Skocz do zawartości

Dźwięk wydawany przez EQ6


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Po blisko 5 latach przerwy postanowiłem powrócić do mojego hobby - astronomii, a w dalszej perspektywie astrofotografii. Po spędzeniu kilkunastu godzin na astro-forum.org ostatecznie zdecydowałem się na zestaw: EQ6 SynTrek + Synta 25cm Newton + LVW 22mm + LVW 8mm + Barlow TV 2x. EQ6 SynScana niestety nie mieli na razie w DO, będzie w listopadzie, sprzedawca mnie zapewnił, że SynTrek + pilot == SynScan, więc w listopadzie mam nadzieję jeszcze do tego dokupić pilot GOTO.

 

Wczoraj po blisko tygodniowym oczekiwaniu na pogodę wreszcie mogłem coś zobaczyć przez teleskop. Dokładną recenzję sprzętu obiecuję zamieścić na niniejszym forum, ale dopiero po około 2-3 nocach obserwacyjnych, aby to było w miarę obiektywne.

 

Na razie mam jeden problem, którego sam już rozwiązać nie mogę - przedziwny dźwięk wydawany przez EQ6. Przeczytałem dokładnie ten temat: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19635 niemniej jednak nadal nie wiem czy odgłosy mojego statywu są normalne czy też nie. Z poprzedniego mojego EQ5, jaki miałem daaaawno temu, nic takiego nie dochodziło... Postanowiłem więc nagrać delikwenta :) Pliki załączam do tego tematu oraz są do pobrania z tych linków:

EQ6 - format VAW

EQ6 - format AMR (więcej o tym formacie: tutaj)

EQ6 - powyższe dwa pliki spakowane RARem

 

Najlepiej słychać na samym początku, jak pracuje montaż - głośniki raczej należy ustawić na "full", dźwięk nagrywany przez komórkę. Jest to zwykły tryb GUIDE zaraz po przełączeniu na "ON". Teleskop z obciążeniem, jak i bez pracuje tak samo. Zasilacz 12V 2A.

 

Czy mam coś z tym robić? Zaznaczam od razu, że żadna "złota rączka" nie jestem i wchodzi w grę tylko albo odesłanie statywu z prośbą o wymianę, zapłacenie komuś, aby to wyregulował odpowiednio lub zostawienie tak jak jest :)

 

Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

 

EDIT: Plików niestety nie mam jak załączyć do tematu, gdyż nie mam uprawnień do ich wgrywania - są tylko dostępne pod powyższymi linkami.

 

Pozdrawiam, Krzysztof Gaudy

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie troszkę dziwnie pracuje, tak jak gdyby tykał. Mój EQ raczej przypomina "ćwierkanie". Sprawdzałeś czy nie masz za dużych luzów (są do skasowania).

 

Nie, luzów nie sprawdzałem - dopiero mam go od 5 dni, rozkręcanie całości, jako ostateczność zostawiam. Generalnie cały montaż działa - prędkości, przestawianie półkuli itd. Przy prędkości 800x dźwięk jest w 100% naturalny, normalny. Jedynie przy trybie "guide" jest tak, jak słychać.

 

a przy okazji, Jale czy mógłbyś opisać jak wyregulować luzy w EQ6?

Podpisuję się pod tym pytaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Na razie mam jeden problem, którego sam już rozwiązać nie mogę - przedziwny dźwięk wydawany przez EQ6. (...)

 

Czesć

 

Dźwiek bardzo przypmina odgłosy pracy mojego montazu. Jest praktycznie identyczny. (dxwiek podobny do cykania/ćwierkania - najgłośniejsza składowa) Nie jestem w stanie powiedziec czy dźwięk ten to potencjalny problem. Mój pracuje dokładnie tak od pierwszego kontaktu jaki z nim miałem i jak narazie nić złego się nie dzieje, a praca montazu jest stabilna. Podobne odgłosy wydają montaze wielu innych jego włascicieli na forum.

 

Słychać jednak jeszcze druga składową w tle. 2x pojawia się cichy dźwięk który przypomina mi skrobniecie łyzką po garnku (mmmm, dźemik malinowy... jeszcze ciepły, mmmm... ) Trwa znacznie dłuzej od ćwierknięć. Jeżeli to jest dźwięk od montazu, to może się okazać, że coś gdzieś delikatnie obciera. Czy groźne? Nie potrafie powiedzieć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słychać jednak jeszcze druga składową w tle. 2x pojawia się cichy dźwięk który przypomina mi skrobniecie łyzką po garnku (mmmm, dźemik malinowy... jeszcze ciepły, mmmm... ) Trwa znacznie dłuzej od ćwierknięć. Jeżeli to jest dźwięk od montazu, to może się okazać, że coś gdzieś delikatnie obciera. Czy groźne? Nie potrafie powiedzieć.

 

Wielkie dzięki za odpowiedź. Po 3 nocach obserwacyjnych stwierdzam, że montaż wydaje również kilka innych dźwięków, ale na 99% jest to elektronika. Jestem prawie pewny, bo nawet coś tam w nim "piszczy" jak się wyłączy tryb "guide" - czyli wówczas gdy montaż nie robi nic. Przy 800x czy 64x działa idealnie - nie słychać nic niepokojącego. Przy mniejszych prędkościach od czasu do czasu słychać coś dziwnego. Póki co nie przejmuję się tym - jak za jakiś czas zacznę zabawę w astrofoto i pomierzę PE wtedy wyjdzie czy to ma jakikolwiek wpływ.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam, Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.