Skocz do zawartości

Kwadrantydy/Orionidy - wizualizacja z danych PFN


Brahi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ;)

 

W ostatnich dniach udało się ukończyć redukcję danych PFN z okresu 01.10.2007 - 31.01.2008. Była to pierwsza operacja na taką skalę, uzyskaliśmy ostatecznie 304 prawidłowe orbity meteoroidów. Na szczegółową analizę przyjdzie czas w najbliższych dniach a tymczasem 2 efektowne obrazki przedstawiające strumienie Kwadrantydów i Orionidów gdzieś w okolicach orbity ziemskiej (wszystko wręcz zatopione wśród orbit meteoroidów sporadycznych...)

 

QUA_ORIsm.jpg

 

QUA_ORI2sm.jpg

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich dniach udało się ukończyć redukcję danych PFN z okresu 01.10.2007 - 31.01.2008. Była to pierwsza operacja na taką skalę, uzyskaliśmy ostatecznie 304 prawidłowe orbity meteoroidów ...

 

Efektownie to wygląda, zastanawia mnie jak wylicza się orbity meteoroidów ??

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektownie to wygląda, zastanawia mnie jak wylicza się orbity meteoroidów ??

 

Teoretyczne podstawy sa tutaj ;)

 

http://adsabs.harvard.edu/cgi-bin/nph-data...477bb2c46213568

 

Taka troche kultowa publikacja Zdenka Ceplechy z 1987 roku. Na tym co tu opisano oparto metody obliczeniowe Europejskiej Sieci Bolidowej.. Na tym samym też oparłem własne oprogramowanie ;)

 

Dorzucam jeszcze jeden obrazek.. Tym razem dla lepszego zobrazowania rojow usunąłem ciała sporadyczne (nie do końca skutecznie jak widac ;) )

 

UWPZ.png

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że Kwadrantydy mają bardzo duży rozrzut orbit, co chyba świadczy o tym, że jest to bardzo stary rój. W jaki sposób zatem tłumaczyć wąskie parogodzinne maksimum??

 

Kwadrantydy mają dość ciekawą strukturę.. Między 1 a 12 stycznia można zaobserwować stary materiał tworzący na niebie rozmyty kilkustopniowy radiant.. Niektórzy piszą tu nawet o 7000 lat. Materiał ten daje dość płaskie, szerokie i raczej nieefektowne maksimum. Na to wszystko nałożony jest zwarty młody strumien (kilkaset lat?) dający ostre maksimum z FWHM około 7h. W efekcie podczas maksimum radiant wydaje się radykalnie kurczyc ;)

 

Inna sprawa to czysto geometryczny efekt.. Kwadrantydy przecinają orbitę ziemską pod bardzo ostrym kątem, niemal prostopadle..Spotkanie z materiałem trwa więc bardzo krótko ;)

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym samym też oparłem własne oprogramowanie ;)

Nie bądź taki skromny :)

Brahi, wraz z Marand'em zrobiliście kawał dobrego oprogramowania do liczenia siatek współrzędnych i orbit :Salut:

Mam nadzieję, że na konferencji IMO wszystkim szczęki opadną podczas prezentacji Waszych programów :szczerbaty:

:notworthy: dla Was !

Serce rośnie widząc, jak dane ze stacji foto i wideo Polskiej Sieci Bolidowej (PFN) przyjmują taką postać :D:helo::D

 

Pozdrawiam:

MK

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.