Skocz do zawartości

obserwacje 2.03.09


bury21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

 

To mój pierwszy temat (oprócz tego w dziale "nowi użytkownicy") więc z góry proszę o wyrozumiałość, jeśli strzelę jakąś gafę B):rolleyes:

 

Wczoraj o godzinie 19:00 stwierdziłem że dopóki jest pogoda to trzeba korzystać... Wyniosłem sprzęt do ogrodu i jeszcze nie schłodzonym rozpocząłem obserwacje. Na pierwszy ogień poszła M42 :).. Co tu dużo pisać... Po prostu piękna :D Następnie M35; potem przez zupełny przypadek trafiłem na M78 ( bardzo słabo widoczna, malutka mgiełka). Stwierdziłem że jak już jestem przy "mgiełkach" to warto poszukać M1 - udało się :) Następna była galaktyka M31.

Pomyślałem że będąc już w okolicach Kasjopei, warto poszukać gromady M103, ponieważ ostatnio mi się to nie udało...Do wyciągu trafił W70 15mm i tym razem nie było z tym żadnego problemu. Przy tej gromadzie zostałem trochę dłużej (przyglądałem się ułożeniu gwiazd i trochę się zamyślałem). W pewnym momencie mniej więcej "przez środek gromady" przeleciał jakiś obiekt :blink: . Był mniej więcej rozmiaru gwiazd, koloru pomarańczowego o jasności około 6mag. Oczywiście "podjąłem pościg" lecz skończył się przy double cluster , ponieważ go zgubiłem. Próbowałem go wypatrzyć w szukaczu lecz mi się nie udało.

I tutaj pytanie do Was: co to mogło być?? Była godzina 20:40, obserwacje Syntą 6" z okolic Mińska Mazowieckiego

Na początku pomyślałem że samolot, ale nie było widać ani zarysu, ani migania świateł (tylko stały pomarańczowy punkt).

Moje podejrzenia padają na jakiegoś satelitę... Lub może szczątki satelitów.

Proszę o jakieś sugestie odnośnie tego obiektu i przepraszam za trochę chaotyczny charakter tekstu.

Pozdrawiam, Kacper

Edytowane przez bury21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje podejrzenia padają na jakiegoś satelitę... Lub może szczątki satelitów.

Proszę o jakieś sugestie odnośnie tego obiektu i przepraszam za trochę chaotyczny charakter tekstu.

wpisz swoją pozycję na http://heavens-above.com/ i potem "Daily predictions for all satellites brighter than magnitude: ..." - do każdego przelotu jest mapka, więc skoro pamiętasz jego trasę wśród gwiazd to powinno ci się udać!

(linki prev/next pozwolą ci się cofnąć do wczoraj)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..Wczoraj o godzinie 19:00 stwierdziłem że dopóki jest pogoda to trzeba korzystać... Wyniosłem sprzęt do ogrodu i jeszcze nie schłodzonym rozpocząłem obserwacje. Na pierwszy ogień poszła M42 :).. Co tu dużo pisać... Po prostu piękna :D Następnie M35; potem przez zupełny przypadek trafiłem na M78 ( bardzo słabo widoczna, malutka mgiełka). Stwierdziłem że jak już jestem przy "mgiełkach" to warto poszukać M1 - udało się :) Następna była galaktyka M31.

Pomyślałem że będąc już w okolicach Kasjopei, warto poszukać gromady M103, ponieważ ostatnio mi się to nie udało...Do wyciągu trafił W70 15mm i tym razem nie było z tym żadnego problemu. Przy tej gromadzie zostałem trochę dłużej (przyglądałem się ułożeniu gwiazd i trochę się zamyślałem). W pewnym momencie mniej więcej "przez środek gromady" przeleciał jakiś obiekt :blink: . Był mniej więcej rozmiaru gwiazd, koloru pomarańczowego o jasności około 6mag. Oczywiście "podjąłem pościg" lecz skończył się przy double cluster , ponieważ go zgubiłem. Próbowałem go wypatrzyć w szukaczu lecz mi się nie udało..

 

Jednym słowem obserwacje się udały, czas nie był stracony :)

Gratuluję więc i życzę pogody na następne sesje..

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje jak najbardziej udane :)

Próbowałem znaleźć na stronie podanej przez Szuu, co wtedy zobaczyłem ale nie udało mi się <_< Jestem prawie pewien że był to jakiś satelita (swoją drogą to chyba miałem szczęście, bo w ogóle tego nie planowałem :D )

Co do pogody, to mam nadzieję że do soboty się poprawi i będę miał możliwość spojrzenia na niebo trochę większym sprzętem w DO. B)

Pozdrawiam

Edytowane przez bury21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.