Jump to content

Co wybralibyście sami ?


Eland
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. W bliżej niesprecyzowanej przyszłości mam zamiar nabyć jakiś niedrogi, w miarę przyzwoity teleskop, moją uwagę przyciągnęły te dwa modele : reflektor i refraktor, obserwacje prowadziłbym po trosze w środku miasta z pokoju <_< ale również miałbym możliwość rozstawienia tego sprzętu pod całkiem ciemnym niebem poza miastem B). Nie mam sprecyzowanych konkretnie określonych obiektów do obserwacji, wszystko jest fajne jak dla mnie (planety, ds'y księżyc, satelity ... ), ale zależałoby mi też na mobilności sprzętu i jakości optyki, czy np mógłbym któryś z tych teleskopów przewieźć spokojnie np w autobusie jeśliby zaszła taka potrzeba ? Który teleskop posiada według Was lepszy montaż ? Z góry dziękuje za odpowiedzi. :rolleyes:

 

refraktor :

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...09az3,d815.html

 

reflektor :

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...09eq2,d697.html

Link to comment
Share on other sites

Moim (subiektywnym) zdaniem lepszym wyborem będzie refraktor.

Piszesz o mobilności - statyw AZ jest znacznie łatwiejszy w transporcie niż EQ2 (Jest lżejszy i wygodniejszy do przenoszenia)

Pytasz o optykę - to będzie sprawa bardzo sporna, ale i tutaj moim zdaniem lepszą optykę posiadają refraktory niż Newtony

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

AZ3 najlepsze na poczatek prawda, eq2 ma cieeezka przeciwwage. Ale Ja Ichimie :rolleyes: nie wybralbym jednak refraktora chyba ze z niskodyspersyjnym szklem, moze takiego ED80?... teraz wlasnie takiego bym kupil zamiast maka ze wzgledu na pole, choc ceny porownywalne sa dla 127mm maka i EDka80.

Edited by Snajper
Link to comment
Share on other sites

Witaj Eland :).

 

Na początek muszę Cię ostrzec, że obserwacje nieba z pokoju będą katastrofą! Ciepło uciekające z pomieszczenia będzie zabójczo wpływać na jakość obrazów dawanych przez sprzęt. Więc jeżeli możesz wyjść gdzieś na balkon lub przed blok, to będzie to o wiele lepsze rozwiązanie.

 

Jeżeli możesz jechać pod ciemne niebo, to nie pchaj się w refraktor. Niby 130mm lustro nie jest takie duże, ale pod ciemnym niebem uzyskasz już w miarę przyzwoite widoki (zobacz w dziale Szkice obserwacyjne). Montaż EQ2 nie jest bardzo solidny, ale na sam początek jak najbardziej wystarczy Ci pod taką tubę.

 

Pytasz o przewożenie sprzętu... Hm... Oba mają takiej samej długości tuby (90 cm, troszkę tego jest), montaż nie będzie tragedią w przewożeniu.

 

Dlatego polecałbym Ci tego Sky-Watcher'a ze 130mm lustrem. Dlaczego? Ano dlatego, że już nim zobaczysz więcej jeśli chodzi o DS'y i do planet również będzie przyzwoity. W przyszłości będziesz mógł do niego dokupić lepsze okulary.

 

Pozdrowienia!

Link to comment
Share on other sites

Dlatego polecałbym Ci tego Sky-Watcher'a ze 130mm lustrem. Dlaczego? Ano dlatego, że już nim zobaczysz więcej jeśli chodzi o DS'y i do planet również będzie przyzwoity. W przyszłości będziesz mógł do niego dokupić lepsze okulary.

 

Przyłączam się do polecania. Moim zdaniem przekładając jakość obrazu i mobilność wygrywa definitywnie reflektora.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.