Skocz do zawartości

Zagadka


Mariusz Wołoszyn

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie oczywiście brzmi, co przedstawia poniższe zdjęcie, a właściwie co można na nim znaleźć.

Jako pytanie dodatkowe o konkretnym walorze edukacyjnym zapytam, w jaki sposób można to sprytnie sprawdzić? To znaczy jakich narzędzi użyć i w jaki sposób :)

 

http://emsi.it.pl/astrofoto/zagadka/Field.jpg

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Fitsie jest zapis, że zdjęcie zrobiono o godzinie 15:44 UT. Godzinę tę potwierdza położenie innych jasnych planetoid uchwyconych na zdjęciu - 3214. Makarenko i 1104. Syringa (na zdjęciu jest w sumie 11 znanych planetoid). Zdziwienie mija gdy się zauważy, że w FITSie jest też lokalizacja teleskopu 140E 34S czyli w pobliżu Adelaide w Australii, tam o 15:44UT jest noc. Chyba się nie mylę w tym opisie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bomba. A co w takim razie z drugim pytaniem? :)

 

Jakich narzędzi użyć? Nie wiem. Mój program IG by tu pomógł gdyby nie to, że jest straszliwie powolny i choć ostatnia wersja (nieupubliczniona) jest 10x szybsza od tej dostępnej na mojej stronie to jeszcze wciąż za mało (analiza trwała by wiele dni).

 

Pozwolę sobie jeszcze zauważyć, że obrazy gwiazd są minimalnie pojechane (w kierunku lewo-dół do prawo-góra) natomiast obrazy planetoid są wyraźnie inne (kreseczki lewo-góra do prawo-dół). Może z wyjątkiem powolniastego Plutona. Jest to jakaś wskazówka?

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Fitsie jest zapis, że zdjęcie zrobiono o godzinie 15:44 UT. Godzinę tę potwierdza położenie innych jasnych planetoid uchwyconych na zdjęciu - 3214. Makarenko i 1104. Syringa (na zdjęciu jest w sumie 11 znanych planetoid). Zdziwienie mija gdy się zauważy, że w FITSie jest też lokalizacja teleskopu 140E 34S czyli w pobliżu Adelaide w Australii, tam o 15:44UT jest noc. Chyba się nie mylę w tym opisie?

 

Wszystko się zgadza. Teleskop stoi w Moorook w południowej Australii. W astronomii strasznie ciężko byłoby coś oszukać ;)

 

A czym zrobiłeś ten rysunek z zaznaczonymi nazwami obiektów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich narzędzi użyć? Nie wiem. Mój program IG by tu pomógł gdyby nie to, że jest straszliwie powolny i choć ostatnia wersja (nieupubliczniona) jest 10x szybsza od tej dostępnej na mojej stronie to jeszcze wciąż za mało (analiza trwała by wiele dni).

Zaraz z ciekawości sprawdzę :)

 

Pozwolę sobie jeszcze zauważyć, że obrazy gwiazd są minimalnie pojechane (w kierunku lewo-dół do prawo-góra) natomiast obrazy planetoid są wyraźnie inne (kreseczki lewo-góra do prawo-dół). Może z wyjątkiem powolniastego Plutona. Jest to jakaś wskazówka?

 

Khm... nie zwróciłem uwagi ale to chyba jest przypadek.

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zwróciłem uwagi ale to chyba jest przypadek.

na Twojej stronie jest chyba źle ustawione kodowanie znaków, bo wyświetla mi krzaczki zamiast polskich liter.

To nie jest przypadek - skala zdjęcia jest taka, że można wyznaczyć moment zrobienia zdjęcia z dokładnością nie gorszą niż 5 minut patrząc na położenie planetoid. A ponieważ czas naświetlania zdjęcia to 10 minut więc widać na nim ruch planetoid! Z wyjątkiem Plutona. A poza tym to wszystkie planetoidymają ślady inne niż wszystkie słabe gwiazdy, na których przesunięcie nie jest zaćmione jasnym obrazem gwiazdy.

 

Nie jestem biegły w sprawach internetu więc kodowanie mogło być złe. Ale już poprawiłem (tak sądzę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pytanie dodatkowe o konkretnym walorze edukacyjnym zapytam, w jaki sposób można to sprytnie sprawdzić? To znaczy jakich narzędzi użyć i w jaki sposób :)

No właśnie! Skoro nie znałeś moich programów (zresztą zbyt słabych aby w realnym czasie zadanie to rozwiązać) to co miałeś na myśli pisząc to pytanie? Na zdjęciu nie ma żadnych obiektów NGC/IC, no po prostu nic co by mogło coś podpowiedzieć. Kreska z prawej strony zdjęcia ciągnąca się przez prawie całą wysokość kadru to chyba po prostu błąd kamery (jest idealnie pionowa). Ten dziwny ogon nie jest komety (jest paskudnie regularny w swym kształcie) i skąd się wziął - nie wiem. Najbliższa jasna kometa - C/2007 G1 (LINEAR) - była dość daleko bo ok. 5 stopni od fotografowanego rejonu. Zatem jak dojść do odpowiedzi na Twoją zagadkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! Skoro nie znałeś moich programów (zresztą zbyt słabych aby w realnym czasie zadanie to rozwiązać) to co miałeś na myśli pisząc to pytanie? Na zdjęciu nie ma żadnych obiektów NGC/IC, no po prostu nic co by mogło coś podpowiedzieć. Kreska z prawej strony zdjęcia ciągnąca się przez prawie całą wysokość kadru to chyba po prostu błąd kamery (jest idealnie pionowa). Ten dziwny ogon nie jest komety (jest paskudnie regularny w swym kształcie) i skąd się wziął - nie wiem. Najbliższa jasna kometa - C/2007 G1 (LINEAR) - była dość daleko bo ok. 5 stopni od fotografowanego rejonu. Zatem jak dojść do odpowiedzi na Twoją zagadkę?

 

No właśnie chodziło mi i takie programy, które mogłyby być w czymś takim przydatne.

Kiedyś widziałem, że ktoś (być może Ty) wrzucał zdjęcia potraktowane takim softem więc liczyłem że będzie można go wykorzystać a przy okazji pojawi się informacja, jak można coś takiego zrobić (ja niestety nie mogłem znaleźć tamtego postu). Poza tym miałem nadzieję, że ktoś mógł próbować obserwować Plutona i po prostu skojarzyć, choć do tego przydała by się zapewne kolejna klatka tego samego fragmentu nieba (miałem zamiar ją nawet zrobić dzisiaj ale w Moorook były chmury).

 

Jeśli chodzi o ten ogon to z pewnością jest to coś w atmosferze. W RA ma ok 10 minut długości.

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.