE IN JAPAN :D...

 

...fakt: w moim LB szkło także nie ostrzy bez delikatnego wysunięcia z wyciągu przy 2"(pomaga przedłużka),

z redukcją na 1,25 jest już ok :)

 

To pierwszy okular, który zakupiłem po nabyciu telepka; wspaniale sprawdził się w Zimie, kiedy poprawiał widoki gromad otwartych namierzonych w pow. 47.. Kasjopeja, Perseusz...pięknie, pięknie...choć ponoć przebija go pewne szkło z stajni SW w cenie 165zł. ;)

 

Wszakże wracając do meritum, ta 13-stka to najdłuższe szkło, które używa się do księżyca...Jedyny minus moim zdaniem, to (uwaga!) zbyt duży LER :rolleyes:

Ja lubię się przykleić do okularu, a w tym szkiełku masz muszlę "dystansującą" i jeszcze trochę zapasu...

 

Na koniec łyżka "dziegdziu" w tę beczkę miodu...

W tym samym czasie lukałem przez 8mm LVW...mówiąc krótko, odczucia był beee..... Do tego stopnia, że mając możliwość kupienia tego szkła w atrakcyjnej cenie, wybrałem pośledniego Pentaxa, a moim marzeniem stał się UWA Meada 82* :)

 

Pierwsze wrażenie mało doświadczonego oka, to kiepska punktowość i ciemność (ciemność widzę Albercik). Popieram tym, że np. M82 była tak samo jasna w Ortho 6mm, jak w LVW 8mm moim zdaniem :)

 

I króciutko na koniec:

nie bójta się krótkich (6mm) 0rhto do planet czy Księżyca; jest ok!, a prowadzenie na dobsie rurki 1200/200 nie jest bardzo problematyczne.

 

Hmm...pozdrawiacze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie mam nic przeciwko krótkiemu ER, ale tylko w przypadku planet. Jak jest jakaś ładna mgławiczka planetarna, to lubię daleko wysuniętą muszlę oczną :Beer: W kitowym Plosslu, to po obserwacji twarz bolała, ponieważ musiałem opierać policzek na tej śrubce od redukcji na 1,25" :Boink:

W moim przypadku długi ER nie ma zastosowania do obserwacji w okularach, po prostu nie potrafię w nich obserwować i boję się ,że coś porysuję. Albo okular albo okulary :szczerbaty:

 

A LVW 8mm to sobię kiedyś kupię do planetarnych i kulistych :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.