Jump to content

Iluvatar

Moderator
 • Content Count

  3,146
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1,626 Excellent

1 Follower

About Iluvatar

 • Rank
  Farmer Astropolis.pl
 • Birthday 07/30/1991

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Pszczyna
 • Zainteresowania
  astronomia, fotografia, sport (dart, snooker, siatkówka), górskie wędrówki
 • Sprzęt astronomiczny
  montaż: HEQ5 SynTrek + EQDIR
  teleskopy: TSAPO65Q, Soligor RT-1000, SK804A
  kamery: Orion SSAG
  body: Canon EOS 350D mod., Canon EOS 400D unmod., Canon 450D hypermod
  szkła: Sigma 17-70 f/2.8-4 DC MACRO OS HSM, Sigma 70-300 mm f/4-5.6 APO
  lornetka: DO Titanium 9x63

Recent Profile Visitors

6,647 profile views
 1. To z niemodyfikowanego Canona? Bo tam powinno być mocno czerwono.
 2. Proszę się trzymać tematu wątku. Off-top nikomu do niczego nie jest potrzebny.
 3. Tutaj sporo zależy od matrycy. Niektóre nie potrzebują biasów, inne pokazują silny pattern i lepiej zrobić biasy. Ja zawsze robiłem tylko biasy i flaty, dark flaty odpuszczałem.
 4. Zacznijmy od tego, że ani bias ani dark nie usuwa szumu, tylko go dodaje. Darki i biasy usuwają "niezmienne" błędy/problemy matrycy i pixeli. Darkiem jesteś w stanie pozbyć się hot pixeli i amp glow, bias służy do "wyrównania" sygnału od dołu, tzn. sam odczyt wartości pixeli może dawać pewien specyficzny wzór, który jest taki sam za każdym razem i bias się tego pozbędzie. Jeśli robisz darki, to biasów już nie potrzebujesz, ponieważ są one zawarte w darku, natomiast przydają się, jak używasz flatów i nie masz do nich dark flatów (darki z czasem ekspozycji z flata).
 5. Nie tyle 8 bitów, tylko Canon + niezbyt szybki obiektyw. Jak dla mnie wyszło całkiem przyzwoicie.
 6. FITS mają nagłówki w formacie ASCII, gdzie łatwo można przechowywać dodatkowe informacje, np. data, godzina, ogniskowa, użyty filtr, dane do plate solve itd. W sumie możesz tam sobie wpisać cokolwiek. To chyba główna różnica względem TIFFa. Oprócz tego TIFF może mieć bezstratną kompresję, a FIT z tego co kojarzę nie ma takie możliwości.
 7. A spróbuj zrobić zdjęcie np. czerwonego/zielonego ekranu zrobionego w paint'cie. Wtedy będziesz widział, który układ jest prawidłowy.
 8. A do czego potrzebujesz monitora? Bo o ile zajmujesz się profesjonalnie fotografią lub chcesz wykonywać wydruki swoich astrofotografii, to taki profesjonalny EIZO będzie ważny i uzasadniony. Natomiast jeśli robisz zdjęcia tylko do pokazania w necie, to osobiście wolałbym zaoszczędzić na monitorze i dołożyć kiedyś do lepszej kamery/teleskopu. Pamiętaj, że większość ludzi oglądających twoje zdjęcie będzie to robić na laptopach/komórkach/nieskalibrowanych tanich monitorach. Nie mówię tutaj o kupnie 4K za 1000 zł na TN, ale powyżej takiego BenQ, którego pokazał Adam, to bym raczej się nie pchał.
 9. W Maximie zwykła mediana, a w Pixie Sigma Clipping leci, także tutaj też będzie różnica.
 10. Wygląda jak jakiś paproch np. na szybce przed matrycą.
 11. To już kwestia popróbowania. Ja zazwyczaj używam AHD interpolation, ale jak masz bardzo dobre prowadzenie, to możesz spróbować też z Bayer Drizzle (muszę przyznać, że ja nigdy tej drugiej nie testowałem).
 12. Na szybko 2 rzeczy mi przychodzą do głowy: Co masz zaznaczone w "Stacking Parameters" w zakładce Result. Standard/Mosaic/Intersection W Settings, zakładce RAW files, jakiej używasz metody debayeryzacji? Jeśli masz zaznaczone Super-pixels, to stack będzie mniejszy.
 13. Dlatego zamiast kupować na starcie kilka programów i wydać na nie kilka tysięcy, lepiej zacząć z darmowymi programami, które funkcjonalnością specjalnie nie ustępują tym płatnym.
 14. Drizzle odbywa się na etapie stackowania, bo wtedy masz jeszcze dostępny sygnał. Ilość klatek i wzajemne przesunięcia są tutaj kluczowe, warto sprawdzić, czy twój materiał nadaje się. Na pewno prowadzenie i ostrość powinno być możliwie perfekcyjne, bo to nie jest metoda wyostrzania. https://en.wikipedia.org/wiki/Drizzle_(image_processing) http://deepskystacker.free.fr/english/technical.htm#Drizzle http://www.stsci.edu/~fruchter/dither/drizzle.html
 15. Niezależne. Po prostu im więcej, tym lepiej.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.