Skocz do zawartości

Wyciąg w TAK FS102


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z podłączeniem robofocusa do wyciągu w TAK FS102. Problem polega na tym, że oś z zębatką która przesuwa wyciąg jest lekko skrzywiona. W wizualu to nie przeszkadza, ale po przykręceniu silnika robi się spory opór i dodatkowo całość wygina lekko blaszkę mocującą napęd.

 

Czy ktoś ma pomysł w jaki sposób mogę mądrze to naprawić?

Ewentualnie skąd można samą oś z zębatką wytrzasnąć? Części zamiennych do TAKa zwłaszcza starego praktycznie nie znalazłem. Ale z drugiej strony to nie jest jakiś nietypowy patent, więc może innego producenta element by podpasował. Tylko gdzie taki znaleźć?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam problem z podłączeniem robofocusa do wyciągu w TAK FS102. Problem polega na tym, że oś z zębatką która przesuwa wyciąg jest lekko skrzywiona. W wizualu to nie przeszkadza, ale po przykręceniu silnika robi się spory opór i dodatkowo całość wygina lekko blaszkę mocującą napęd.

 

Czy ktoś ma pomysł w jaki sposób mogę mądrze to naprawić?

Ewentualnie skąd można samą oś z zębatką wytrzasnąć? Części zamiennych do TAKa zwłaszcza starego praktycznie nie znalazłem. Ale z drugiej strony to nie jest jakiś nietypowy patent, więc może innego producenta element by podpasował. Tylko gdzie taki znaleźć?

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

Trza Ci jeno obrócić os o 180 st. Oczywiście jeśli tylko jedna cześć osi jest skrzywiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety problemy są juz na tej prostszej.

 

Czy może ktoś z zacnych forumowiczów ma TAKa, w którym upgrade'ował mechanizm wyciągu i ma wolny element, którego potrzebuję?

Bardzo chętnie go odkupię albo dostanę w prezencie. A może od innego wyciągu? Oś ma 0.25 cala średnicy, zębatka jest chyba w miarę typowa.

 

Z góry dziekuję za wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - w przypadku upgradów sama oś zostaje :(

 

Chyba ta "skrzyneczka" która dociska oś i knoby zostają w szufladzie - oś z kółkiem zębatym trzeba przemontować do części starlighta (???)

 

No to będzie prostowanie.

Myślałem ewentualnie o wydobyciu samej zębatki (wycięciu), nawierceniu i nagwintowaniu wnętrza i dołożeniu ponownie osi zrobionej przez tokarza.

Nie ma to jak operacja na otwartym sercu, lol.

 

Nawiercić nowy, koncentryczny otwór w takim małym kółku będzie bardzo ciężko, zwłaszcza, że kółko jest pewnie z brązu, a ośka jest stalowa (twardsza).

gwintowanie dodatkowo wprowadzi niecentryczność, także najlepiej dobre pasowanie ośki i na klej...

 

Raczej próbowałbym wycisnąć/wybić tą ośkę z tego kółka zębatego (kółko podparte o jakieś tworzywo/twarde drewno, coby nie pokaleczyć). Jeżeli nie ruszy się tak jak jest, wtedy można by obciąć ośkę z jednej strony przy samym kółku i po zamocowaniu za pozostawiony koniec w tokarkę, próbować rozwiercić ją (ośkę) wiertłem o średnicy miejszej niż średnica ośki (np ośka fi 4mm - wiertło fi3mm). Po tej operacji + dłuższa kąpiel w WD40 lub płynie hamulcowym, powinno dać się wybić bez problemu :Salut:

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ta "skrzyneczka" która dociska oś i knoby zostają w szufladzie - oś z kółkiem zębatym trzeba przemontować do części starlighta (???)

Dokładnie tak jest - oś z kółkiem zębatym nie jest zmieniana, czyli zostaje przy wyciągu. Głównym problemem Taków nie jest sama ośka, ale właśnie system docisku i regulacji. Generalnie te wyciągu to średniowiecze i ciągle zastanawiam się, skąd ten mit o genialnych wyciągach Takahashi.

 

Tak to wygląda w najbardziej wypasionym refraktorze :szczerbaty: :

toa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operacja się udała :)

 

Początkowo prostowałem zaznaczjąc maksymalny punkt wychylenia flamastrem, następnie wyginałem przy pomocy klucza francuskiego w imadle.

Po kilkunastu iteracjach efekt był w miarę OK, ale pozostało lekkie jednak bicie.

Następnie oś zamocowałem na wiertarce i podparłem z drugiej strony nawierconym klockiem drewnianym.

Przy włączonej wiertarce dociskałem środkową 1/3 osi przy pomocy klocka drewnianego o grubości pióra ok 3mm. W ten sposób udało się jeszcze trochę zredukować bicie.

Po zamontowaniu do TAKa i podłączeniu robofocusa pozostało lekkie bicie, ale:

a) cały silnik chodzi nie więcej niż +/- 1mm w każdą stronę

B) okresowe opory zmalały do akceptowalnej wielkości

c) przyczyną bicia i tak może być wykładzina sprzęgła w tulei łączącej oś wyciągu z silnikiem

d) przejazdy przez całą długość wyciągu i tak będą tylko przy kalibracji, w normalnych warunkach pracy wyciąg nie będzie chodził o więcej niż kilka milimetrów w każdą stronę

 

Podsumowując - Przy zastosowaniu domowych narzędzi udało się osiągnąć wystarczającą precyzję.

 

BTW. Lotar podpowiedział mi, że Janusz Płeszka prostuje takie rzeczy.

 

Podziękowania dla astrobraci kibicujących mi przy całym wydarzeniu.

Dzięki za support i pomysły!

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest - oś z kółkiem zębatym nie jest zmieniana, czyli zostaje przy wyciągu. Głównym problemem Taków nie jest sama ośka, ale właśnie system docisku i regulacji. Generalnie te wyciągu to średniowiecze i ciągle zastanawiam się, skąd ten mit o genialnych wyciągach Takahashi.

 

Tak to wygląda w najbardziej wypasionym refraktorze :szczerbaty: :

 

Adam, to z twojego TOA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.