Skocz do zawartości

Koń z płomieniem


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Marcin,

 

 

Mam nieodparte wrażenie, że wokół niektórych jasnych gwiazd widać abberację chromatyczną - wychodzą niebieskie otoczki. Czy rzeczywiście jest to abberacja ze sky90 ?

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

 

 

Mam nieodparte wrażenie, że wokół niektórych jasnych gwiazd widać aberrację chromatyczną - wychodzą niebieskie otoczki. Czy rzeczywiście jest to abberacja ze sky90 ?

Przygodę z refraktorami dopiero zaczynam. Ten obiekt nie jest prosty w obróbce bo wiadomo ze tam w tle jest dużo fajnych rzeczy i dochodzenie do ciemnego tła jest według mnie błędem. Kolorowanie robi tez swoje ale czy wszystkie dublety fluorytowe tak maja to nie wiem.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin

 

Ponieważ nie napisałeś, moje pytanie dotyczy Flattenera - używasz oryginalnego do Sky90?

Zauważ, iż w górnej części kadru wyraźnie gwiazdy są rozciągnięte zarówno po lewej, jak i prawej stronie.

Co jest tego powodem....

 

Ps Fota klawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin

 

Ponieważ nie napisałeś, moje pytanie dotyczy Flattenera - używasz oryginalnego do Sky90?

Zauważ, iż w górnej części kadru wyraźnie gwiazdy są rozciągnięte zarówno po lewej, jak i prawej stronie.

Co jest tego powodem....

 

Ps Fota klawa

Tak oryginalnego. Flattener trzeba odpowiednio ustawić. Jeszcze nie doszedłem to perfekcji z tym ustawieniem i to jest zapewne powodem tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygodę z refraktorami dopiero zaczynam. Ten obiekt nie jest prosty w obróbce bo wiadomo ze tam w tle jest dużo fajnych rzeczy i dochodzenie do ciemnego tła jest według mnie błędem. Kolorowanie robi tez swoje ale czy wszystkie dublety fluorytowe tak maja to nie wiem.

Nie wszystkie. Sky90 akurat jest tu dosyć szczególny, głównie przez to, że jest to bardzo jasny dublet, więc nie ma w sumie co się dziwić. Z drugiej strony, bez wątpienia, jest to najbardziej aberrujący refraktor ze stajni Takahashi. Pod tym względem niestety ustępuje choćby chińskiemu 80ED. Dużo lepiej wypadają tu np. FS78, czy FS60 - które producent "nawet" rekomenduje do astrofotografii, czego nie do końca można powiedzieć o Sky90.

 

O aberracjach w Sky90 wykraczających poza "akceptowalne" w rasowych APO, było sporo dyskusji. W google znajdziecie bez problemu. Ja swego czasu przebadałem Sky'a pod tym względem i byłem mocno rozczarowany. Jakoś tak się w głowie zafiksowało, że jak jest APO fluoryt, to nie może być aberracji. Fizyki się niestety nie przeskoczy. Nie da się zrobić dobrze skorygowane APO dwuelementowego przy f5.6...

 

Z drugiej strony, czy czasami nie przesadzamy z tą wrażliwością na CA? Wg mnie, przy takiej ilości aberracji zdjęcie nic nie traci, poza tym, bardzo łatwo jest usunąć takie szczątkowe aberracje w komputerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.