Skocz do zawartości

Mocowanie-jak to prawidłowo połączyć?


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Choć mam i stosuję mocowanie mojego pomysłu,to zastanawiam się czy czegoś nie zmienić patrząc na fotki ze sprzętem do astrofoto innych użytkowników.

Moje rozwiązanie:

safo.jpg

Od lewej,lunetka guidująca,na środku Tair z E300D,po prawej ciężarek do wyważania całości w osi DEC.

W innych rozwiązaniach widziałem,że na głównym devetailu po obu jego końcach zamocowany jest w/w osprzęt.Jak wyważa się całość w DEC?

Może ktoś wklei fotki swojego rozwiązania.

Opinie i krytyka mile widziana :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświeciło mnie,oś DEC. wyważa się tak samo jak tubę optyczną(ustawienie położenie szyny w głowicy oraz położenie tuby w obejmach).

Jeśli zastosuję dovetail 32cm i na jego końcach umocuję osprzęt,to czy "wolna przestrzeń" pomiędzy nimi ma znaczenie?Czy powinny być raczej w bliższych/czy dalszych odległościach od siebie?

Wiem,że należy brać pod to aby nie było problemu z "grzebaniem" przy osprzęcie(mocowanie kabli,

96456547.jpg

Czy dalsze położenie od siebie lunetki guidującej ,a detektora(300D) ma jakieś znaczenie podczas guidowania?

Pomoc fachowców mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dalej są od siebie, tym większe problemy ze sztywnością (czyli z drganiami). Są też zwolennicy mocowania nie w ten sposób, tylko "na barana" - jeden teleskop przymocowany do drugiego.

 

Nie muszą być mocowane w montażu symetrycznie, ich niesymetryczne mocowanie służy wyważeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,tylko zastanawiam się nad tym,że lunetka guidująca+kamerka+ okablowanie waży ok 1kg,natomiast Tair+EOS 300D+ okablowanie ważą 2 kg.Chciałbym zostawić dłuższy dovetail ,ponieważ dłuższe ramię pozwoli mi zniwelować tą różnicę 1 kg regulując położenie dovetaila,czyli znaleźć środek ciężkości bez obciążania dodatkowo strony gdzie będzie l.guidująca.

Skrócenie odległości pomiędzy l.guidującą a Tairem pozwoli mi na bezproblemowe wyważenie całości?

57579819.jpg

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Twoje mocowanie nie pozwala na zbyt duże zblizenie cięższego z teleskopów do osi montażu? Zobacz to zdjęcie poniżej. Główny teleskop (około 9kg z wyposażeniem) jest prawie w osi, jest przesuniety o ledwie kilka cm. Teleskop guidujący jest kilkanaście centymetrów od osi, waży 2kg. Nie ma tu żadnych dodatkowych ciężarków. Teleskopy prawie się stykają ze sobą, są tak blisko siebie jak się da, żeby mocowanie było szytwne.

Bez_nazwy2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.