Jump to content

Napęd w dwóch osiach EQ5 SW problem ??


diabel4you
 Share

Recommended Posts

Witam

Kupiłem używany napęd w dwóch osiach do montażu EQ5 firmy SW i tu mały problem raz silniki pracują a raz nic oddałem go do elektryka który skasował mnie 50 zł i praktycznie nic nie zrobił tylko stwierdził, że pod względem elektrycznym jest OK i stwierdził że trzeba się do tego przyzwyczaić.

Zauważyłem, że gdy uda mi się włączyć to jeden silniczek RA się kręci wolniutko a drugi DEC po naciśnięciu przycisku i wtedy też doda zmienia kolor z zielonego na czerwony i mniemam że tak jest prawidłowo, ale gdy nie uda się włączyć a to zdarza się zdecydowanie częściej zauważyłem silniczki stoją i po naciśnięciu przycisków żaden nie reaguje ale za to słuchać tak jakby silniczek RA wydawał z siebie jakiś dźwięk tak jakby buczenie, i pilot się zaczyna nagrzewać w okolicy układy scalonego i zaraz przy gnieździe zasilania chyba diody.

Może ktoś się spotkał z taką przypadłością i wie jak sobie z tym poradzić

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy to to ale u mnie jest to znak, że baterie są słabe :D Znaczy montaż prowadzi ale jak chcę zwiększyć prędkość przyciskiem to się zapala czerwona diodka i nie prowadzi ale baterie już długo mam więc czas na zmianę B)

Edited by krecik380
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy to to ale u mnie jest to znak, że baterie są słabe :D Znaczy montaż prowadzi ale jak chcę zwiększyć prędkość przyciskiem to się zapala czerwona diodka i nie prowadzi ale baterie już długo mam więc czas na zmianę B)

 

Kupując ten napęd dostałem gratis zasilacz więc napęd zasilam zasilaczem sieciowym myślisz że to może być wina zasilacza

A i jeszcze jedno pojemnik z bateriami masz podłączony całyczas kablem z pilotem czy po obserwacji odpinasz pojemnik na baterie bo może pilot ten potrzebuje jakiegoś podtrzymania zasilania

Link to comment
Share on other sites

Jako, że posiadałem taki montaż to informuję.

Normalny tryb pracy jest sygnalizowany diodą zieloną, przy przyciskaniu przycisków osi RA i DEC zapala się czerwona dioda. Jak baterie "siadają" wtedy dioda ze stanu zielony przechodzi w migający pomarańczowy. A potem to to już nie ma nic :)

Prędkość normalna to prędkość gwiazdowa. Przełącznikiem na hand padzie ustalamy krotność tej prędkości (x2 x4 x8) jak chcemy dokonać korekt. Według mnie nic nie powinno się grzać - to niechybna oznaka zwarcia.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Przepraszam że tak długo nie zaglądałem ale sprawa jest już załatwiona skontaktowałem się z Panem Leszkiem który dokonał naprawy tego sterownika otóż zacytuję Pana Leszka myślę że nie bedzie miał mi tego za złe:

"Uszkodzenie tego konkretnego modelu polegało na kłopcie z właściwym startem mikrokprocesora. . Jasne jest też dlaczego układ grzał się. Otóż po początkowym starcie stawał zegar mikrokontrolera i ostatni stan na wyjściu powodował, że tranzystory sterujące silnikiem ustawiały się w stan przewodzenia grzejąc się ponad miarę. W oryginalnym układzie za start mikroprocesora odpowiedzialny jest minaiturowy układ polaryzujący wejście reset mokrokontrolera. Usunałem go montując klasyczny obwód startowy typu RC i wszystko ruszyło. Ponieważ mikroprocesor zasilany jest w zakresie do 5.5V nie należy przekraczać napięcia zasilania 6V (dioda zabezpieczająca polaryzację obniża napięcie o ok. 0.5V). L.J."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.