Skocz do zawartości

kalkulator okularów


neotom

Rekomendowane odpowiedzi

Stworzyłem taki oto sobie kalkulator okularow- moze sie komus przyda.

Niestety nie moglem zamiescic w dziale sprzętowym.

Mozna sobie cokolwiek powstawiac za dane teleskopu i okularu i arkusz sam wylicza reszte wartosci dodatkowo umieszczajac to na wykresie

Na zielono sa zaznaczone te okulary ktore akurat ja aktualnie mam, a na czerwono te, ktore sa w obszarze mojego zainteresowania.

 

 

http://rapidshare.com/files/208500434/kalk...or_okular_w.xls

 

 

Przy okazji mam pytanie do doswiadczonych forumowiczow, ktorzy korzystali z czesci tych okularow. Stoje przed dylematem kupienia nowego "garnituru" okularow do mojej Synty 200/1200

I tak patrze w te tabelke i mam juz metlik w glowie.

 

Zastanawiam sie ktory z krotkich lepiej:

-Meade 6,7mm 82st.

- LVW 8mm 65st.

-WO UWAN 7mm 82st.

-Meade 8,8mm 82st.

 

czy moze ktores 2 z nich?

 

ze srednich:

-meade 14mm 82st.

czy

-LVW 13mm 65st.

 

i czy oplaca sie LVW 22mm tez kupic?

dodam ze mam Barlowa Soligor 2" 2x, wiec wiem ze jakbym sobie sprawil komplet LVW (8,13,22) to mialbym sensowny zestaw 22,13,11,8, 6.5 i 4 i moglbym nawet sie pozbyc tych swoich LV 6 i 10mm

 

ale z drugiej strony te 82 stopnie pola w UWAN i Meade kusi...

 

dodam jeszcze ze w przyszlosci planuje zakup 12" Newtona (pisze pod katem przydatnosci ewent. okularow)

 

prosze o dobrą radę,

pozdr,

Tomek

Edytowane przez neotom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z tymi szerokokątnymi meadami i muszę przyznać, że nie są to dobre okulary. Krzywizna pola, aż oczy wykrzywia, do tego wali chromatyzmem po gałach. Ten WO UWAN 7mm to fajny okularek nie ma co. No i cały garnitur LVW też się sprawdzi jak należy.

A co do zestawu ogniskowych to ja już dawno stwierdziłem, że optimum będzie 2-3 okulary. Dobierz rozważnie a napewno będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.