Jump to content

Iluvatar

Moderator
 • Content Count

  3,152
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1,633 Excellent

1 Follower

About Iluvatar

 • Rank
  Farmer Astropolis.pl
 • Birthday 07/30/1991

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Pszczyna
 • Zainteresowania
  astronomia, fotografia, sport (dart, snooker, siatkówka), górskie wędrówki
 • Sprzęt astronomiczny
  montaż: HEQ5 SynTrek + EQDIR
  teleskopy: TSAPO65Q, Soligor RT-1000, SK804A
  kamery: Orion SSAG
  body: Canon EOS 350D mod., Canon EOS 400D unmod., Canon 450D hypermod
  szkła: Sigma 17-70 f/2.8-4 DC MACRO OS HSM, Sigma 70-300 mm f/4-5.6 APO
  lornetka: DO Titanium 9x63

Recent Profile Visitors

6,865 profile views
 1. Nie wiem, skąd ten problem pochodzi, ale też mi się zdarzały problemy z 32 bitowymi stackami z DSSa. Zrobiłbym zapis do 16 bit i potem bawił się w PS.
 2. Dla pewności jeszcze zmierzyłbym multimetrem/woltomierzem jakie masz napięcie na wejściu do AL i jakie na wyjściu 12V, żeby wykluczyć ewentualny błąd w pomiarze napięcia przez AL. Całkiem fajne były stare zasilacze do XBOXa. 203W dawało coś około 16A obciążalności na linii 12V.
 3. Nie będzie mniejsze, bo w tych schematach używasz rzutu równoległego. Rysując z punktu widzenia człowieka na Ziemi używasz rzutu środkowego, gdzie perspektywa zaczyna odgrywać rolę.
 4. Co masz na myśli? Przecież to jest odzwierciedlenie rzeczywistości, więc musi działać.
 5. Zależy, czy rysujesz schemat z punktu widzenia człowieka na Ziemi, czy rzut z boku. W pierwszym przypadku Słońce będzie miało te same wymiary, bo bierzesz pod uwagę rozmiar kątowy, natomiast przy rzucie z boku bierzesz wymiary liniowe.
 6. To z niemodyfikowanego Canona? Bo tam powinno być mocno czerwono.
 7. Proszę się trzymać tematu wątku. Off-top nikomu do niczego nie jest potrzebny.
 8. Tutaj sporo zależy od matrycy. Niektóre nie potrzebują biasów, inne pokazują silny pattern i lepiej zrobić biasy. Ja zawsze robiłem tylko biasy i flaty, dark flaty odpuszczałem.
 9. Zacznijmy od tego, że ani bias ani dark nie usuwa szumu, tylko go dodaje. Darki i biasy usuwają "niezmienne" błędy/problemy matrycy i pixeli. Darkiem jesteś w stanie pozbyć się hot pixeli i amp glow, bias służy do "wyrównania" sygnału od dołu, tzn. sam odczyt wartości pixeli może dawać pewien specyficzny wzór, który jest taki sam za każdym razem i bias się tego pozbędzie. Jeśli robisz darki, to biasów już nie potrzebujesz, ponieważ są one zawarte w darku, natomiast przydają się, jak używasz flatów i nie masz do nich dark flatów (darki z czasem ekspozycji z flata).
 10. Nie tyle 8 bitów, tylko Canon + niezbyt szybki obiektyw. Jak dla mnie wyszło całkiem przyzwoicie.
 11. FITS mają nagłówki w formacie ASCII, gdzie łatwo można przechowywać dodatkowe informacje, np. data, godzina, ogniskowa, użyty filtr, dane do plate solve itd. W sumie możesz tam sobie wpisać cokolwiek. To chyba główna różnica względem TIFFa. Oprócz tego TIFF może mieć bezstratną kompresję, a FIT z tego co kojarzę nie ma takie możliwości.
 12. A spróbuj zrobić zdjęcie np. czerwonego/zielonego ekranu zrobionego w paint'cie. Wtedy będziesz widział, który układ jest prawidłowy.
 13. A do czego potrzebujesz monitora? Bo o ile zajmujesz się profesjonalnie fotografią lub chcesz wykonywać wydruki swoich astrofotografii, to taki profesjonalny EIZO będzie ważny i uzasadniony. Natomiast jeśli robisz zdjęcia tylko do pokazania w necie, to osobiście wolałbym zaoszczędzić na monitorze i dołożyć kiedyś do lepszej kamery/teleskopu. Pamiętaj, że większość ludzi oglądających twoje zdjęcie będzie to robić na laptopach/komórkach/nieskalibrowanych tanich monitorach. Nie mówię tutaj o kupnie 4K za 1000 zł na TN, ale powyżej takiego BenQ, którego pokazał Adam, to bym raczej się nie pchał.
 14. W Maximie zwykła mediana, a w Pixie Sigma Clipping leci, także tutaj też będzie różnica.
 15. Wygląda jak jakiś paproch np. na szybce przed matrycą.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.