Skocz do zawartości

PILOT GO-TO WARTO DOKUPIC ??


RobertS

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jak w temacie, posiadam HEQ5, bez pilota GO-TO i zastanawiam sie nad jego zakupem.... juz wyjasnie dlaczego:

gdy fotografuje Canonem z obiektywem 70-200 to nie mam za duzego problemu z "trafieniem" w dana mglawice, np. M101, ale jak zaloze SW 80 to ogniskowa mam juz 800 mm (1,6 x 500 mm) i tu zaczyna sie moj problem z wycelowaniem z dana mglawice... Dodam ze mape niebia znam slabo ..:)

Czy podlaczajac pilota GO-TO, wstukujac wspolrzedne danego terenu i podajac mu: szukaj M101, czy dokladnie trafi w nia ? Oczywiscie wczesniej bezblednie naprowadze montaz na GP. Jak to jest ? Ma ktos z tym jakies doswiadczenie ? Mysle ze na poczatek, poki nie znam jeszcze mapy nieba, to jest dobra nauka gdzie co jest - dobrze mysle ? Ulatwi mi to astrofoto ?

pozdrawiam :)

RobertS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze musisz się oduczyć tego błędnego myślenia dotyczącego "wydłużania" się ogniskowej.

Ogniskowa się nie zmienia, tylko pole widzenia jest mniejsze jak w przypadku obiektywu o ogniskowej dłuższej o np x1.6 ale z aparatem który ma matryce FF czyli 36x24mm! Ty masz zakładam format matrycy APS-c!

Reasumując po podpięciu aparatu do SW 80 masz nadal ogniskową 500mm i basta!!!

Co do pilota Go-To to jest on na pewno przydatny, a obecnie nawet jest możliwość połączenia montażu z laptopem poprzez dodawany kabelek.

Pamiętaj tylko, że musisz pomyśleć o guidingu bo HEQ5 nie pociągnie nieporuszonych ekspozycji na ogniskowej 500mm, chyba że mówimy o czasach do 1 minuty!

Jeśli chodzi o dokładność celowania, to muszą się wypowiedzieć użytkownicy tego pilota (ja używam kabelka Pierro-Astro).

Moim zdaniem taki pilot jest przydatny i nie tylko w astrofoto ale też i w wizualu!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując po podpięciu aparatu do SW 80 masz nadal ogniskową 500mm i basta!!!

 

Piotrze 600 mm ma SW-80ED :) (poprawka 500mm SW Equinox tak jak chłopcy piszą wyżej)

 

Co do pilota - to ja go posiadam w HEQ5 i nie żałuje wydanych na niego pieniędzy.

Wg mnie wystarczy zalignować montaż na 3 gwiazdy i dokładność późniejszego trafiania jest dość dobra.

Proces alignowania wygląda tak że robie to na 3 gwiazdach oddalonych od siebie o więcej niż 50 stopni, staram się wybierać jedną gwiazdę w zenicie, jedną na wschodzie i jedna na zachodzie - tak by montaż był dobrze ustawiony.

Zdarzało się czasem że montaż jeszcze raz zalignowałem w ciągu nocy ale to dość żadko.

Tak jak się to mówi - jak sobie zalignujesz taką będziesz miał dokładność jego trafiania w obiekty - powiedziałbym że błąd jest mniejszy niż 5-10' w stosunku do centrum pola widzenia czy to okularu czy matrycy Canona.

 

Nie ukrywam że na początku miałem same problemy z tym montażem (statyw z źle wytoczonym otworem pod głowicę), brak połączenia po kablu szeregowym z pilotem itp itd ale po tych przygodach i nabytym doświadczeniu w tej chwili jestem z niego dość zadowolony.

W tej chwili sam sobie upgraduje soft w pilocie i nie wyobrażam sobie astrofocenia bez możliwości sprzężenia montażu wraz z komputerem a co za tym idzie - programami typu planetarium :)

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, dziekuje za odpowiedzi,

Piotrek L. - moze nie jest to faktycznie ogniskowa 800 mm, masz racje, ona zawsze bedzie 500 mm (tyle mam, sprawdzalem, mam Sky-Watcher Equinox 80 :) ) ale obraz (kadr) jest, jakbym focil ogniskowa 800 mm

Napisales ze uzywasz kabelka Pierro-Astro, gdzie go kupie i ile kosztuje ? Podpinasz do laptopa i uzywasz jakiego programu, jesli mozna spytac ?

 

ax - dziekuje za podpowiedzi, chyba zdecyduje sie kupic pilota... moze choc na poczatku cos mi pomoze :)

Piszesz, ze "staram się wybierać jedną gwiazdę w zenicie, jedną na wschodzie i jedna na zachodzie - tak by montaż był dobrze ustawiony"

oczywiscie mowimy o ustawieniu tylko montazu do "trafienia" w gwiazdy podczas poszukiwan, a nie prowadzenia montazu ? Chyba zawsze i tak trzeba wyrownac na Gwiazde Polarna ? dobrze mysle ?:)

 

Pozdrawiam,

RobertS

 

P.S. a moze ktos jeszcze ma inne zdanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ax - dziekuje za podpowiedzi, chyba zdecyduje sie kupic pilota... moze choc na poczatku cos mi pomoze :)

Piszesz, ze "staram się wybierać jedną gwiazdę w zenicie, jedną na wschodzie i jedna na zachodzie - tak by montaż był dobrze ustawiony"

oczywiscie mowimy o ustawieniu tylko montazu do "trafienia" w gwiazdy podczas poszukiwan, a nie prowadzenia montazu ? Chyba zawsze i tak trzeba wyrownac na Gwiazde Polarna ? dobrze mysle ?:)

 

Witaj!

 

Abyśmy się dobrze zrozumieli to aby wszystko grało jak potrzeba:

 

1) Musisz wypoziomować statyw inaczej nogi montażu (poziomicą lub libelką);

 

2) Ustawić poprawnie śruby azymutu i szerokości geograficznej;

 

3) W lunetce biegunowej gwiazda polarna powinna wejść w środek małego okręgu wyznaczającego gwiazdę polarną - należy przy tym zachować właściwą orientację gwiazdozbiorów okołobiegunowych;

Tutaj możesz wrócić do punktu nr2 i doregulować te parametry jeśli nie możesz trafić w polarną.

 

4) Ustawić tubę teleskopu tak by środek pola widzenia (okularu czy aparatu) był nakierowany na gwiazdę polarną - i od tego położenia możemy zabierać się za poprawne zaalignowanie montażu.

 

5) Ustawiasz w pilocie dokładną godzinę z minutami i wprowadzasz swoje współrzędne obserwacji

W dobie internetu znalezienie dokładnych koordynat nie powinno Ci sprawić kłopotu;

(Np. posiadając GPS w komórce jestes w stanie podać go dość dokładnie)

 

6) Alignujesz najlepiej na 3 gwiazdy - tym późniejsze błędy są mniejsze (oczywiście nie zraź się tym że montaż po 3ciej gwiazdce Ci napisze że Aligment failed :szczerbaty:

Wtedy należy sprawdzić czy np przez przypadek nie kopnęliśmy statywu albo czasem jedna noga nie utknęła w kretowisku :szczerbaty:

A tak całkiem na serio - to jak dobrze wykonasz punkty 1-6 to Aligment powinien być udany.

 

7) Są jeszcze inne rzeczy jak błędy stożkowe itp itd ale to już polecam doczytać w instrukcji tam to jest dobrze opisane:

(więcej tutaj http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/...ction=download)

 

Czyli punkty 1-6 są warunkami koniecznymi do tego aby błąd trafienia pożądanego obiektu w centrum kadru/pola (lub komputera) był minimalny :)

A błąd prowadzenia o który pytasz ...to już inna para kaloszy on zależy od jeszcze wielu innych czynników ale mając dobrze ustawiony(zorientowany) montaż na pewno ma to pozytywny wpływ na ten parametr.

 

A tak wogóle to polecam linka do Supportu S-W : Sky-Watcher

 

Są tam zawarte informacje:

HEQ5 GO-TO UPGRADE KIT INSTALLATION

SYNSCAN HAND CONTROL VERSION 3.0 (tu będziesz miał dokładnie wytłumaczone jak się posługiwać pilotem)

 

Ja w tej chwili posiadam w pilocie najnowszy firmware (3.24) który ma więcej "funkcji" niż opisuje to instrukcja do wersji oprogramowania 3.11 - aczkolwiek do poznania podstaw myślę że musisz się z tym dokumentem zaznajomić.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, dziekuje za odpowiedzi,

Piotrek L. - moze nie jest to faktycznie ogniskowa 800 mm, masz racje, ona zawsze bedzie 500 mm (tyle mam, sprawdzalem, mam Sky-Watcher Equinox 80 :) ) ale obraz (kadr) jest, jakbym focil ogniskowa 800 mm

Napisales ze uzywasz kabelka Pierro-Astro, gdzie go kupie i ile kosztuje ? Podpinasz do laptopa i uzywasz jakiego programu, jesli mozna spytac ?

 

Kabelek Pierro-Astro możesz znaleźć na ich stronie -> LINK

Cena nie jest wysoka, ale możesz mi wierzyć na słowo, że jeśli masz kase na pilota go-to to jest to lepsza opcja, ponieważ masz go-to bez laptopa do którego i tak możesz się podpiąć.

Z tym kabelkiem laptopa mieć musisz, co np do wizuala jest niezbyt komfortowym pomysłem.

Co do programu, to ja używam Cartes du Ciel, który może nie ma efektownej grafiki, ale jest funkcjonalny i nie pożera cennej energi z aku, podczas sesji w terenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.