Skocz do zawartości

Montaż Meade z GoTo


gemini71

Rekomendowane odpowiedzi

:Beer: Witam.. Buszując po stronach internetowych ,naszych krajowych dystrybutorach; natrafiłem na ciekawą propozycję dla właściwie początkujących ,a także średnio zaawansowanych miłośników astro.. Jest to montaż f-my Meade z systemem GoTo DS 2000 Auto Star.Chciałem się tym moim ,,odkryciem" z Wami podzielić....Cena jest też moim zdaniem przystępna /800,-/... udżwig do 5kg.. Zresztą sami zobaczcie : http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=742 :Salut: Proszę o nietraktowanie tej inormacji jako kryptoreklamy !!!! :banan:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie to wygląda. Ciekawe tylko jak sprawuje sie w praktyce.

 

pewne jest jedno: to sprzęt do wizuala. Zupełnie nie nadaje sie do fotografii z długimi czasami ze względu na rotacje pola. Ale do Maka lub krótkiego refraktora na szybkie wypady może być całkiem całkiem ( o ile nie trzęsie sie jak osika)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad takim zakupem:

EQ-5 GT (silniki DC + pilot)

EQ-5 syncscan (silniki krokowe + pilot)

EQ-5 + upgreade do EQ-5 = EQ-5 syncscan?

i jako alternatywa dla EQ-5 jest LX-75 GOTO:

http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=711

cena trochę wyższa, wygląda na nogi 2'', ale nie wiem jaka jest jakość montaży meade i czy LX75 jest jakościowo lepszy od EQ-5, CG-5 i czy wart ok. 300 zł więcej.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy będziesz używał go tylko do wizuala, czy może też i do astrofoto obiektów mgławicowych?

Jeśli tylko wizual to spoko, ale do astrofoto, to już raczej nie za bardzo, no i jeszcze pytanie co tam chcesz powiesić???

Na astronocach znajdziesz recenzje z wykresem PE dwóch takich Meadów LX75 i nie wypadły za dobrze.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki. kupilem na ebayu za 40$ (za tyle mniej wiecej mozna tam kupic) z mysla o czyms prznosnym na wypady za miasto. trzesie sie to okrutnie nawet przy niewielkim obciazeniu ale ma dosc adekwatne goto i jesli tylko nie dotyka sie okularu jak sie cos oglada to moze byc. do astrofoto zupelnie sie nie nadaje pomimo ze w polaczeniu z LPI oprogramowanie astrosuite ma wbudowany guiding, ale brak dokladnosci plastikowych zebatek zupelnie uniemozliwia precyzyjne prowadzenie. MTO to juz zbyt duzo jak na ten montaz.

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy będziesz używał go tylko do wizuala, czy może też i do astrofoto obiektów mgławicowych?

Jeśli tylko wizual to spoko, ale do astrofoto, to już raczej nie za bardzo, no i jeszcze pytanie co tam chcesz powiesić???

Na astronocach znajdziesz recenzje z wykresem PE dwóch takich Meadów LX75 i nie wypadły za dobrze.

Pozdrawiam :Beer:

Jeśli chodzi o mnie to mam newtona 6'' (miejskie niebo w porywach 4.3 m, często 3.5) i tylko wizual.

Z braku czasu gdy jestem na weekend pod ciemnym niebem i mam tylko np. 1 noc do dyspozycji goto by mnie rozpieszczało i mógłbym sobie wędrować po niebie, a może i bardziej zaciekawić rodzinę.

EQ5 (ta klasa) jest na tyle mobilne że w samochód z inymi bagażami i 5 osobową rodziną wejdzie i na tyle mocne, że nawet 8'' powieszę. Pytanie tylko o jakość mechaniczną (meade - plastik w zębatkach; GT po kilku latach zdechło u jednego z Kolegów na forum; Syncscan - nie wiem).

Pieniędzy nie chcę wydać źle, w przyszłości nie wiem czy będę miał na jakiś upgreade (HEQ5, EQ6 czy inne jakie się pojawią). Najchętniej to chciałbym ztuningowanego EQ5 - 2 łożyska na oś, te sprawy + upgreade do syncscan. Miałbym wtedy pewny montaż, silniki krokowe, które są mechanicznie mocne (w drukarkach nawet kilkanaście lat) i dość łatwe goto z możliwością upgreadu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki. kupilem na ebayu za 40$ (za tyle mniej wiecej mozna tam kupic) z mysla o czyms prznosnym na wypady za miasto. trzesie sie to okrutnie nawet przy niewielkim obciazeniu ale ma dosc adekwatne goto i jesli tylko nie dotyka sie okularu jak sie cos oglada to moze byc.... jarek
O jakim montażu piszesz - LX75?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.