Skocz do zawartości

Celestron Ultima LX i inne


fomalhaut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie odnośnie jakości okularów dlugootniskowych -Ultima LX, a właściwie to różnicy miedzy nią a tanimi SW SWA i UWA, czy droższymi Vixen LVW ( w końcu cena ultimy jest równa LVW - okolo 700zł) ? Który okular lepiej kupić - który da lepsze - zdecydowanie lepsze obrazy od innych ( pomijamy Naglery i Pentaxy :) )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maju miesięcznik Sky at Night robił test okularków dwucalowych 20-24 mm i był tam między innymi Celestron Ultima.

 

Werdykt ( Celestron Ultima) :

Jakość wykonania - 82%

Wygoda użytkowania - 83%

Wielkość pola - 70%

Optyka - 92%

Stosunek jakość/cena - 88%

Ogólnie - 83%

 

I dla porównania zwycięzca, czyli Nagler T5 20 mm

 

Jakość wykonania - 99%

Wygoda użytkowania - 85%

Wielkość pola - 82%

Optyka - 99%

Stosunek jakość/cena - 86 %

Ogólnie - 90%

 

Szkoda, że nie testowali LVW 22mm :sad:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za odpowiedz, zawsze cos :)

 

Po paru dniach przemyslen, zostawiam te Ultimy, Axiomy, zostal mi dylemat :)

 

LVW 22 czy Meade 5000 UWA 18mm

 

Oba okulary w sumie dadzą podobne obrazy ( co do wielkosci ) bo LVW ma 65st, a Meade 82st, a jak z jakością ?

 

Kwestii różnicy cen nie rozpatrujemy

 

czekam na opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

tak się składa, że to samo pisemko miało w teście Meade'a 5000, tylko 24mm. :szczerbaty:

 

Jakość wykonania - 62% (napisali, że jest zbyt duży i jest ciężko odkręcić muszlę oczną (twist-up) i muszla oczna nie blokuje dobrze światła od zewnątrz)

ER - 76% (nie można było złapać ostrego obrazu na krawędzi)

Wielkość pola - 82%

Optyka - 90%

Stosunek jakość/cena - 70%

Ogólnie - 76%

 

Mam nadzieję, że się to na coś przyda :D

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi

 

Hmmm, dwie odpowiedzi raczej negatywnie o Meade. a wydawać by się mogło że od okularu 1.25" za >1000zł można wymagać już naprawde dobrej optyki.

 

@Lars

Z tego by wynikało, że ultima wyszla lepiej od Meade UWA, może to jakiś szczególny przypadek ?

 

 

@dobsonme

A miałeś może możliwość (obserwowales w tym samym sprzecie) porównania z LVW ?

 

 

I czy przypadkiem nie jest tak, że lepsze są LVW bo jest popularniejszy (więcej ludzi go chwali)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz mimo, ze Meade to firma znana, moze nawet najbardziej na swiecie to ich sprzet jest raczej bardzo przecietny. Czytaj: trzeci sort chinszczyzny, podczas gdy taki Vixen naprawde dba o jakosc swoich wyrobow.

Nie mialem okazji porownywac tych okularow w tym samym sprzecie ale biorac pod uwage, ze nie bardzo podobalo mi sie to co widze w sprzecie znacznie mniej wymagajacym niz moja krowa to wyobrazam sobie jak by polegl przy f/4.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lars

Z tego by wynikało, że ultima wyszla lepiej od Meade UWA, może to jakiś szczególny przypadek ?

 

Tak, ale Meade dużo stracił na budowie/ergonomii oraz ER, a optykę ma tylko o 2% gorszą.

Napisali, że "obraz jest ostry do 20* pola, stopniowo pogarszając się od tego miejsca".

W sumie te testy są troszkę dziwne, ponieważ każdemu okularkowi poświęcono 1/2 strony i pisano głównie o wygodzie użytkowania, ER, budowie itp. Nic o aberracji chromatycznej, astygmatyzmach, krzywiznach pola etc. :blink::blink:

 

Mam LVW 13mm, całkowicie mogę go polecić, gwiazdki jak szpilki w całym polu widzenia - jeśli nie będziesz szukał wad optyki na siłę, to ich nie znajdziesz :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.