Skocz do zawartości

Zmiana wyciągu.


W0l3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zmieniłem ostatnio wyciąg, na Crayforda. Mam Syntę 10", był w niej standardowy wyciąg Newtona (Synta jest pierwszego wydania, wyciągami nie Crayfordami). Dziś przyszła pora, żeby go stestować. Złapałem samolot... Jakież było moje ździwinie, kiedy okazało się, że wyciąg nie jest w stanie zogniskować obrazu. Miało być super ostre zdjęcie, a skończyło się na niczym.

 

Wg. mnie, ognisko leży w głębi wyciągu, tam gdzie niżej go opuścić nie mogę. Albo to EOS?

 

Jakieś propozycje? Podnieść lusto? Tulejkę jakąś?

 

Z góry dzięki za szybką odpowiedź.

 

PS.: Dodam jeszcze, że mam redukcję T2 - EOS, o tę: http://www.astrokrak.pl/product_info.php?c...products_id=325

Edytowane przez W0l3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przed wymianą wyciągu mogłeś wyostrzyć?

Jeśli nie, to prawdopodobnie trzeba podnieść lustro główne, aby robić zdjęcia w ognisku głównym. Mój Taurus po jesiennym liftingu przez Mirka, ma teraz skracane tulejki kratownicowe, co skraca długość "tuby" teleskopu i aparat podpięty do wyciągu znajduje sie dokładnie w ognisku teleskopu.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przed wymianą wyciągu mogłeś wyostrzyć?

Jeśli nie, to prawdopodobnie trzeba podnieść lustro główne, aby robić zdjęcia w ognisku głównym. Mój Taurus po jesiennym liftingu przez Mirka, ma teraz skracane tulejki kratownicowe, co skraca długość "tuby" teleskopu i aparat podpięty do wyciągu znajduje sie dokładnie w ognisku teleskopu.

 

pozdrawiam

Ori

 

Ori, przed wymianą wyciągu nie było z tym problemu. Tulejka, gdzie wyciąg przechodzi na 2" jest wyższa 2x od tej w poprzednim wyciągu... <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest standardowy i od dawna znany z tymi wyciągami SW :)

 

Są trzy rozwiązania:

1. Podniesienie lustra - moim zdaniem najgorsza z nich bo wtedy może okazać się że lusterko wtórne nie obejmie całego stożka światła padającego z lustra głównego, więc i będziesz miał spore winietowanie,

 

2. Przycięcie tej za długiej przelotki,

 

3. Zakup specjalnej przelotki fotograficznej do tego wyciągu: http://www.astrokrak.pl/product_info.php?c...products_id=395

 

Ja wybrałem u siebie opcję 2, przyciąłem, wywierciłem otworki, nagwintowałem i spokojnie mogę tam montować akcesoria 2" i bez problemu łapię ostrość w okolicach połowy wysuwu mojego wyciągu.

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.