Skocz do zawartości

M33


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

wysmażyłem i ja słonecznika, w końcu kiedyś musiałem ;) efekt wczorajszej sesji, niebo bardzo takie sobie

 

M33_LRGBH_a.jpg

 

Atik314L 80ED na EQ6 LRGBH-a

miało być czysto testowo, więc czasy bardzo różne od 180 do 600 sek na ekspozycje

łącznie ok. 7 i pół godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuje złożyć jeszcze raz, ale nie wiem czy to coś zmieni

 

Clip_3.jpg

 

to crop surowej klatki w pasmie R 600s

Słaby kontrast, niebo mocno musiało świecić. Niestety - z RGB pod miastem już nie jest tak miło, jak z Ha. Widziałeś jedną klatkę 300 sek. z mojego obs. wiejskiego? Różnica jest masakryczna.

 

Może miałeś jakieś wyjątkowo słabe warunki? Trzeba to powtórzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u Ciebie niebo jest marzenie w porównaniu do "mojego"

ale i rzeczywiście ta noc była wyjątkowo słaba

może nawet na tyle, ze nie powinienem w ogóle tego zdjęcia pokazywać,

ale, że to mój debiut w kolorze, to nie mogłem się powstrzymać :)

 

 

aa i jeszcze przy okazji pytanie, czy koniecznie trzeba aby była jednakowa ilość materiału dla poszczególnych kanałów RGB?

bo akurat w tym wypadku zdjęcie składałem z

L- 8 ekspozycji

R - 12

G - 6

B - 6

Ha- 3

tzn czy sumaryczny czas ekspozycji powinien być jednakowy dla każdego koloru?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u Ciebie niebo jest marzenie w porównaniu do "mojego"

ale i rzeczywiście ta noc była wyjątkowo słaba

może nawet na tyle, ze nie powinienem w ogóle tego zdjęcia pokazywać,

ale, że to mój debiut w kolorze, to nie mogłem się powstrzymać :)

 

 

aa i jeszcze przy okazji pytanie, czy koniecznie trzeba aby była jednakowa ilość materiału dla poszczególnych kanałów RGB?

bo akurat w tym wypadku zdjęcie składałem z

L- 8 ekspozycji

R - 12

G - 6

B - 6

Ha- 3

tzn czy sumaryczny czas ekspozycji powinien być jednakowy dla każdego koloru?

Nie muszą być takie same ilości klatek. Za to ekspozycje dla uproszczenia tak. Chodzi o to, żeby zachować balans między kanałami, chyba że potrafisz i chcesz potem to dokładnie korygować krzywymi. Ilość klatek, sama w sobie nie wpływa na jasność klatki. Zmniejsza tylko szum. Inaczej mówiąc, jeżeli czerwonego zrobisz 20 klatek, a niebieskiego 1, to różnica będzie taka, że w niebieskim będzie dużo większy szum niż w czerwonym. Generalnie trzeba pamiętać, że przed zabawą w krzywe, etc. najpierw zrobić konwersję do RGB - czyli połączyć kanały i dopiero teraz bawić się w DDP, krzywe, etc. Chodzi o to, żeby zmiany były takie same na wszystkich kanałach, dzięki czemu zachowamy prawidłowe proporcję między kolorami.

 

Oczywiście można obrabiąć każdy kanał całkowicie osobno, ale uzyskanie potem prawidłowego balansu kolorów to już wyższa sztuka abstrakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.