Skocz do zawartości

Jaki montaż ?


Shafot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

 

Chciałbym poznać kolegów zdanie na temat tego jaki montaz powinienem sobie kupić - po przestudiowaniu forum i ostatnich ogłoszeniach sprzedazy widze że czymś takim byc może byłby np. CG-5 GT.

Wstepnie bedzie na tym wisiec zwykły sprzet foto - max z MTO. Ale w przyszłosci chce dokupic jakas tube - nie wiem jak dużą (to bedzie problem na później - kiedyś 12cm to było sporo na nasze lokalne warunki, teraz widze że 8" to juz nie jest jakiś kosmos :)

Zalezy mi na automatycznym prowadzeniu (GoTo) - niebo znałem wiec problemów edukacyjnych nie bedzie i mysle ze sobie szybko przypomne. Jakieś 15-20lat temu mocno interesowałem sie astronomią, niestety zarówno moje możliwości finansowe jak i ówczesne techniczne były jakie były - na szczescie zaprzyjaźnione małe planetarium tak ze 2x w tygodniu (+szlifowanie lusterk itp.) troche pojecia mi dały i chciałbym powoli do tego powrócić - no moze nie do szlifowania ;).

 

A wracajac do tematu (moja wiedza jest powiedzmy przeterminowana), mam jeszcze pytanie (może głupie):

* czy w ogóle da sie skalibrowac takie GoTo na MTO jak i wpinając aparat z tradycyjnym obiektywem fotograficznym (tzn. 50-200mm) ?

* jak dokładnie prowadzi takie GoTo w np. CG-5 GT - tzn stawiając np. MTO i podpinając aparat - jak długie czasy moge serwować żeby uzyskać akceptowalną ostrość ?

 

Czy ewentualnie polecacie może cenowo zblizony montaż z lepszym GoTo, albo zapomniec o GoTo bez guide... ?

 

Jesli mam przeszukac jeszcze raz forum, to juz to zrobiłem, moze zadaje złe pytania w "szukaj", wiec jesli coś takiego było to poprosze link.

 

Dziekuje - pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poznać kolegów zdanie na temat tego jaki montaz powinienem sobie kupić - po przestudiowaniu forum i ostatnich ogłoszeniach sprzedazy widze że czymś takim byc może byłby np. CG-5 GT.

....

Zalezy mi na automatycznym prowadzeniu (GoTo) - niebo znałem wiec problemów edukacyjnych nie bedzie i mysle ze sobie szybko przypomne.

...

Funkcja GoTo nie jest automatycznym PROWADZENIEM tylko NAPROWADZANIEM na obiekty po uprzednim skalibrowaniu i zsynchronizowaniu przy rozpoczynaniu sesji. Do prowadzenia montażu potrzebny jest układ guidujacy bądź poprzez dedykowana kamerka CCD lub poprzez oddzielny układ optyczny z kamerka. Wszystko wymaga komputera.

 

Tak czy siak potrzebujesz układ guidujacy do zdjęć powyżej 2 min. Zdjecia 30sek-2min i optyka o ogniskowej okolo 750mm jesteś w stanie uzyskiwać ale dużo klatek może później pójść do kosza. Im krótsza ogniskowa tym mniejsze wymagania. Przy CG5GT nie polecam przekraczać ok 8kg na całość (teleskop + układ guidujacy)

Ważne jest odpowiednie wyjustowanie lunetki biegunowej w CG5-GT.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja GoTo nie jest automatycznym PROWADZENIEM tylko NAPROWADZANIEM na obiekty po uprzednim skalibrowaniu i zsynchronizowaniu przy rozpoczynaniu sesji. Do prowadzenia montażu potrzebny jest układ guidujacy bądź poprzez dedykowana kamerka CCD lub poprzez oddzielny układ optyczny z kamerka.

 

AAaaa... teraz rozumiem - myślałem że samo GoTo prowadzi zgrubnie, a guider jest "precyzerem" przy wiekszych powiekszeniach.

 

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.