Skocz do zawartości

Mam problem z HEQ5 syntrek


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nowy HEQ5 i niedawno sprawdziłem PE. Było w miarę, chociaż tamta noc nie dała dokładnych wyników, bo przeszkadzały chmury i inne czynniki, tak więc wczoraj postanowiłem powtórzyć pomiary. W montażu pokasowałem luzy między przekładniami, tak by odstęp był prawie zerowy, a nie doszło do uszkodzenia łożysk. Montaż kupiłem do astrofoto, więc dokładność to dla mnie priorytet. Wykonałem 5 pomiarów, przy czym ostatni trwał tylko 600sek, bo już miałem dość. I teraz czas na Pytania. Porównując moje PE z PE mierzonymi na łamach Astronoce.pl to jak niebo a ziemia. Tam jest piękna sinusoida, a u mnie jakiś koślawiec. Zauważcie, że występuje jakieś małe przyspieszanie montażu, które ma okres ok 100sek. Skąd ono się bierze? Przekładnie pośrednie? A co do pomiarów. Robiłem je Vestą, z 6'' Newtonem 750mm.

 

1 pomiar: to wszystko skręcone, luz minimalny. Montaż wyważyłem tak, by lekko ciągnął.

2 pomiar: odsunąłem troszkę całą przekładnię od trybu na ośce ślimaka, błąd niby zmalał, ale to dziwne pofalowanie nadal występuje, brak sinusoidy.

3 pomiar: odsunąłem silnik od trybika pośredniego, błąd wzrósł, pofalowanie dalej widoczne, brak sinusoidy.

4 pomiar: zbliżyłem całą przekładnie to trybu na ślimaku nie ruszając odstępu miedzy silnikiem, a trybikiem pośrednim.

5 pomiar: ustawienie takie jak w pomiarze 4, z tym jednak, że przeważyłem teleskop, by hamował.

 

Jeśli ktoś ma jakieś pomysły, skąd bierze się to dziwne przyspieszanie (widoczne jako małe pofalowanie o okresie ok 100sek.) niech pisze, jak to wyregulować. Dlaczego nie ma sinusoidy tak jak w testach AN?

b__d1.jpg

b__d2.jpg

b__d3.jpg

b__d4.jpg

b__d5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sam dokładnie się przyjrzałem montażowi. Jak już go kupiłem silnik osi RA zachowywał się nieco podejrzanie. Wczoraj go dokładnie sprawdziłem i moje przypuszczenia okazały się słuszne. Jest krzywy, a raczej albo jego ośka albo coś jest z osadzeniem łożyska, bo ono jak widzę tez ma bicie. To wszystko jest minimalne, ale w astrofoto wychodzi jak na dłoni. Jedynym rozwiązaniem była zamiana silników. Poskutkowało. PE mimo porywów wiatru wygląda jak poniżej. Nowy montaż, a ile pracy i wiedzy trzeba mieć by poprawnie działał.

b__d6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.