Skocz do zawartości

Guding a kadrowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Od kiedy zacząłem się bawić w fotki z gudingiem cały czas nurtuje mnie jedna sprawa a w zasadzie jest to problem który mi cały czas przeszkadza.

Do gudingu używam MaximDL a sprzętowo Vixena 110 z Vestą przerobioną na długie czasy.

Z użytego sprzętu wynika, że mam dość długą ogniskową (ponad metr), ciemny obiektyw a dość mały czip w kamerce, czyli małe pole i mało dość jasnych gwiazd do guidowania.

 

No i tutaj pojawia się pytanie: jak rozwiązać problem kadrowania obiektów na głównym sprzęcie (w moim przypadku DSLR).

Zazwyczaj oba urządzenia nie są w jednej osi a występuje pomiędzy nimi pewne przesunięcie w osiach X i Y ale tego nie da się nigdzie zaprogramować, można za to łatwo obliczyć np. na podstawie astrometrii.

 

Jeżeli jednak ustawię guding na jakąś gwiazdę to na głównej kamerce zazwyczaj obiekt który mnie interesuje będzie gdzieś z boku a czasami nawet na skraju kadru lub zupełnie poza nim.

 

Czy istnieje jakaś sprytna metoda aby łatwo skadrować obiekt a jednocześnie nie przestawiać guidingu?

Oczywiście nie mam możliwości ustawienia RA i DEC dla gudingu i głównego obiektywu niezależnie, ani nawet różnicy w ich wzajemnym położeniu inaczej niż "na oko". Mogę tylko zmierzyć offset astrometrycznie, ustawiając guiding na znany obiekt i wypalając klatkę na głównym sensorze a następnie procesując, tylko że ta różnica nie jest stała a jej wartość zmienia się wraz z deklinacją.

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najsprytniejsza metoda to niestety kupno czulszej kamery do guidowania,

z mniej sprytnych, to możesz też kupić flattener do guidera, co powiększy Ci pole do wyboru gwiazdki,

lub zmienić teleskop guidujący na jaśniejszy

pozdrowienia

Albo reduktor do ogniskowej guidera będzie i pole i jasność... Generalnie te metody są dobre ale trochę mało sprytne :) Zanim wybiorę się na zakupy wolę poszukać innego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Mariusz

 

Podobne problemy z kadrowaniem miałem jakiś czas temu. W tamtym czasie wykonałem co najmniej dwa mocowania, które okazały się klapą.

 

Z pomocą przyszło takie oto ustrojstwo GEOPTIK (made in italy):

GeLeit.jpg

Dane:

Länge und Breite der Basis Länge 160 mm / Breite 80 mm

Höhe der Verstellung 85 mm

Gewicht ca. 1 kg

Belastung Belastung mit Geräten bis ca. 5 kg

Material Aluminium

Azimutaler Verstellbereich 8° nach rechts und 8° nach links ( gesamt 16° )

Vertikaler Verstellbereich 7° nach unten und 6° nach oben ( gesamt 15° )

 

Cena mało zachęcająca: 279 euro + przesyłka

 

Używając przedmiotowego mikrometru bezproblemowo mogę ustawić gwiazdę prowadzącą do gudingu. Naprawdę polecam, wysoka jakość wykonania, stosunkowo duży udźwig.

 

A tak to wygląda u mnie:

 

_MG_0067.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam/miałem ten sam problem....

1. Zgrałem idealnie telepa do focenia z telepem do guidingu tak by gwiazdka do guidngu była na środku foconego obiektu

2. Sprawdziłem jak jasną gwiazdką mogę guidingować ( dla mojego zestawu jest to 7-8mag )

3. Po zmianie montażu celowanie GOTO jest na tyle dokładne, że po prostu wybieram sobie w TheSky'u taką gwiazdke w sąsiedzctwie foconego obiektu i za chwile mam ją w guiderze.

 

Niestety gwiazdek 8mag nie ma tak znowu wszedzie jak psów, więc planuje zmienic kamerkę, SC3 jest znacznie czulsze od Vesty ( choć to SC3 oparte właśnie o Vestę ) ale to za mało dla ogniskowej 700mm jaką guidinguje.

 

Generalnie trzeba szukać gwiazdki...

 

Z podwójnych dovetaili, wynalazków droższych i tańszych do szukania gwiazdy itp już zrezygnowałem... tylko telep telepowi na barana, możliwie sztywno jak sie tylko da....na śruby M20 a najlepiej zespawać telepy razem :P

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wygląda u mnie:

 

_MG_0067.jpg

 

O rety! Powiesiłeś to wszystko na GPD2?

W sumie też mam GPD2...

 

A możesz napisać coś więcej? Gdzie to ustrojstwo kupiłeś (chyba widziałem coś takiego w telescope-service) i jak się je obsługuje w praktyce?

Jak to się mocuje? Na zdjęciu wygląda jakby na pręcie pzeciwwagi. Potrzebne było jakieś specjalne mocowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podwójnych dovetaili, wynalazków droższych i tańszych do szukania gwiazdy itp już zrezygnowałem... tylko telep telepowi na barana, możliwie sztywno jak sie tylko da....na śruby M20 a najlepiej zespawać telepy razem :P

 

Mam SC1 ale to niewiele daje przy moim gudingu na 1000mm...

Zespawanie na sztywno nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo nie zawsze znajdzie cię coś do guidingu w polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że to najlepsze urządzenie w tej klasie. Jest duże, solidne i działa.

 

Swoją drogą nie dawno wrzuciłęm to na giełdę, nie było odzewu. Teraz jest niestety już rezerwacja. Na dniach pewnie zostanie kupiona.

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rety! Powiesiłeś to wszystko na GPD2?

W sumie też mam GPD2...

 

A możesz napisać coś więcej? Gdzie to ustrojstwo kupiłeś (chyba widziałem coś takiego w telescope-service) i jak się je obsługuje w praktyce?

Jak to się mocuje? Na zdjęciu wygląda jakby na pręcie pzeciwwagi. Potrzebne było jakieś specjalne mocowanie?

 

Jak to zamontowałem widać na załączonym obrazku. To tylko wygląda masywnie, ale w rzeczywistości idealnie równoważy ciężar lunety fotografującej. Ponieważ mikrometr przymocowany jest po stronie przeciwwagi, zatem możliwa jest dodatkowa regulacja wagi (poprzez wkręcanie lub wykręcanie) mikrometru. Ktoś powie dlaczego itp. - ot choćby z chwilą zamontowania gripa do aparatu, wówczas trudno zbalansować niewielki ciężar, a w tym przypadku nie mamy żadnego problemu.

Mikrometr rzeczywiście jest nieźle wykonany, pokrętła obracają się z właściwym oporem, nic się nie telepie, naprawdę polecam. Tak jak przypuszczasz kupiłem go w TS. Jedyną rzecz jaką zrobiłem w mikrometrze to wymiana smaru na super gęsty :)

_MG_0069_kopia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zamontowałem widać na załączonym obrazku.

Czyli potrzebna była przeróbka pręta przeciwwagi... Khm, to dość radykalne rozwiązanie bo wymaga nieodwracalnej modyfikacji. Chyba żeby zakupić drugi pręt...

Podoba mi się patent z wieszaniem po stronie przeciwwagi bo redukuje masę zestawu, a jest to kluczowy dla mnie parametr. Muszę to przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do tematu :)

 

Zastanawiam się, czy nie pomogłoby tu jakieś rozwiązanie softwareowe?

Np. ACP wspomaga tutaj w znacznym stopniu. Ma ktoś może jakieś doświadczenia z ACP?

A o co pytasz konkretnie? Ja pracuję z ACP i generalnie wybrałem tę platformę jako docelową w robotyzacji obserwatorium. Mogę Ci odpowiedzieć na pytania z ACP, ale zadaj je konkretnie.

 

Jeżeli pytasz, czy ACP sam znajduje gwiazdę do guidowania - to oczywiście tak. Tak samo, jak CCDAutopilot. Warunkiem obydwu platform jest czuła kamera astro - jako guider. Soft mierzy krzywą gwiazd i wybiera najoptymalniejszą, dostosowując także czas ekspozycji. Oczywistym warunkiem jest to, że wszystko musi być dobrze ustawione - choćby w Maximie. ACP za ciebie nie skalibruje sprzętu i nie ustawi optymalnych parametrów guidera. ACP zarządza dobrze skonfigurowanym sprzętem - i to rewelacyjnie. Ale nie uwolni od konfiguracji pierwotnej.

 

Kolejny warunkiem autmatycznej sesji z guidingiem jest perfekcyjny setup. Nie ma miejsca na ugięcia, kable dyndające, czy złe ustawienie polarnej. Dlatego opcja do zastosowania wg mnie tylko i wyłącznie w zestawie permanentnym - czyli obserwatorium, gdzie przy każdej sesji coś możesz poprawić, aż w końcu wszystko jest tak skalibrowane, że chodzi jak szwajcarski zegarek. Coś zmienić w setupie i jazda zaczyna się od nowa.

 

Jeżeli od czegoś zacząć zautomatyzowanego, to raczej CCDAutopilot. Jest stosunkowo prosty. ACP to mega kombajn pracujący w profesjonalnych obserwatoriach. Trzeba kumać jednak skryptowanie. Bez tego będzie trudno. Za to wynagradza nas nieograniczonymi możliwościami. Wszystko zależy od potrzeb i wyobraźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sterowania zainwestowałem w MaxIma. Podoba mi się to, że wszystko jest w jednym sofcie, chociaż niestety cały czas (nawet w piątce) jest bug w pluginie do Nikona (zawiesza się gdy rozłączę się i spróbuję połączyć od nowa). Brakuje mi w nim też wsparcia przy znajdowaniu gwiazdy do guidingu dla teg pomyślałem o ACP bo to swego rodzaju tandem. No i mam już wszystko dograne w MaxIm-ie a poza tym jeśli chodzi o skrypty i programowanie to czuję się tu bardzo dobrze (od assemblerów po Javę ;).

 

Co do permanentnego setupu to zgadzam się w 100% bo przy sprzęcie mobilnym po prostu nie wykorzysta się większości zalet bo na pełną kalibrację trzeba by stracić z pół nocy (jeśli nie więcej) za każdym razem co mija się z celem.

 

Przyjrzę się CCDAutopilotowi, bo może to będzie dobre rozwiązanie dla mnie.

 

Jeżeli chodzi o czuły guiding to tu chyba będę musiał zainwestować. Niestety nie załapałem się na DSI na forumowej giełdzie ostatnio :/ A może jest coś na co warto byłoby zwrócić uwagę: stricte do guidingu, w przystępnej cenie (powiedzmy ~500 euro), czyli np. czuły czip ale z dużymi szumami które w tym zastosowaniu tak nie przeszkadzają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A może jest coś na co warto byłoby zwrócić uwagę: stricte do guidingu, w przystępnej cenie (powiedzmy ~500 euro), czyli np. czuły czip ale z dużymi szumami które w tym zastosowaniu tak nie przeszkadzają?

 

to w tej cenie, w promocji masz Atika 16IC który jest bardzo czuły, a bonus jest taki, że bardzo mało szumi :)

do kupienia np. TS: http://www.telescope-service.com/atik/star...kstart.html#2HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówmy się, że te wszystkie softy astro nie są jakoś szczególnie dopracowane. Z ACP jest podobnie. Od 3 msc. walcze z DC-3 (producentem) o znalezienie rozwiązania na dosyć poważny problem. Dla mnie kluczowy - jeżeli nie znajdą rozwiązania, to im nie zapłacę. Z drugiej strony - chyba i tak nie mam alternatywy. Jest jeszcze CCDCommander. Jak skończe testy CCD AutoPilota, to przerobię też jego.

 

Maxim to podstawa - rdzeń. Reszta na tym pracuje. ACP, czy CCDAP, czy CCDCom. to tylko softy integrujące aplikacje w jedno natywne środowisko. No ale to zapewne wiesz.

 

Generalnie polecam zarówno ACP, jak i CCDAP. Trzeba tylko sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego to jest komu potrzebne. Niewątpliwą zaletą ACP (innych też) jest możliwość samodzielnej pracy i natychmiastowego podejmowania decyzji. Jak łazik na marsie :) Kiedy coś się dzieje (brak prądu, chmury, wiatr) obserwatorium musi samo zadziałać - bo przecież pracuje całkowicie bez nadzoru. A jeżeli zawsze w czasie sesji siedzimy w obserwatorium, to wg mnie ACP jest totalnym zbytkiem, do tego dosyć drogim.

 

Z trzeciej strony, jeżeli w niedalekiej przyszłości planuje się mieć permanentne obserwatorium, to już teraz trzeba inwestować w docelowe gadżety. Czyli wtedy skłaniałbym się w stronę ACP. Choć już sam nie wiem, bo nie wyobrażam jednak sobie ustawiania ACP w zestawie przenośnym. To jest jednak nierealne.

 

W takim razie - Autopilot, albo CCDCommander - ale tego jeszcze nie przemieliłem w praktyce, choć na pierwszy rzut oka wygląda interesująco i jest zdecydowanie najtańszy - rzekłbym - tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w tej cenie, w promocji masz Atika 16IC który jest bardzo czuły, a bonus jest taki, że bardzo mało szumi :)

do kupienia np. TS: http://www.telescope-service.com/atik/star...kstart.html#2HS

Kruca bomba to faktycznie wygląda nieźle! Czip ok. dwa razy większy niż w Vescie (2.7x3.6mm vs 6x6mm), czułości nawet nie porównuję ;) Do tego chłodzenie.

Gdyby rozdzielczość była troszkę większa to byłby po prostu raj! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruca bomba to faktycznie wygląda nieźle! Czip ok. dwa razy większy niż w Vescie (2.7x3.6mm vs 6x6mm), czułości nawet nie porównuję ;) Do tego chłodzenie.

Gdyby rozdzielczość była troszkę większa to byłby po prostu raj! :)

Nie potrzebujesz większej. Ja używam dokładnie tej kamery do guidowania. Bardzo niski szum, duża czułość... piękne gwiazdy = świetna centroida. Kamera jest wprost stworzona do guidowania. Przez ostatnie półtoraroku nie zdażyło się, żebym nie miał co najmniej wielu gwiazd do wyboru - gdziekolwiek bym nie fotografował. A przypominam, że wcześniej dużego newtona guidowałem achromatem 1 m ogniskowa (100/1000), czyli f10. Też bez najmniejszych problemów.

 

Kamera pracuje w pełnej automatyce (ACP, CCDAP). Jeszcze nie miałem z nią żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie - Autopilot, albo CCDCommander - ale tego jeszcze nie przemieliłem w praktyce, choć na pierwszy rzut oka wygląda interesująco i jest zdecydowanie najtańszy - rzekłbym - tani.

 

Dzięki za radę :) Na pewno przyjrzę się obu. W porównaniu do ACP koszt faktycznie jest niewielki.

Co mi się podoba w Autopilocie (co już zdążyłem zauważyć) to że korzysta z Maxima i PinPointa czyli w zasadzie można korzystać z setupa, który już się ma. Nie trzeba robić wszystkiego od nowa.

 

Tak jak napisałeś, dla mnie w chwili obecnej ACP to przerost formy nad treścią, chociaż plusem było to że już trochę go znałem (chociażby z GRAS). Jak (jeśli) będę inwestował w stałe obserwatorium to z pewnością do niego wrócę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz większej.

Chodziło mi o to, że z większym czipem nadawałaby się nie tylko do guidingu :)

 

EDIT: widzę, że nie tylko ja o tym pomyślałem:

http://www.perseu.pt/atik/product_atk16ics.php

Cytat:

"Customers asked for it, customers get it. The bigger brother of the 16IC, the Atik 16IC-S, builds on the highly successful 16IC camera."

 

 

Chyba się napaliłem więc pewnie spróbuję jak się sprawdza jako autoguider ;)

Edytowane przez Mariusz Wołoszyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem też do guidingu coś takiego:

 

http://www.modernastronomy.com/camerasGuider.html#qhy5

Nom... tylko ze to CMOS więc raczej nie tak czuła jak by sie chciało... a poza tym widzisz tam gdzieś napis 16bit ?

 

Za to QHY6 już lepiej ... ale ten znów ma nie do końca kwadratowy pixel ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz - proste pytanie, czy szukasz dobrej, stosunkowo "taniej" astro kamery do guidingu (czułość, 16 bit, natywna praca w maximie), czy może szukasz taniej alternatywy, która będzie działać, ale już nie tak?

 

Jeżeli szukasz ostatecznego rozwiązania, to najtańszą opcją pełnej kamery będzie Atik 16IC (lub nowa wersja). Jeżeli potrzebujesz coś lepszego niż masz teraz, ale z opcją, że za chwilę znowu będziesz się "wiercił w krześle" za nową kamerą, to kup tego chińczyka. Zawsze to lepsze od vesty.

 

Dobrą opinię w low endzie mają też kamery Oriona (stashootery, czy jak im tam). Ale nie lubię gadać o czymś, czego nie miałem w wyciągu. Faktem jest, że Maxim ma natywny driver w defaulcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno tez o myslalem o tej kamerce w miejsce DSI, jednak opinie w sieci wskazuja, ze qhy5 ma zauwazalnie nizsza czulosc.

Jest to pochodna zauważalnie niższej ceny :)

 

Zostanę chyba jednak przy Atiku, tylko zastanawia mnie jedna rzecz: na telescope-service (tu) napisali że:

Power supply USB - no separate power supply needed

Z kolei tu podają, że:

Power consumption 12V DC - 0.8A

(...)

-- 12V cigarette lighter cable

 

Oczywiście USB poaje tylko 5V zasilanie.

 

Pytanie więc: jak zasilana jest ta kamerka???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.