Skocz do zawartości

MPCC do wizuala


alfascorpius

Rekomendowane odpowiedzi

ale mam nadzieję, że kupujesz jakieś płaskie APO, a nie, że rzucasz astrofoto :rolleyes:

 

ale żeby tak już nie offtopowac za bardzo, to mpcc jest nie tylko niezbędne do foto, ale również znakomicie spisuje się przy obserwacjach jasnym newtonem

No właśnie,

mam pytanie czy mpcc jest lekarstwem na obraz wizualny w jasnych newtonach? Czy mając mpcc mogę kupować gorszej jakości okulary (plossle) bo mpcc wypłaszczy pole i zmniejszy komę?

Czy dodatkowe szkło nie zdegraduje jednak obrazu?

dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wręcz polepszy, ale żeby nie zaśmiecać wątku qby poczytaj tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15332
Dzieki - ciekawe wnioski. Jak Ty rozwiązałeś problem dokładnej odległości okular - MPCC i czy stosujesz go też do wizuala. Idea drogiego MPCC i okularów takich jakie mam :) jest kusząca - czy warto?

Może to przenieść do działu "sprzęt" i dać tytuł MPCC do wizuala czy coś podobnego. Też nie chcę zaśmiecać wątku.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dobrałem w końcu jakąś bardzo śmieszną przejściówkę (czy raczej tulejkę) 2"/1,25" z gwintem filtrowym do którego przykręcam MPCC a z drugiej strony okular i całość wchodzi do 2" wyciągu

w sumie to MPCC można traktować jakby rodzaj filtru nakręcanego na okular, bo jest identyczna zasada zamocowania, tyle że okular musi być 2", a jak nie jest, to poprzez jakąś tulejkę zrobić z niego okular z takim mocowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ale MPCC nie jest alternatywą dla drogich okularów, bo zauważalnie polepsza jakość obrazu w nawet w tych najlepszych :)

chodzi o to, że oprócz korekcji pola przy krawędzi, korekto wyraźnie poprawia jakość obrazu w centrum pola, gwiazdki są bardziej punktowe i ma się wrażenie, że zamiast jasnym newtonem, obserwuje się porządnym APO

 

ale rozumiem dylemat; czy tanie okulary + MPCC czy drogie (dobre) ale bez MPCC

ale bardzo ciężko odpowiedzieć na tak postawiony problem, mało tego, jego rozwiązanie jest uzależnione od ...ilości posiadanych szkieł

ale tu znowu opcji jest sporo, no bo tak mając np. wiaderko tanich kiepskich okularów, czy jest sens dokupić do nich MPCC? napewno tak, bo efekt będzie widoczny od razu

no ale mozna próbować sprzedać zawartośc tego wiadra i w zamian kupić jeden czy może 2 dobre okulary, noi co? no też warto

albo mamy jakieś powiedzmy dwa kitowe szkła, czy warto kupić mpcc? jasne że tak (bo i tak się przyda, jak będziemy mieli choćby i najlepsze szkła

 

problem wyboru zaczyna się gdy mamy określoną kwotę i pytanie czy kupić jeden słabszy okular + mpcc, czy może za całość kupić jeden a porządny

w tym przypadku, optowałbym jednak za tą ostatnią opcją, korektor i tak zawsze możemy kiedyś kupić, a przynajmniej nie będzie potem problemu, wymiany kijka na siekierkę ;)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.