Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc :)


Adam123

Rekomendowane odpowiedzi

(...) nie rozumiem cię (...)

 

Adamie, przeczytaj jeszcze raz moje wypowiedzi. Widzę, że nie chwytasz jeszcze o co nam chodzi i nie widzisz sarkazmu (trudne słowo)oraz ironii (kolejne trudne słowo) w naszych wypowiedziach...

Pomyśl chwilkę i potem konkretnie zapytaj czego nie rozumiesz w moich odpowiedziach, tam wyjaśniłam DLACZEGO nie należy oglądać teleskopem przez otwarte okno, zamknięte z resztą też.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nie tak dosłownie "na powietrzu " mając na myśli na dworzu lecz z mojego punktu widzenia : otwarte okno teleskop lekko wystawiony na zewnątrz

Wiec uzywaj poprawnych okreslen.

1. http://www.celestia.pl/Jak_obserwować (10x czytasz to).

 

Jak juz skonczysz to mozemy pogadac o dalszych problemach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wyjść przed dom ewentualnie z balkonu, ale nigdy przez okno bo obraz będzie rozmyty przez ciepłe powietrze uciekające z mieszkania.

Aby obserwacje przez okno miały sens musiałbyś wyrównać temperaturę wewnątrz całego domu z temperaturą na zewnątrz co raczej jest niemożliwe.

Obserwowanie przez zamknięte okno też odpada ze względu na fakt że:

 

1 Okna nie są w 100% szczelne więc jakieś ciepło i tak ucieka i masakruje obraz

2 Każde dodatkowe szkło pogarsza obraz a szyby w oknie to raczej marne szkło pod względem optycznym

3 Jak masz podwójną szybę w oknie to dodatkowo będziesz miał podwójny obraz w okularze

 

Podsumowując lepiej jest wyjść gdzieś na otwartą nie zaświetloną lampami przestrzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ori

Wszystko rozumiem oprócz jednego:

jak mam obserwować w domu jeśli nie mogę obserwować przez szybę lub z otwartym oknem? mam się powiesić na bandżi?

Adam123 - w domu to co najwyżej można popatrzeć na teleskop a nie przez teleskop. Wyjdź z domciu z teleskopem, bo przez okno to możesz wróble co najwyżej pooglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak uważacie to najlepiej obserwować przez balkon? nie ma problemu balkon mam w dużym pokoju jednak odpada obserwacja powyżej godziny 23 ze względu że to nie mój pokój :D co prawda mały balkonik ale idealny dla teleskopu. Nie wiem jaka to różnica z otwartym oknem czy na balkonie ale skoro wszyscy tak mówią to znaczy że tak jest najlepiej :)

 

Pozdrawiam, Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu balkon mam w dużym pokoju jednak odpada obserwacja powyżej godziny 23 ze względu że to nie mój pokój :D

 

Myślę, że skoro rodzice kupili Ci teleskop, to znaczy że w przypadku ważnych wydarzeń na niebie, udostępnią Ci balkon i po 23ciej, szczególnie kiedy ich zaprosisz do obserwacji i opowiesz im co widzą B), przy okazji sam wiele ciekawych rzeczy się dowiesz i nauczysz . Jeśli dobrze to rozegrasz i na prawdę zaciekawisz rodziców, jestem pewna że będą Ci towarzyszyć w nocnych obserwacjach także poza domem, poza miastem, tam gdzie jest ciemne niebo. Dopiero pod ciemnym niebem Twój teleskop pokaże pazur i swój potencjał.

 

powodzenia

Ori

 

edit - aha, pamiętaj żeby podczas obserwacji balkonowych zamknąć za sobą drzwi na balkon, żeby ciepłe powietrze się nie wydostawało.

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak uważacie to najlepiej obserwować przez balkon? nie ma problemu balkon mam w dużym pokoju jednak odpada obserwacja powyżej godziny 23 ze względu że to nie mój pokój :D co prawda mały balkonik ale idealny dla teleskopu. Nie wiem jaka to różnica z otwartym oknem czy na balkonie ale skoro wszyscy tak mówią to znaczy że tak jest najlepiej :)

Pozdrawiam, Adam

 

Jak zmienisz okno na balkon to sam się przekonasz jaka to różnica.

Wystaw teleskop o godz. 16 na balkon jak się ściemni zacznij obserwacje do 23 kupa czasu.

Wcześniej zorientuj się w jakich kierunkach masz widoczność oraz do jakiej wysokości.

Potem zaplanuj np. ze Stellarium co może być widoczne i o jakiej porze z Twojego balkonu.

Tak przygotowany na pewno nie jeden obiekt uda się upolować.

Wenus już znasz. Niestety jej widok Cię nie powali, zobaczysz jasną plamkę.

Szkoda że już pora Jowisza przeminęła bo jego widok byłby satysfakcjonujący.

Pozostaje jeszcze Saturn jest mniej widowiskowy niż w zeszłym roku, czy dwa lata temu, mimo to nadal jest super.

Niestety na Saturna zapolować musisz później niż godz. 23.

Z DS polecam super widok jaki zapewnia M42 w Orionie. To chyba najbardziej charakterystyczny gwiazdozbiór po Wielkim Wozie (jest częścią Wielkiej Niedźwiedzicy).

M42 jest widoczna gołym okiem podobnie jak Plejady które tez polecam jako łatwy obiekt.

No i tak dalej. Resztę obiektów już sam sobie zaplanuj.

Potem coraz trudniejsze i po pół roku będziesz znał niebo i możliwości teleskopu.

I będziesz doradzał nowicjuszom. :D

Będziesz odradzał oglądanie przez okno i takie tam laickie błędy.

Taka kolej rzeczy.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jeśli rodzicom to przeszkadza to zawsze możesz wyjść z nim poza dom;)

To bardzo wygodne rozwiązanie.

Czy zrozumiałeś już dlaczego ani w domu, ani przez otwarte ani zamknięte okno (nawet przez ścianę) nie obserwuje sie nieba (ani przez teleskop, ani przez lunete, ani przez lornetkę? - właściwie wszystkiego a nie tylko nieba:P)

 

A teraz jak pogody nie, no to nie pozostaje ci nic innego jak lektura forum (ewentualnie książek) inauka gwiazdozbiorów - bo i to cię nie minie:).

 

A do określania tego co widzisz na niebie, jak jeszcze gwiazdozbiorów nie rozpoznajesz, lub ich przez sztuczne światło nie widzisz, używaj stron geograficznych, a potem przenos to do programu (Stellarium masz tak)? Widzisz obiekt A, określ jego położenie (PN, POŁ, WSCH, ZACH), mniejwięcej jak wysoko jest nad horyzonetm, a potem zobacz jak to wygląda w programie.

Ja mieszkając w mieście nie jestem wstanie zoabczyc wszystkich gwiazd każdego gwiazdozbiorów (od Andromedy np widze tylko 4, Ursa Minor tylko 5 itd), w tym przypadku na obserwacje zawsze zabieram kompas, który bardzo ułatwia mi odnalezienie interesujących mnie obiektów, lub określenie położenia obiektów, których nie spodziewałem się znaleźć, aby potem zoabczyć co obserwowałem.

 

Ale na początek złap księżyc. Daje on dużo frajdy i jest prosty do odnalezienia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem oprócz jednego:

jak mam obserwować w domu jeśli nie mogę obserwować przez szybę lub z otwartym oknem? (...)

 

Witam,

 

znam trzy przypadki sensownego obserwowania przez zamknięte (lub otwarte) okno w pokoju:

 

1. Latem, gdy temperatura w mieszkaniu i na dworze jest prawie taka sama. Wówczas konwekcja powietrza jest minimalna i może nie wpływać na jakość obrazów w teleskopie;

2. Przez szybę, ale wtedy, gdy zastąpimy ją szkłem optycznym - czyli szyba jest płaska z obu stron, a odchylenia od ideału są wyrażane ułamkiem długości fali (tak na marginesie - okna na ISS muszą być wykonane z podobną dokładnością, skoro zdjęcia, wykonywane przez szybę, są tak precyzyjne) . Nie wiem tylko, ile kosztowało by takie okno (nawet gdyby było nieduże, np. 50x50 cm).

3. Posiadamy siderostat - czy taki przyrząd (np. lunetę), w którym okular jest w pokoju, obiektyw na dworze, a tubus przechodzi przez okno na wylot. :o Opis takiego przyrządu znajduje się np. w "Uranii" z 1949 roku (autor tego artykułu, piszący jako W.F., miał własne obserwatorium poza Warszawą).

 

Swoje uwagi na temat maksymalnych powiększeń w małych teleskopach przekaże w oddzielnym poście, aby tutaj nie "zdominować" jego objętością problemów poruszanych przez Adama123.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś warunki są świetne- 0 chmur, miliony gwiazd :) próbowałem dostrzec Jowisza jednak szybko mi uciekł za horyzont ( za późno ustawiłem sprzęt). Wenus była widoczna jako nie wielka kula- powiem że nie za dobre warunki miałem do oglądania planet ze względu że tak jak radziliście oglądałem na balkonie a co za tym idzie mnóstwo świateł dochodziło z bloków na przeciwko. Jednak świetnie była widoczna M42 w Orionie i wiele innych skupisk gwiazd. Więcej niestety nie mogłem zobaczyć ze względu na to że miałem na obserwację zaledwie pół godziny bo później wyjazd na noc do dziadków (właśnie od nich piszę). Mam nadzieję że jutro będą podobne warunki bo w końcu wypadało by znaleźć pierwszą gwiazdkę w wigilię :D.

 

Pozdro, Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzbierałem trochę pieniędzy na barlowa i jakiegoś plossla i postanowiłem kupić :

Barlowa 2x vixena (chyba nie trzeba dawać linków bo każdy go zna)

i co do okularów to mam na oku kilka:

http://planetaoczu.pl/product_info.php?cPa...products_id=231

http://planetaoczu.pl/product_info.php?cPa...products_id=239

http://planetaoczu.pl/product_info.php?cPa...products_id=226

http://planetaoczu.pl/product_info.php?cPa...products_id=780

 

który z nich nadawał by się najbardziej do obserwowania planet?

 

Pozdro, Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak masz tego Newtonika to przeczytaj sobie ten post:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=322039

 

Mam właśnie ten sam telepik i powiem ci, że do planet nie kupuj nic o krótszej ogniskowej niż 8 mm. Oczywiście wydaje się, że z 6 mm będziesz miał większe powiększenie, ale bardzo rzadko o ile w ogóle nie uda ci się uzyskać satysfakcjonującego, ostrego obrazu. Za to w ósemce mimo mniejszych powiększeń dostaniesz o wiele lepszy obraz. Sam kupiłem 8 mm i 6 mm i szczerze mówiąc z szóstki korzystałem rzadko. Tak więc lepiej bierz 8 mm (Vixen?, Celestron?). No i nie wydawaj pieniędzy na Barlowa bo w tym teleskopie na niewiele ci się przyda. Weź lepiej jakiś okular o dłuższej ogniskowej - może 15 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgadzam z przedmówcą, również posiadam newtona 114/500 i pozwoliłem sobie na zakup okularu 5 mm le-sky watchera tego samego którego podałeś w jednym z linków do tego barlow x2 soligora i np na jowiszu bardzo ładnie widać pasy i czerwoną plamę na saturnie również piękny widok Cassoliniego. Przy barlowie 2x i okularze 5mm powiększenie będzie wynosić 200x a maksymalne powiększenie dlatego teleskopu to 228x wiadomo że nigdy nie uzyskasz maksymalnego powiększenia a powiększenie 200x dla nie których jest nawet za duże dla tego teleskopu- rzadko używa się powiększeń większych niż 150-170x w tym teleskopie ale z powiększeniem 200x mi udało się uzyskać ładne obrazy planet. Co do warunków to również mieszkam w bloku więc z tym okularem (jeśli go oczywiście kupisz) powinieneś być zadowolony.Również miałem problem z pająkiem i powiem ci że póki nie dostałem barlowa i lepszych okularów to mogłem co najwyżej pooglądać księżyc, nie przejmuj się że nie mogłeś dostrzec dobrze Jowisza przy okularze SR4mm niema co się dziwić, to śmieć i tak jak w jednym poście przedmówcy od razu powinien trafić do kosza. Co prawda nie wyrzucaj go bo jeszcze rodzice cię skrzyczą bo skoro to prezent na gwiazdkę (przepraszam jeśli cię uraziłem). Jeśli jednak okular nie spełni twoich wymagań bo kto wie może jednak mylę się co do tych warunków to zawszę możesz go wymienić w końcu jest na gwarancji :D.

 

Życzę ci powodzenia i jak największych sukcesów w obserwowaniu planet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź, nic się nie stało każdemu może się zdarzyć pomyłka sam kiedyś tak się ośmieszyłem że teraz się z tego śmieję- w 4 klasie jak jeszcze nie interesowałem się astronomią miałem sprawdzian z przyrody i było wymienić planety układu słonecznego od słońca no to piszę merkury, wenus, ziemia, mars, jowisz saturn,uran i zapomniałem ostatnią, potem przypomniałem sobie że to było od nazwy boga mórz i napisałem Posejdon :D co do okularu to pan z strony internetowej zaoferował że może wysłać go na okres próbny bez żadnych zobowiązań nie wiem czy brać wolę poczekać aż ktoś się jeszcze wypowie.

 

Pozdro, Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się nie zgadzam z przedmówcą, również posiadam newtona 114/500 i pozwoliłem sobie na zakup okularu 5 mm le-sky watchera tego samego którego podałeś w jednym z linków do tego barlow x2 soligora

 

W takim razie masz lepsze warunki obserwacyjne niż ja :) Niestety tak jak pisałem szóstkę bardzo rzadko wykorzystywałem. Jeśli jednak piszesz, że może być przydatna, to w takim razie faktycznie najlepiej byłoby najpierw zrobić jakiś teścik i przekonać się czy w tej sytuacji może się przydać czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w końcu co mam wziąć? na razie tylko jedna osoba doradziła że kupić mam okular LE sky watchera 5mm a druga żebym wziął jakiegoś plossla 8mm no ale jeśli 2 osoby się wypowiedzą to za dużego wyboru nie mam może ktoś jeszcze coś poradzi? przypominam że chodzi o okular najlepszy do planet dla newtona 114/500

 

Pozdro, Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w sylwek warunki były w miarę dobre (jeszcze przed 24) około godziny 17 wystawiłem sprzęt i chciałem wypróbować go na księżycu, powiem tak bardzo ładnie było widać wszystkie kratery ze szczegółami aż szkoda że tego nie uwieczniłem i tu moje pytanie gdzie mogę kupić jakiś foto adapter? i nie wiem czy mogę go używać bo z reguły z tego co widziałem to same aparaty canony a ja posiadam samsunga- czy to oznacza że nie nadaje się do robienia zdjęć? potem podam dokładne dane tego aparatu ze względu że jest w posiadaniu rodziców których o tej godzinie niema w domu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.