Skocz do zawartości

Luneta do Digiscopingu


MMateusiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Powoli szykuje się do zakupu całego pakietu fotograficzno-obserwacyjnego, a dokladniej Nikon D90, lunety NIKON Fieldscope ED 82 A oraz adaptera FSA-L1. Sprzęt ten chcialem wykorzystac w obserwacjach zarówno astro, jak i terenowych, bo udzielam się w dziale zloty i spotkania lokalne/ katowice/ góry z katowic :D

 

Czy ktoś z forumowiczów miał styczność ze sprzętem Fieldscope ED 82 A, no i adapterem, bo d90 jeszcze nie ma :D , bede ogromnie wdzieczny za jakies opinie czy też polecenie czegos lepszego. Kładę szczególny nacisk na obserwacje dalekodystansowe, ptaków przez to obserwowal nie bede :rolleyes:

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie to wyglądało tak samo jak na tym zdjęciu tylko zamiast d200 to d90.

 

59749552fieldscopeed82gs5.th.jpg

 

foto. http://www.pbase.com/miljenko/fieldscope

 

A czy ta Luneta ma przysłonę???

 

Jedyne co mógłbym polecić to inne body, np. D200 albo D300. Sprawdź, czy D90 mierzy światło przez "manualny obiektyw", którym będzie dla aparatu ta luneta, bo np. D70 wiem że tego nie robi. Brak tej funkcji bardzo utrudnia fotografowanie w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie to wyglądało tak samo jak na tym zdjęciu tylko zamiast d200 to d90.

 

59749552fieldscopeed82gs5.th.jpg

 

foto. http://www.pbase.com/miljenko/fieldscope

 

Hey

 

Niiestety nie mam pojecia na temat zestawu, który sobie upatrzyłeś, ale gdybym ja miał obecnie kupować cały sprzęt to:

 

ok 2.5-3Kzł Body FUJI S5 Pro = największa rozpiętość tonalna

ok 30zł Adapter NikonF -> 42mm

ok 500zł MTO 11CA 1000mm F10

ok 100zł TURIST-FL - robi z MTO lunetę o powiększeniu 111x

 

Masz fajny zestaw do obserwacji oraz Foto w budżecie 3K przy dobrych wiatrach ;-)

 

P.S. Mój obecny zestaw to Olympus E-410 +Adapter Olympus 4/3 / M42 + Obiektyw MTO 11CA 1000mm F10

Tak wygląda obiektyw: http://www.bankfotek.pl/image/129214.jpeg

Tutaj zamieściłem fotki z tego zestawu: http://www.garnek.pl/forum/zoom

 

Z zestawu nie jestem 100% zadowolony ponieważ obiektyw jest dość ciemny F10 - z ręki można robić jedynie przy ISO 400-ISO1600, ale wiadomo jaka marna jest jakość ;-(

Przy ISO 100, czas migawki oddalonych obiektów w dzień wynosi w granicach 1/40s więc bez sztywnego statywu nie ma co wyskakiwać na górkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey

 

Niiestety nie mam pojecia na temat zestawu, który sobie upatrzyłeś, ale gdybym ja miał obecnie kupować cały sprzęt to:

 

ok 2.5-3Kzł Body FUJI S5 Pro = największa rozpiętość tonalna

ok 30zł Adapter NikonF -> 42mm

ok 500zł MTO 11CA 1000mm F10

ok 100zł TURIST-FL - robi z MTO lunetę o powiększeniu 111x

 

Masz fajny zestaw do obserwacji oraz Foto w budżecie 3K przy dobrych wiatrach ;-)

 

P.S. Mój obecny zestaw to Olympus E-410 +Adapter Olympus 4/3 / M42 + Obiektyw MTO 11CA 1000mm F10

Tak wygląda obiektyw: http://www.bankfotek.pl/image/129214.jpeg

Tutaj zamieściłem fotki z tego zestawu: http://www.garnek.pl/forum/zoom

 

Z zestawu nie jestem 100% zadowolony ponieważ obiektyw jest dość ciemny F10 - z ręki można robić jedynie przy ISO 400-ISO1600, ale wiadomo jaka marna jest jakość ;-(

Przy ISO 100, czas migawki oddalonych obiektów w dzień wynosi w granicach 1/40s więc bez sztywnego statywu nie ma co wyskakiwać na górkę.

 

No faktycznie obiejtyw wygląda "kolosalnie" :D no i zdjęcia dalekich planow podkręcone HDRem bardzo fajnie wychodzą. Czyli mam kolejną opcję. Nie chciałbym kupić czegoś co potem nie bedzie przynosilo mi radości, a o to przecież chodzi. Stąd każda opinia jest bardzo ważna.

 

Dzieki! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytałem skrupulatnie wątku, bo nie che mi się ale leżeli to ma być projekcja okularowa to nie zwojujesz tym za wiele, mówię ci jako osoba która projekcje przerabiała. Rzucaj światło zawsze z obiektywu bezpośrednio na matrycę światłoczułą to będziesz mógł się cały czas rozwijać i iść do przodu w ciągłym polepszaniu swojego warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ta Luneta ma przysłonę???

Jedyne co mógłbym polecić to inne body, np. D200 albo D300. Sprawdź, czy D90 mierzy światło przez "manualny obiektyw", którym będzie dla aparatu ta luneta, bo np. D70 wiem że tego nie robi. Brak tej funkcji bardzo utrudnia fotografowanie w dzień.

KAŻDA lustrzanka pracuje bez problemu z adapterem FSB-1A - w dolnej części jest przełącznik, króym wybierasz jedną z lunet (i odpowiedni otwór wzglęny). Światłomierz aparatu "wie" jaką ma przysłonę (stałą) i bez problemu działa w automatyce czasu lub manualu. FSA-L1 ma własne kontakty CPU, więc luneta z tym adapterem traktowana jest jako obiektyw AF. D90 będzie OK

Co do samej lunety: optcznie jest genialna, berdzo solidnie wykonana, wręcz pancerna, bardzo precyzyjne wewnętrzne ogniskowanie, luneta hermetyczna, nie parująca wewnątrz.

Jedyny jej minus (łatwy do objeścia) - stopka mocowani do statywu jest dość mała i środek ciężkości zestawu "luneta+FSB-1A+korpus) leży zdecydowanie za daleko. Dobrze jest dorobić sobie jakąś pośrednią szynę z aluminium

Generalnie bardzo ten sprzęt polecam. Pisałem o nim również w innym wątku o digiscopingu na tym forum

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.