Skocz do zawartości

Pole widzenia teleskopu


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wynik jest niemożliwy!

 

Pierwsze pytanie: czy jesteś pewien ogniskowej okularu?

Drugie pytanie: czy jesteś pewien ogniskowej tego MTO?

Trzecie pytanie: czy zredukowałeś dryft na równik niebieski za pomocą cosinusa deklinacji ciała niebieskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten okular 18mm to rosyjski SuperPlossl? [ew. z naklejką Astrokraku? Od Janusza wiem, że Rosjanie podają nominalnie 18mm, zaś w rzeczywistości ma on 17mm i takie dane są obecnie na stronie z akcesoriami Astrokraku, jest też [zmierzone] pole widzenia -jeśli to ten okular, oczywiście. Przeliczcie dane dla 17mm ogniskowej i sprawdźcie, w razie czego. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Nie jestem pewien ani ogniskowej okularu (którą odczytałem z naklejki na okularze) ani z ogniskowej MTO ze złączką (ogniskową dla tej konfiguracji podał mi Janusz w którymś z ostatnich wątków).

Zaciekawiła mnie Twoja uwaga Darku na temat konieczności redukowania dryftu na równik niebieski. Dryft mierzyłem dla Jowisza, który jest chyba dość blisko równika by nie wnosić zbyt dużego błędu. Prawdę mówiąc zapomniałem przy mierzeniu o tym aspekcie ale chyba błąd stąd wynikający nie jest zasadniczo istotny dla uzyskanych rezultatów.

Ale przy okazji proszę jednak o podanie praktycznej możliwości zmierzenia w domu ogniskowej okularu i MTO ze złączką. Jeśli zastosuję metodę badania odległości ogniska (ostrego obrazu) to od którego miejsca przyrządu optycznego liczyć ogniskową ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Leszku to nie takie proste bo mierzyć byś musiał od drugiej głównej płaszczyzny obrazowej do ogniska ale to matematyczna płaszczyzna i w złożonym okularze nie ma możliwości wyznaczenai jej w domowych warunkach, lepiej posłuż się jakimś wzorcowym i sprawdzonym obiektywem i dalej mierz źrenice wyjściowe i stąd okraślaj powiększenie i ogniskową posiadanych okularów, zaufaj El...owi, On to dość dokładnie pomierzył na 16,7mm z czym się jak najbardziej zgadzam :):D ;D

Przy pomiarze tylko nie zapomnij zogniskować zestawu na nieskończoność a unikniesz grubych błędów pomiarowych !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.