Skocz do zawartości

Wypucowane lustro Synty 8"


pyrek77

Rekomendowane odpowiedzi

To lustro od mojej Synty 8", które umyłem tak jak również kilka krotnie wcześniejsze lustro 130mm zwykłym płynem do mycia okien i luster, i przetarte specjalnym papierem do polerowania powierzchni szklanych. Chciał bym znieść mit, iż nie wolno myć lustra teleskopu. Gdyby tak było w sklepach z astronomią na pułkach nie stały by różnorakie płyny i szmatki do czyszczenia optyki. Wiadomo że nie wolno szorować, ale spryskanie lustra płynem i przetarcie papierem, nie spowoduje jego zarysowania, ani jakich kol wiek smug które mogły by pogorszyć obserwacje. Syntą 130/900 obserwowałem rok i lubiłem mieć czyste lustro, i po każdym myciu obraz nie był pogorszony a przeciwnie ostrzejszy. Przedwczoraj myłem lustro 8" i dziś bez żadnych rozczarowań oglądałem słońce. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie twierdze że nie, ale ja tą praktykę już trochę stosuję i naprawdę nie ma rys smug i utraty jakości i ostrości. a na siłę nie trę. tylko przecieram. a papier którego używam jest prawie tak miękki i przyjemny w dotyku jak ściereczka do czyszczenia okularów. a co najlepsze w nim to to że się nie kruszy. jak ktoś nie jest pewny czyszczenia lustra to niech tego nie robi :D ja zaryzykowałem i to kilkanaście razy i obserwuje niebo do dziś:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie twierdze że nie, ale ja tą praktykę już trochę stosuję i naprawdę nie ma rys smug i utraty jakości i ostrości. a na siłę nie trę. tylko przecieram. a papier którego używam jest prawie tak miękki i przyjemny w dotyku jak ściereczka do czyszczenia okularów. a co najlepsze w nim to to że się nie kruszy. jak ktoś nie jest pewny czyszczenia lustra to niech tego nie robi :D ja zaryzykowałem i to kilkanaście razy i obserwuje niebo do dziś:)

 

Wszystkie te środki do czyszczenia, mycia itp. przeznaczone są do czyszczenia optyki z tym, że wykonanej ze szkła - można je stosować do przemywania soczewek w okularach, kątówkach itp. Przy czyszczeniu luster byłbym bardzo ostrożny, szczególnie przy stosowaniu szmatek, papierów i innych wynalazków. Zawsze grozi to uszkodzeniem powłok.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te środki do czyszczenia, mycia itp. przeznaczone są do czyszczenia optyki z tym, że wykonanej ze szkła - można je stosować do przemywania soczewek w okularach, kątówkach itp. Przy czyszczeniu luster byłbym bardzo ostrożny, szczególnie przy stosowaniu szmatek, papierów i innych wynalazków. Zawsze grozi to uszkodzeniem powłok.

 

Pozdrawiam.

 

jestem bardzo ostrożny i robiłem to już nie raz:) wiem że to nie takie lusterko jak kosmetyczne, i "trochę" więcej kosztuje dla tego jestem ostrożny i robie to powoli i dokładnie:) nikt tu nie mówi o robocie na odpierdziel;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samym papierem rzeczywiście optyki nie zarysujesz. Gorzej jeżeli pod papier dostanie się jakieś inne, twardsze zanieczyszczenie którego nie wyczujesz pod palcami... Ja po umyciu lustra i przepłukaniu wodą destylowaną, pozostałe kropelki osuszałem rogiem chusteczki, bez "przecierania".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego mitu, że nie wolno myć lustra. Więcej! Należy myć lustro, ale wtedy gdy to niezbędne! Jest śwetny poradnik ze zdjęciami na AF i wielu ludzi z niego korzystało.

 

Myć go trzeba, gdy potrzeba! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.