Skocz do zawartości

Ludziska myślimy!


Rekomendowane odpowiedzi

Ani fizyczny, ani psychiczny. To nie jest eksperyment!

Autor wątku proponuje rozważania egzystencjalne nad sensem istnienia: świata, ludzkości, ale także sposobu postrzegania otoczenia od skali mikro aż po skalę kosmologiczną.

Można sobie podywagować, czemu nie. Co nie zmienia faktu że tytuł wątku to prowokacja dla zwabienia Czytelników (skuteczna!), a nagłówek pierwszego posta jest fałszywy.

 

Oczywiście, kynkcjusz w swoim pierwszym poście zawarł propozycję eksperymentu. Opisał pewne czynności psychiczne, które należy przeprowadzić i przedstawił stan emocjonalny do jakiego on sam jest przez nie doprowadzany. Hipoteza nie została sformułowana explicite ale wynika dość jasno z tekstu i da się wyrazić w pytaniach: „Czy inni również przeżywają takie stany gdy myślą o tych rzeczach?”, „Jakie stany przeżywają inni gdy myślą o tych rzeczach?” czy też w dopuszczalnych odpowiedziach na te pytania. Nie każdego życie psychiczne amatorów astronomii musi interesować ale uważam, że ma pewne znaczenie, jak to hobby wpływa na człowieka, jak go zmienia, jakiego rodzaju satysfakcję może mu dawać.

Mijasz się z prawdą pisząc, że autor proponuje rozmyślania egzystencjalne albo o mikroświecie. Proponuje wyłącznie myślenie o makroświecie, o obiektach astronomicznych i przedstawia do czego takie myślenie go prowadzi. Sądzę, że są to wypowiedzi jak najbardziej właściwe w kręgu amatorów astronomii, z których bardzo wielu spogląda w niebo dla relaksu, a nie po to by uzupełniać profesjonalne badania naukowe.

Co zaś do wabienia tytułami, to mógłbyś Cygnusie ze swoimi pouczeniami poczekać dopóki nie zapomnimy bombastycznego tytułu Twojego niedawnego wątku, w którym skromnie anonsowałeś, że Urania wkrótce coś wydrukuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajny eksperyment myślowy, może bardziej "wyobrażeniowy". Czytając ten temat przypomniałem sobie o filmiku, który z rozdziawioną gębą oglądałem jako mały szczawik w programie "Sonda". Zrobił wtedy na mnie ogromne wrażenie. Poszukałem na utube i proszę jest! Zajęło mi to 30 sekund, wpisałem "atom universe" i pojawił się na czele listy. Film nazywa się "Powers of ten". Szybkie sprawdzenie w Wikipedii i okazuje się, że film jest z 1977 roku i nawet został wyróżniony przez Bibliotekę Kongresu jako "culturally, historically, or aesthetically significant." Kocham internet :lol:

 

Film działa na wyobraźnię a wizual zadziwia, jeśli wziąć pod uwagę, że ma ponad 30 lat.

 

http://pl.youtube.com/watch?v=41gWUkVQ-9U

Super podroz,tutaj mozna dopiero ruszyc wyobraznia jak mali a zarazem wielcy jestesmy B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry filmik polecasz na youtube.A jeśli idzie o to postrzeganie świata(wszech) w filmiku,mózg odbiera informacje i je interpretuje ale,chodzi mi o detektory(odbiorniki) bardziej,jak to jest że oko(prawa ręka naszego umysłu) postrzega obraz świata w podobny sposób jak klisza negatywu opc. matryca ccd,zanim poznano funkcjonowanie oka poznano soczewkę szklaną a obraz się zgadza!!! a może się mylę? a może się mylę?

 

Mylisz się.

To nie jest tak , że ktoś od niechcenia zrobił sobie matrycę CCD , a potem zdziwiony odkrył , że oko i matryca rejestruje podobny obraz.

Setki jak nie tysiące mądrych głów przez lata myślały jak zrobić aby tak było.

Widziałeś kiedyś surowy zrzut z matrycy CCD lub kolorowy negatyw ? i co ma to wspólnego z naszym widzeniem ?

Dopiero bardzo sprytne zabiegi softwerowe lub chemiczne odwracają kolory lub konwertują sygnał , aby na wyjściu pasował do naszego widzenia.

Ponadto na matryce kładzie się specjalne filtry , żeby wyciąć IR i UV bo matryca CCD je bardzo dobrze rejestruje , a oko wcale.

Gdzie tu analogia ?

a poniższego cytatu to nie rozumiem

"zanim poznano funkcjonowanie oka poznano soczewkę szklaną a obraz się zgadza"

co z czym się zgadza i o co chodzi ?

Myślę że anatomię oka poznano wcześniej niż wykonano pierwszą soczewkę.

Prawdopodobne jest, że oko posłużyło jako wzorzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.