Skocz do zawartości

Skywatcher 200/1000, pierwsze obserwacje


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

pozdrawiam wszystkich serdecznie!!!

 

Dzisiaj mialem pierwsza powazna okazje do wyprobowania mojego Skywatchera. Mimo ze posiadam ten teleskop od 3 tygodni, dopiero dzisiaj sie rozpogodzilo (diabelska angielska pogoda:))

Nie bylem pewien czy sie da cos zoobserwowac, jako ze zyje w srodku duzego miasta, latarnia 30 metrow dalej daje po oczach, a sasiedzi jak na zlosc wszystkie swiatla zapalone pozostawiali, ale coz, kiedys trzeba zaczac.

 

Udalo mi sie upolowac trzy dosc latwe obiekty - M57 i M42 z 43. M57 dosyc ciemna, ale dawalo sie rozroznic ksztalt, M 42 z 43 dosc wyraznie, mimo ze nisko nad horyzontem i w lunie miasta ( 200 mm ma jednak swoja moc). Bardzo zadowolony z siebie bylem i nie moglem oderwac oka od okularu:)). Poczekam jeszcze z godzinke to te dwie ostatnie powinny troche sie wzniesc ponad horyzont i dodatkowo sprobuje M78 zlapac.

 

Jedynie nie moge zlokalizowac najwiekszej z galaktyk - M 32, ale to pewnie z powodu bliskiego polozenia przy zenicie i wprawniejszej nawigacji przy szukaniu.

 

Ogolnie jestem bardzo zadowolony i nie moge sie doczekac wyjazdu w plener. Jutro ide tez na spotkanie miejscowego clubu astro, wiec pewnie dowiem sie gdzie tu sa najlepsze okolice:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M57 dosyc ciemna, ale dawalo sie rozroznic ksztalt

 

Gratuluje bamus wykonania pierwszego kroku. Z tego co napisałeś wynika, że po prostu musisz ruszyć gdzieś dalej poza miasto, skoro przez 8" dawało się tylko rozróżnić kształt M57.

 

Jedynie nie moge zlokalizowac najwiekszej z galaktyk - M 32

 

pewnie chodziło Ci o M31; M32, M110 w Andromedzie i NGC185 i NGC147 w Kasjopei są jej galaktykami satelickimi.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje bamus wykonania pierwszego kroku. Z tego co napisałeś wynika, że po prostu musisz ruszyć gdzieś dalej poza miasto, skoro przez 8" dawało się tylko rozróżnić kształt M57.

 

 

 

pewnie chodziło Ci o M31; M32, M110 w Andromedzie i NGC185 i NGC147 w Kasjopei są jej galaktykami satelickimi.

 

Pozdrawiam

 

lech

 

dokladnie o to mi chodzilo, sorki za pomylke.

 

weekend we wschodniej anglii zapowiada sie bezchmurnie, wiec teraz tylko musze znalezc dobra miejscowke poza miastem i jazda!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.