Skocz do zawartości

Takie śmieszne pytanko


Merak

Rekomendowane odpowiedzi

Popularne ETX, modele ≥ 90 mm (czyli Maksie) mają taki patent na zamianę widelca Alt-Az w ekwatoriał:

ETX-90

a modele ≤ 80mm (refraktorki) nie mają tego dinksa.

Kolega Kałużny nawet sam coś podobnego dorobił w swoim "słodkim maleństwie":

ETX-70

 

Pytanie, jak sądzicie, czy na to samo by wyszło, gdyby po prostu statyw - tak jak wróbelek z zagadki - miał jedną nóżkę bardziej (wsuniętą)?

Może takie rozwiązanie byłoby np. gorzej zrównoważone lub niestabilne (ale modele ≤ 80mm to sptrzęt b. lekki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że takie nachylenie podstawy o kąt większy niż 45° przesunęłoby środek ciężkości poza obrys nóg statywu, chyba, ze byś rozkręcił ten krzyżak ograniczający rozstaw nóg, o ile masz taki statyw - z kształtowników alu, a nie rurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś (nie wiem, jak teraz), do ETX'ów dodawane były takie śmieszne "patyczki", które pozwalały zmienić montaż w ekwatorialny - to chyba był najprostszy sposób.

 

38cc_1.JPG

 

Jeśli chodzi o skrócenie nogi statywu, to obawiam się, że raczej nie uda się, niestety. W sumie spróbuję zrobić eksperyment wieczorkiem, dam znać o zniszczeniach (tj. efektach). ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to! Ten dinks może też pogarsza równowagę bo przesuwa środek ciężkości, ale pozostawia go w obrębie podstawy.

A wsunięcie nóżki jednocześnie pomniejsza podstawę.

Też tak czułem że to chyba byłoby za proste. Dzięki Sumasie!

 

E.Eri - patyczki są może i fajne, ale jeśli to ma być traweler dla leniwych (a chyba tak!), to trzeba by jeszcze nosić ze sobą stół... ewentualnie spróbować obserwacji na leżąco!?!

Daj znać o kontuzjach jak to przećwiczysz :blink:

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! Nie wiedziałem, że rozwiązanie ma służyć jako taweler dla leniwych. Tylko właśnie - jeśli dla leniwych to nie prościej korzystać z ETXa w ustawieniu azymutalnym? (zakładam, że masz na myśli tylko obserwacje). ;)

 

Można też wykorzystać montaż, który masz w awatarze (nowe założenie - na awatarze jesteś Ty i sprzęt, którym obserwujesz, jest Twój ;) ); wystarczy, że zamiast teleskopu zamontujesz prostą "przejściówkę" i do niej przykręcisz ETXa. Sam stosuję z powodzeniem podobne rozwiązanie z tym, że jako podstawy użyłem "zmodyfikowany" montaż TAL.

 

Zdjęcie, niestety malutkie, ale chyba lepiej ode mnie wyjaśni ideę "modyfikacji".

etx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i prościej azymutalnie, ale chyba dokładność odnajdywania obiektów oraz gładkość trakingu będą lepsze po wykonaniu poalr alignment? Wiesz, zawsze chciałoby się wyciągnąć max ze sprzętu...

 

A jak (na tym malutkim zdjęciu) mocujesz ETXa - czy jest tam gwint statywowy, czy przez jakiś adapter własnej roboty którego nie widać?

 

PS. A ten twój ETX to jaki model? I jak tam wygląda alignment?

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ETX jest przykręcany do montażu za pomocą standardowych otworów mocujących znajdujących się w podstawie (na zdjęciu oznaczyłem je żółtymi kółeczkami).

baza.jpg

 

"Adapterem" jest, w moim przypadku, metalowa płyta z nawierconymi w odpowiednich miejscach otworami,

adapter.jpg

 

który to adapter jest trwale powiązany z resztkami montażu TALa.

mocowanie.jpg

 

Za pomocą dwóch śrub "foto" dokonuje się szybko i pewnie połączenia montażu z teleskopem. Sprzęt na Polarną ustawiam za pomocą nieco zmodyfikowanej metody "Kochab's Clock" - sprawdza się, jak na moje potrzeby, doskonale. Przyznam jednak, że jako dość leniwy człowiek, do obserwacji wykorzystuję teleskopik wyłącznie w ustawieniu azymutalnym. Szkoda mi przede wszystkim czasu; w ustawieniu azymutalnym rozłożenie sprzętu i align nie zajmuje więcej niż 10 minut. Podczas obserwacji korzystam z okularów 24, 20 i czasami 12 mm. Poprawnie ustawiony montaż powoduje, że wybierany za pomocą GOTO obiekt zawsze ląduje w polu widzenia (co nie oznacza, że zawsze jest idealnie w centrum ;) ).

 

Nie sądzę, żebyś za pomocą statywu mógł ustawić ETX w położeniu eq dostatecznie precyzyjnie (próbowałem przed chwilą; wg mnie to nie ma sensu). Lepiej poświęcić chwilkę na wypoziomowanie montażu, przetrenowanie napędów czy tez zadbanie o właściwe działanie "sprzęgieł" i będziesz miał naprawdę dobrze działający teleskopik.

 

P.S. Zapomniałem dodać - mam ETX60; nieco podkręcony bo z pilotem 497.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkrety.

Dopytuję się, bo rozważam taką opcję. Moim zdaniem taki mały ETX jako secondary scope to świetna sprawa.

Np. szybko poprowadzi cię po obcym południowym niebie (urlop w tropikach B) ).

A nawet jak się gdzieś zawieruszy w transporcie to tragedii nie ma, bo to nie majątek.

 

PS. Ciekawi mnie tylko po co robiłeś tę całą konstrukcję niby-klina, skoro używasz tylko trybu Alt-Az?

No i jeszcze ten 10 minutes' alignment... i to ma być sprzęt dla leniwych??? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdecydowanie ETX to dobry teleskopik wypadowy. Co więcej, gdybym się nie bał linczu na forum, to serdecznie polecałbym go również początkującym ze względu na prostą, zwartą budowę, łatwość obsługi i całkiem znośne obrazy. Ale ponieważ się linczu obawiam, to nie polecam... ;)

Puryści będą pewnie narzekać na GOTO i aberrację. Twierdzę, że do GOTO idzie przywyknąć a aberracja nie zawsze zabija. ;)

 

No i nie napisałem, że używam ETXa tylko w ustawieniu alt-az. :) Czasami, w akcie desperacji (być może ze względu na zbyt długie przesiadywanie w pracy), koniecznie chcę zrobić zdjęcie temu, na co sobie patrzę. I do tego właśnie potrzebuję możliwości ustawienia sprzętu "na Polarną".

 

P.S. 10 minut zajmuje nie sam algiment ale cały proces od wyjęcia statywu i teleskopu z torby do rozpoczęcia obserwacji (oczywiście przy ustawieniu azymutalnym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam chciałem zapoczątkować KAMPANIĘ PRZECIWKO CHROMAFOBII.

Ale ponieważ też trochę obawiam się linczu, dałem sobie spokój.

Nie wiem dlaczego przeciwnicy GoTo zakładają że trzeba go używać bezmyślnie.

Nie prawda, można go używać bardzo zmyślnie.

Co do linczu to chyba niepotrzebnie się go obawiamy.

Jeśli nawet doszłoby do niego, to byłby lincz słuszny i w pełni demokratyczny.

A taki zasłużony lincz to sama przyjemność...

Oho, widzę że zaczynam szukać okazji, żeby złożyć samokrytykę.

Pora już kończyć tę pisaninę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.