Skocz do zawartości

Sound trigger - prośba do elektroników


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę/zlecenie dla kogoś kto bawi się elektroniką:

 

chodzi mi o zbudowanie układu do Canona 40D, który pozwoli mi na wyzwalanie migawki dźwiękiem ( oczywiście nie za darmo :) )

oczywiście ma to być bezpieczne dla aparatu coby nie spłonął :D

 

Podaję przykładowego linka:

http://flashtrigger.50webs.com/trigger_pl.html - ten o tyle jest dobry, że pozwala na ustawienie opóźnienia w ms.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę/zlecenie dla kogoś kto bawi się elektroniką:

 

chodzi mi o zbudowanie układu do Canona 40D, który pozwoli mi na wyzwalanie migawki dźwiękiem ( oczywiście nie za darmo :) )

oczywiście ma to być bezpieczne dla aparatu coby nie spłonął :D

 

Podaję przykładowego linka:

http://flashtrigger.50webs.com/trigger_pl.html - ten o tyle jest dobry, że pozwala na ustawienie opóźnienia w ms.

Takie małe sprostowanie .Triggery do super szybkiej fotografii nie słuza do wyzwalania aparatu tylko do wyzwalania lampy błyskowej.Zreszta osiagnięcie takich efektów " na migawke" jest niemozliwe. Za to lampa błyskowa z"komputerem" ( wcale nie musi być dedykowany do aparatu) umozliwia wyduszenia czasów ekspozycji do 1/100 000 s! Sam aparat jest zablokowany w czasie B na statywie do czego wystarcza wężyk z blokadą( spalenie aparatu jest więc niemozliwe).Fotka oczywiście jest realizowana w ciemnym pomieszczeniu.Lampa jezeli nie posiada funkcji liniowej regulacji mocy(co reguluje się czasem błysku) musi mieć lustereczko odbijajace część błysku do czujki tyrystora(czas wtedy jes najkrótszy).

Tak wogóle taki triger powinien mieć konstrukcje modułową.Nieraz potrzebniejsze jest wejście wyzwalane przerwaniem obwodu elektrycznego albo odwrotnie zwarcie obwodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może tak - są urządzenia zwane "chrono" do pomiaru lecącego śrutu/pocisku (2 bramki na diody - działa bez pudła nawet przy tak małym czymś jak śrut 4.5mm), czy da się to podłączyć do wyzwalacza lampy/aparatu ? Start migawki następowałby w momencie 1 pomiaru (przejście śrutu przez 1 bramkę).

 

http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=34165&...ighlight=chrono

chrono.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prędkościach "balistycznych" spust migawki nastepowałby za późno! Migawka ma "gigantyczną" bezwładność. Pocisk już dawno trafi w kulołapie kiedy migawka otworzy sie.MUSISZ MIEĆ otwartą migawkę w momencie expozycji. Aby oświetlenie tła nie zamazywało obrazu zabawa musi sie odbywać w ciemnym otoczeniu. Tylko lampa błyskowa dostarczy światło do zabawy.W przypadku zwykłych lamp tyrystorowych czas błysku to nawet 100 000 w dobrych egzemplażach nawet 1/1000 000s! Bezwładnośc układów mechanicznych jest wysoka(migawka) a elektronika bardzo szybka.\

 

 

Jezeli chcesz bawić sie w pomiary predkości wylotowej to potrzebujesz : ciemnego pomieszczenia, 2 lamp błyskowych , triggera cyfrowego wyzwalajacego sie po wlocie w linie lasera śrutu i wyzwalającego drugi błysk po określonej ilości mikrosekund . sekund Na zdjęciu będziedsz miał 2 obrazy śrutru. Jeżeli czas miedzy błyskami jest stały to dystans między obrazami jest zależny od predkości śrutu.

 

PS wyzwalanie lamp błyskowych (zwłaszcza starszego typu) i np aparatu to niestety różne zabawy. Na stykach wyzwalacza lampy błyskowej jest napiecie ok 300 V ( a nawet wiecej) a na stykach wyzwalacza aparatu raptem parę wolt.Więc konstrukcja jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz bawić sie w pomiary predkości wylotowej to potrzebujesz : ciemnego pomieszczenia, 2 lamp błyskowych , triggera cyfrowego wyzwalajacego sie po wlocie w linie lasera śrutu i wyzwalającego drugi błysk po określonej ilości mikrosekund . sekund Na zdjęciu będziedsz miał 2 obrazy śrutru. Jeżeli czas miedzy błyskami jest stały to dystans między obrazami jest zależny od predkości śrutu.

Właśnie dlatego nie potrzeba mi teorii, tylko kogoś kto zrobi mi taki układ do wyzwalania lampy/aparatu. A sound trigger nie tylko będzie służył do fotek lecącego śrutu.

 

PS. Zresztą nie chodzi o pomiar prędkości bo to robi chrono w biały dzień i bez mydła - badanie prędkości odbywa się przed zawodami i trzeba zmieścić się

w limicie (sorry na offtop)

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na czasie B i strobo 199 Mhz na 580 EX II mało daje:

 

COŚ OSTRO TU SIE NIE ZGADZA

śrut to powiedzmy prędkość 300m/s

199 MHz to 199 000 000 błysków na sekundę czyli wychodzi 199 000 0 błysków na 3 metry

czyli jeden obraz śrutu co ...0,0000015 m

czyli obraz co 1,5 mikrometra. Kaliber 4,5 mm poruszenie ok 3 mm czyli błysk trwał pi razy drzwi 1/100 000 s (normalka dla dla lamp błyskowych z tyrystorem ) porównaj z powiedzmy 1/8000 co wydusisz z dobrego aparatu. Bezwładność migawki to od 0,5 s do 0,2s.

.

Ps bawiłem sie w szybkie foto w czasach jeszcze analogowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na czasie B i strobo 199 Mhz na 580 EX II mało daje:

 

COŚ OSTRO TU SIE NIE ZGADZA

śrut to powiedzmy prędkość 300m/s

199 MHz to 199 000 000 błysków na sekundę czyli wychodzi 199 000 0 błysków na 3 metry

czyli jeden obraz śrutu co ...0,0000015 m

czyli obraz co 1,5 mikrometra. Kaliber 4,5 mm poruszenie ok 3 mm czyli błysk trwał pi razy drzwi 1/100 000 s (normalka dla dla lamp błyskowych z tyrystorem ) porównaj z powiedzmy 1/8000 co wydusisz z dobrego aparatu. Bezwładność migawki to od 0,5 s do 0,2s.

.

Ps bawiłem sie w szybkie foto w czasach jeszcze analogowych.

Prędkość śrutu dla pistoletów pneumatycznych jest mniejsza - strobo ustawiałem od 25 do 199 MHz - noxili proszę Cię nie gadaj mi o teorii bo ona mnie nie interesuje, po kiego ja zacząłem o tym śrucie. Zaraz powstanie 5 stron o tym ile to obrazów śrutu będę miał na zdjęciu.

 

PS. Może ja źle opisałem o co mi chodzi ?

Dla mnie sprawa jest prosta: trigger + aparat/lampa - tyle.

 

PS 2. Zdjęcia które pokazałem były robione w totalnej ciemnicy, f/9-16, czas B 2-6 sek.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Ja meczylem mojego kolege - elektronika az w koncu zrobil mi takie urzadzenie. Trwalo to chyba z pol roku i caly czas to byl prototyp bo kolega tak sie rozpedzil, ze sam zaczal wymyslac usprawnienia :) i tak urzadzenie reaguje na dzwiek lub na swiatlo(robi za fotocele). mozna wprowadzic opoznienie blysku od 0 do 1000 ms co 0,5 ms. mozna regulowac czulosc mikrofonu. w przypadku wyzwalania flashem mozna ustawic trigger na 1,2 i kolejne blyski (chyba do 10), to sie przydaje jak chce wyzwolic duza lampe lampa wbudowana w aparat i miec oswietlenie boczne + przednie z aparatu jak aparat robi przedblyski. pozniej sie okazalo ze ja mam lampe Canona, ktora ma 5V a on ma jakas stara, ktora ma 300V wiec wsadzil jakas czesc tak, ze trigger dziala z dowolna lampa. potem na moj wniosek wprowadzil blokade 2 sek. po blysku bo okazalo sie ze przewracajace sie przedmioty powoduja dzwieki wtorne, ktore po raz drugi wyzwalaly lampy. Teraz cos kombinuje z ukladem zasilania zeby lepiej wyciagac baterie bo urzadzenie dosc szybko zuzywalo prad. jeszcze po drodze byly usprawnienia typu wylaczenie podswietlania displayu jezeli nie byly wciskane przyciski, zapamietywanie ostatniego ustawienia itp. ale generalnie jest bardzo fajne wrzuce kilka zdjec urzadzenia w wolnej chwili.

urzadzenie oczywiscie wyzwala flash a aparat ustawiam na B albo 1-2 sek jak mam pomoc drugiej osoby. Zdjecia robie na ustawieniu manualnym lampy, najmniejszym (1/128) dajacym najkrotszy blysk ale srut i tak wyjdzie rozmazany bo takie proby tez robilem. ale mozna zrobic innego rodzaju zdjecia.

 

post-18056-125657978158_thumb.jpg

 

PS> lampa canona ma 199 Hz a nie MHz :)

Edytowane przez ppp007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżam temat. Znalazłem coś takiego - oczywiście nie w Polsce (tutaj wszelkie nowinki przychodzą z 2-3 letnim opóźnieniem):

- http://www.universaltimer.com/home.html

- http://www.doc-diy.net/sitemap/

 

zastanawiam się nad kupnem tego (może znalazłoby się parę osób i kupiło się kilka szt. hurtowo).

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ustawienie na czasie B i strobo 199 Mhz na 580 EX II mało daje:

 

COŚ OSTRO TU SIE NIE ZGADZA"

 

Nie zgadzają się dwie rzeczy:

Błysk w lampie 580 EX trwa nie krócej niż 1 ms.

W trybie strobo lampa błyska z maksymalna częstotliwością 199 Hz a nie MHz.

Wyzwolenie lampy ksenonowej 199 milionów razy na sekundę skutkowałoby natychmiastowym Noblem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Wyzwalanie dźwiękiem, przez czujnik zbliżeniowy oraz kilka innych form wyzwalania migawki ma soft ML

http://magiclantern.wikia.com/wiki/Magic_Lantern_Firmware_Wiki

Co prawda nie wspierają 40D, ale wiele innych i owszem. Ciekawa i darmowa alternatywa dla dedykowanych rozwiązań.

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.