Skocz do zawartości

Współpraca C11 z EM200 trochę utyskiwania.


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się podzielić kilkoma uwagami na temat upgrade mojego sprzętu do fotografowania planetek.

C11 czyli średnia betoniara :) okazał się teleskopem o bardzo dobrej jakości optycznej wykonanym na wysokim poziomie...

gdyby nie jedno zasadnicze ALE: stopka dovetail w oryginale zakrawa na kpiny. Po szczegółowym badaniu (C11 posadzony

na EM200) okazało się że ta stopka po prostu w niewielkim stopniu podlega skręcaniu się a jej filigranowość w stosunku

do rury optycznej jest zauważalna gołym okiem. Posiadaczom C11 proponuję łatwe rozwiązanie: Losmandy wykonuje heavy-duty

dovetail do SCT (wszystkie rozmiary i marki Meade i Celestron). Szerokości i profil dovetaila (celestron ok 3 cm losmandy...ponad 3" !

mówią wszystko na ten temat. Wszystko to wynika z polityki Celestrona dedykującego mocowanie swoich telpów na CGE lub montażach

z platformą Vixe, lub EQ. Zamówiłem już plate z WO i spodziewam się nawet nie poprawy twardej stabilności.

 

Druga sprawa to kwestia oryginalnego sladde plate (element monażu do mocowania dovetaila): poleci za okno szerokim

łukiem po wymianie na dedykowaną płytkę WO. To najslabsza część tego montażu (jesli chodzi o wykonanie) WO to zupełnie inna bajka.

Platforma WO akceptuje dovetaile Losmandego a mocowanie dedykowane m.in do EM200 nie wymaga zadnych przerobek. W stosunku

do slade pl. z taka dovetail jest dociskany na niemal 3x większej szerokości...no comment. Takahashi jak wszyscy wiemy: świetna optyka,

dokładna mechanika...beznadziejne wręcz focusery w zasadzie w każdej rurze optyczej, dovetaile, niski poziom elektroniki (Japonia, hmmmm).

 

Również oryginalne nogi do EM-200 (long) pojadą w przenośni do śmietnika (wymieniam na jeden z najlepszych tripodów

a mianowicie Losmandy HD to prawie pierr na potężnych metalowych nogach. Oryginalny tripod taka aczkowiek pięknie wykonany

nie nadaje się do wykorzystywnia z C11 z uwagi na wysokość i podleganie pod normalnym lub zbliżonym do nominalnego

udźwigiem EM200 wyraźnemu skręcaniu wokół osi pionowej.

 

To se ponarzekałem, może komuś przydadzą się te informacje przy odejmowaniu decyzji o przeróbkach sprzętowych.

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

w kwestii dovetail'i do SC chciałem tylko dodać (jeśli ktoś jednak preferuje system Vixen), ze używam szyny Baader Planetarium i sobie bardzo chwalę. Uniwersalna, bardzo solidna szyna C8-C11 ma profil zamknięty, oraz jest wyprofilowana dodatkowo wzdłużnie pod wszystkie rozmiary SC. Szyna 470 mm waży około 0.6 kg :) . BP produkuje także dovetaile w standardzie Losmandy, ale nie miałem niestety przyjemności używać.

 

dovetail BP

 

 

 

Pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.