Skocz do zawartości

Szerokokątne Astrofoto- Moje plany na przyszłość


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Koleżanki i Kolegów :)

 

Otóż tak ostatnio myślałem sobie nad tym, co jeszcze nie dawno było moim marzeniem- własne astro-fotografie. I wpadłem na genialny pomysł. Po drobnej konsultacji na PW, Qbanos powiedział, że mój plan to bardzo dobry początek.

 

No więc mam zamiar w tym roku, albo na początku przyszłego zakupić montaż EQ3-2+ napędy. No tak, ale co dalej? Otóż na razie mam poczciwego Zenita (ale jak fajnie się nim zdjęcia pstryka :) ), którego posadziłbym na wyżej wymienionym moncie. Na początek, ze standardowym obiektywem chciałbym robić zdjęcia szerokokątne, głównie Drogi Mlecznej. W 2009 moi rodzice mają zamiar kupić aparat cyfrowy. Ale żebym i ja na tym skorzystał, to planuję doradzić im aby kupili albo Canona 350D albo 300D. Do tego oczywiście za własną kasę, strzeliłbym sobie jakiś obiektyw o dłuższej ogniskowej. I tu stawiam moje pierwsze "kłeszczyn". Jaki obiektyw byście polecali? Nim chciałbym spróbować już celować w węższe obszary Galaktyki, ale znowu nie za wąskie. Takie, aby nie było żadnych problemów przy prowadzeniu.

 

Jeśli chodzi o robienie zdjęć, to raczej nie będzie z tym problemów. Gorzej jest u mnie z obróbką fotografii na kompie. Mam Adobe'a Fotochłopa w wersji 5.0. Niestety jedyne co umiem nim robić, to wyostrzać zdjęcie, lub bawić się kolorami na kanałach RGB. Nie potrafię stackować zdjęć i tym podobnych rzeczy, które są bardzo ważne. Czytam artykuły na Celestii i analizuję foty na forum. Niestety, nie mogę znaleźć nigdzie pomocnika "Jak obrabiać foty". Photoshop jest w wersji PL, co też sprawia mi trochę kłopotów, gdy czasem ktoś mówi co i jak się robi w programie przy obróbce foty. Angielski znam bardzo dobrze. Ale co z tego, jak nie znam terminów w programach (a przynajmniej większość z nich to zagadka i muszę korzystać ze słownika). Jak program jest w wersji ENG to jeszcze jakoś kojarzę. Gorzej gdy w wersji PL. Także w tym wypadku przydałaby mi się pomoc. Wiem, że korzystacie z takich programów jak Maxim, Iris itp. Ja bym na dobry początek zaczął od Adobe'a.

 

Więc chciałbym zwrócić się do wszystkich obeznanych w temacie o pomoc :).

 

Wiem, jestem młody i mam jeszcze czas. Ale chciałbym od czegoś zacząć.

 

Pozdrawiam! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się ostatnio wziąłem za samodzielną naukę obróbki w Photoshopie. Bawię się levelsami i muszę powiedzieć, że jak dla mnie, zrobiłem postęp :szczerbaty: . Niestety nie wiem, jak pozbyć się kolorku gwiazd, tak aby one były białe a nie w kolorze mgławicy. Oczywiście każdy kanał z osobna traktuję zabawą z poziomami, tylko nie wiem, jak pozbyć się tego kolorku. O ile np. jądra samej mgławicy nie przepalam, gdy chcę uzyskać odpowiedni kolor, to właśnie barwa gwiazd mnie denerwuje. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, co robię źle? :)

 

Pozdro

 

Dołączam fotkę, zapisałem w jakości wysokiej nie najwyższej.

 

Mam nadzieję, że Pan Wołoszyn nie gniewa się za to, że ćwiczę na jego zdjęciu :)

Bez_nazwy_1.jpg

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.