Skocz do zawartości

Jaka lustrzanka?


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam taki dylemat: jaką lustrzankę kupić? Miałem już kontakt z tego typu aparatami, bo brat jest w posiadaniu EOSa 300D, ale wieadomo, chciałbym mieć swój aparat. No i tu pojawia się pytanie: jaki? Na oku mam 20D, który na allegro chodzi po około 1200zł, a taki właśnie budżet mogę skombinować do końca wakacji. Albo może 350D?

 

Co mi przeszkadza w 300D?

 

-okropnie długi czas zapisywanie zdjęć na kartę (JPG długo, RAW- można sobie iść na kawę, szczególnie w seryjnych)

-mała ilość zdjęć seryjnych- jako że bardzo często fotografuję kolegów skaczących i jeżdżacych wyczynowo na rowerach- wtedy przydaje się duża ilość zdjęć na sekundę, jak i w serii- w 300D 2,5/s i 4 w serii to stanowczo za mało.

-aparat jest trochę przestarzały- port USB 1.1 to już prawie historia (BTW, kupiłem sobie czytnik kart i jest cudownie)

 

Co mi się podoba w 300D?

 

-łatwy w obsłudze

-bardzo dobrze leży mi w ręce, a gdy dołożę GRIP to już w ogóle. Mam niby 15 lat, ale mam dość dużą dłoń i długie palce, a więc 350D chyba już nie jest dla mnie, prawda?

 

Myślę nad 350D (3 kl/s do 14 zdjęć w serii) lub też 20D (5 kl./s do 23 zdjęć w serii).

Co byście mi doradzali? A może jakiś inny aparat? Oczywiście poza fotografowaniem sportów ekstremalnych będę go używał do HDR-ów, no i takich zdjęć- wiadomo, na wakacje, na jakiś wyjazd, zdjęcia przyrody.

 

Czekam na rady, ale z wyborem nie będę się spieszył, bo jak już mówiłem budżet 1200zł mogę skombinować do (tak myślę) września.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 20D, wcześniej 300D, główna zmiana to czasy powyżej 1/4000s, czasem się przydają z jasnymi szkłami w super jasny dzień :D

20D ma bardziej zaawansowany i szybszy przetwornik Digic II, w 400D (młodszy model) też Digic II, w 300D jest Digic I, tam to katastrofa z szybkością obróbki i zapisu zdjęć.

 

Różnic jest zbyt wiele, za i przeciw, sam porównaj -> http://www.dpreview.com/reviews/compare_po...0d&show=all

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak odczuwasz przesiadkę z 300D na 20D? Oprócz czasów, większej szybkości aparatu... Podobno ten model ma głośne lustro, prawda to? :D

A jakie szumy? Podobno aparat sterując obiektywem czasem myli się w ustawianiu ostrości, napisz jak to wszystko wygląda.

Kurczę, mętlik mi się robi w głowie... 400D jest droższy o 20D o kilka stów, za które mógłbym kupić jakieś szkiełko np. Canon 50mm 1.8 albo Sigmę 70-300...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Twoim miejscu długo bym sie nie zastanawiał

owszem 20D jest starszą konstrukcją, ale jednocześnie z wyższej półki

osiągi, mechanika, wygląd, obudowa, wszystko jest lepsze w 20D

lustro 20d trochę kłapie, ale wcale nie głośniej tylko inaczej niż pozostałe

a w ogóle, to weź do ręki jednego i drugiego i od razu będziesz wiedział co wybrać ;)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Twoim miejscu długo bym sie nie zastanawiał

owszem 20D jest starszą konstrukcją, ale jednocześnie z wyższej półki

osiągi, mechanika, wygląd, obudowa, wszystko jest lepsze w 20D

lustro 20d trochę kłapie, ale wcale nie głośniej tylko inaczej niż pozostałe

a w ogóle, to weź do ręki jednego i drugiego i od razu będziesz wiedział co wybrać ;)

pozdrowienia

 

Lepiej bym tego nie napisał :D

tzw. "dwucyfrowe" zawsze będą lepsiejsze od "trzycyfrowych".

300D, 350D, 400D, 450D - aparaty amatorskie

10D, 20D, 30D, 40D - półprofesjonalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20D to będzie niezły wybór

 

w cenie 1000 - 1200 możesz już kupić body tego aparatu, musisz jednak uważać i poprzebierać, aby trafić na dobrze utrzymany, niezajechany egzemplarz

20D ma te same bebechy co nowszy 30D, zasadniczo to takie same aparaty, różniące się tylko wielkością LCD i kilkoma drobnymi ulepszeniami.

 

Przyznam, że myślałem kiedyś o Canonie XXXD, ale tandetna, plastikowa obudowa tej serii, oraz mało przyjazny soft (porównując np. do Nikona) skutecznie mnie odstraszyły.

 

Jeżeli ma to być aparat ogólnego zastosowania to może pomyślisz także o innym systemie? - wybór na rynku amatorskich lustrzanek jest spory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż- po pierwsze: jedna rzecz, której nie dopisałem do minusów: plastik nie jest fantastik, niestety. Odstrasza mnie to skutecznie od Canonów serii xxxD właśnie plastikowa obudowa. Natomiast xxD zachęcają, widać że są porządnie zbudowane.

 

Trochę głupio to mówić, ale jakoś nie mam zaufania do Nikonów. Znam osoby które używaja Nikonów i bardzo je sobie chwalą, a bluzgają na Canony, ale bardzo ciężko byłoby mi kupić Nikona.

 

20D zachęca mnie tym, że ma dużo klatek na sekundę i w serii- zapewniam, że to mi się bardzo przyda przy fotografii "dyscyplin grawitacyjnych".

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiła się okazja, znalazła się i kasa. 20D w bdb stanie z kartą pamięci i gwarancją za tysiaka- kupiłem. Aparat jest po prostu super! Nie będę sie rozpisywał ale jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony.

 

Ale kurczę... W trybie M czułość idzie tylko do 1600 ISO, a powinno być jeszcze 3200 prawda? (czasy są ok, do 1/8000s). Pomoże ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, znalazłem. Dzięki.

 

Mogę napisać troche więcej.

 

Ogromny plus dla Dwudziestki za szybkość! Jest po prostu błyskawiczny! A dodatkowo mam szybką kartę (CF ultra II). Chciałem sprawdzić te seryjne, przytrzymuję spust, i...coś pięknego te 5 klatek na sekundę! Bufor potężny, zdjęcia zgrywają się tak szybko że przy 40 JPGach w najwyższej jakości ten czas jest niezauważalny (po wejściu w przegląd mam wszystkie).

 

Leży w dłoni tak samo jak 300D ale jest cięższy.

 

Kolejny plus za autofokus- jest znacznie szybszy niż w trzysetce, ale musiałem go zablokować w skupieniu- centrum pola- bo szukał ostrości w bocznych punktach i za wiele mu z tego nie wychodziło- narzekali na to ludzie na różnych forach.

 

Lustro rzeczywiście kłapie, domownicy orzekli że bardziej im się podoba dźwięk 300D.

 

Nieźle rozmieszczone przyciski, muszę sie przyzwyczaić że kółko nastaw mam po lewej a panel nastaw na górze aparatu. Tak samo ze strzałkami które zostały zamienione w pokrętło. Joystick tez nieźle się sprawuje ale jakiś taki twardy ;)

 

Ale nie będę pisał o tym co wszyscy już wiedzą, stawiam ogromny + dla tego aparatu.

 

 

...i nigdy już nie będę pił kawy podczas gdy aparat zgrywa RAWy z bufora na kartę :D

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, również mam w planach zakup jakiejś "lustrzanki" i z ciekawością przeczytałem ten wątek. Myślałem na początku o 350D ale po przeczytaniu chyba zdecyduję się również na 20D. Czy jest on również lepszym wyborem niż 400D, w dyskusji głównie porównywano 20D do 300 i 350D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.