Skocz do zawartości

Mgławica Cocon - IC 5146


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

4000 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Łabędzia, znajduje się młoda gromada gwiazd otoczona obłokiem świecącego gazu i plazmy. Jego rozpiętość to ok. 15 lat świetlnych

 

IC5146_H_aGB.jpg

Atik314L w 80ED na EQ6

ekspozycje: 10x600sek H-a, 10x120sek G i 5x 120sek B (niestety schowała się już za dach obserwatorium i nie zdążyłem dopalić do równego rachunku) a eksperyment bo niema czerwonego, ani luminacji, mimo to udało się jakoś zbalansować kolor i cośtam widać,

przy okazji pytanie do znawców - co daje luminacja na zdjęciach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie niestety, odejmuje softwarowo i zdaje się zapomniałem odjąć od H-a

a składane było RGB tylko zamiast R było H-a, próbowałem zrobić LRGB podkładając za L i R - Ha ale gwiazdki wychodziły zielone i za nic nie udawało się ich zrównoważyć, więc chyba najlepszym sposobem jest zrobienie LRGB z tym że za luminację podłożyć H-a tak własnie jak opisuje R.Gendler w tym artykule, który podlinkował Jacek (dzięki wielkie za linka)

a qbanos brakuje, jak zwykle ...materiału! już o umiejętności obróbki nie wspominając ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o a jeszcze pytanie przy okazji, czy da się tak zrównowazyć długością expozycji róznice przepustowości fitra H-a w stosunku do filtra R

bo zrobiłem sobie wyliczankę, że przy szerokości pasma filtra H-a Baadera (w tym przypadku 7nm) i szerokości pasma filtra R jakieś 130nm

http://www.baader-planetarium.de/zubehoer/...start_lrgbc.gif

że długośc ekspozycji w paśmie H-a powinna być dłuższa 18,5x (130/7) od ekspozycji w filtrze R

więc np. dla expozycji w H-a 600 sek to będzie "widac" tyle samo co przy 32 sek ekspozycji w filtrze R (600/18,5)

naturalnie chodzi tylko o wyrównanie koloru gwiazdek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hot pixele to jedno. Jak dla mnie to nawet trochę za dużo szumów i stosunkowo słabo wyeksponowana mgławica.

Trudno jest mi oceniać jakość zdjęc z edka bo w tym momencie bazuje na pokazywanym przeze mnie kokonie który zrobiłem SW6" i canonem.

W sumie to dobrze by było w moim przypadku zrobić go CCD dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.