Skocz do zawartości

Czy Synta sie nada?


Glutu

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to moj 1 post wiec Witam wszystkich astromaniakow. Mam takie pytanie jako do bardziej doswiadczonych. W najblizszym czasie mam zamiar kupic teleskop synta 8. Mieszkam pod miastem wiec warunki mam w miare dobre ciemne niebo swiatla miasta praktycznie nie wplywaja na widok nocnego nieba. I mam pytanie czy tym teleskopem mozna robic jakies astrofotki? Nie chodzi mi o jakies super bo wiem ze do tego tzreba duzo innego sprzetu ale czy np dalo by rade pstryknac jakis ksiezyc? Jesli tak to co jest do tego potzrzebne? procz teleskopu i jakiegos aparatu. Z gory dziekuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to moj 1 post wiec Witam wszystkich astromaniakow. Mam takie pytanie jako do bardziej doswiadczonych. W najblizszym czasie mam zamiar kupic teleskop synta 8. Mieszkam pod miastem wiec warunki mam w miare dobre ciemne niebo swiatla miasta praktycznie nie wplywaja na widok nocnego nieba. I mam pytanie czy tym teleskopem mozna robic jakies astrofotki? Nie chodzi mi o jakies super bo wiem ze do tego tzreba duzo innego sprzetu ale czy np dalo by rade pstryknac jakis ksiezyc? Jesli tak to co jest do tego potzrzebne? procz teleskopu i jakiegos aparatu. Z gory dziekuje za odpowiedzi.

 

Coś syntą można popstrykać ale astrofoto kończy się w tym teleskopie na Księżycu i planetach. Do fotografowania DS'ów montaż dobsona całkowicie odpada.

Co do sprzętu to jeżeli zdjęcia robiłbyś kompaktem to albo z ręki albo złączkę fotograficzną musiałbyś kupić. Takie coś kosztuje(o ile dobrze pamiętam) około 100zł. Jeżeli miałbyś lustrzankę to jest możliwość podpięcia jej bezpośrednio do wyciągu, ale na jakiej zasadzie to nie wiem. Muszą się wypowiedzieć osoby, które miały z tym styczność.

 

pozdrawiam

Mateusz

 

PS. Tak dla wyjaśnienia DS'y to obiekty głębokiego nieba: galaktyki, gromady kuliste etc.

 

EDIT. Do lustrzanek też trzeba złączki ale ich typ jest uzależniony od rodzaju wyciągu.

zerknij tu:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=...a5d58e03efabaeb

wspomniane jest o tym jakie złączki do synty 8"

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś syntą można popstrykać ale astrofoto kończy się w tym teleskopie na Księżycu i planetach. Do fotografowania DS'ów montaż dobsona całkowicie odpada.

a o platformie paralaktycznej słyszałeś?

 

oczywiście nie da się za jej pomocą osiągnąć spektakularnych sukcesów ale można pobawić się w fotografię. Zresztą do focenia planet czy Księżyca też się przyda, a nawet jest sporym ułatwieniem. O platformie można poczytać na stronie LJ (coś mi nie chce działać, może to chwilowe) lub poszukać na naszym forum

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a o platformie paralaktycznej słyszałeś?

 

oczywiście nie da się za jej pomocą osiągnąć spektakularnych sukcesów ale można pobawić się w fotografię. Zresztą do focenia planet czy Księżyca też się przyda, a nawet jest sporym ułatwieniem. O platformie można poczytać na stronie LJ (coś mi nie chce działać, może to chwilowe) lub poszukać na naszym forum

 

pozdrawiam

 

Nie sądze, że kupując synte na dobsonie równolegle kupuje się platforme... Chyba, że ktoś jest nadziany. Ale skoro ma sie dużo kasy to nie lepiej kupić coś z podobną aperturą posadzoną na wypasionym paralaktyku??

Ja mówiłem o samym teleskopie i montażu dobsona...

 

pozdrwiam

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądze, że kupując synte na dobsonie równolegle kupuje się platforme... Chyba, że ktoś jest nadziany. Ale skoro ma sie dużo kasy to nie lepiej kupić taką samą aperturę posadzoną na wypasionym paralaktyku z napędami o GOTO??

platforma jest około 10 razy tańszym rozwiązaniem niż wypasiony paralaktyk z GOTO, a trzeba jeszcze pamiętać, że sama tuba też powinna być wtedy sztywniejsza i droższa

Zakup Synty na Dobsonie nie oznacza jeszcze całkowitej rezygnacji z fotografowania DS-ów jak napisałeś. Można później dokupić platformę. Będzie to trudne i niewdzięczne zadanie ale można

 

pamiętaj, że doradzasz początkującemu. Może dojść do wniosku, że nie warto kupować Synty i kupi jakiegoś małego Newtona na EQ2 z nadzieją na robienie fotek. Tyle tylko, że z Syntą jakieś niewielkie szanse ma, a z bublem na EQ2 nie ma żadnych. Nawet do wizuala toto będzie słabe

 

próba pogodzenia wizuala z fotografowaniem (i to przy małym budżecie) to jak próba zakupu auta sportowego, którym można by jednocześnie wozić meble. Można do sportowca doczepić przyczepkę ale to nie to samo co ciężarówka z windą

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Bardzo wszystkim za rade. Ja wiem ze do takiej profesionalnej astrofotografi potrzebny wogle inny i drozszy sprzet. Ale nie chce kupywac odrazu wszystkiego Dlatego na poczatek kupie synte 8 glownie do obserwacji. Dzieki waszym odpowiedziom wiem ze mozna sfotografowac np ksiezyc i jesli astrofoto wciagnie tak bardzo to na pewno kupie sprzet odpowiedni do tego. A tak swoja droga czy synta 8 to dobre rozwiazanie na poczatek? Jeszcze raz dzieki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.