Skocz do zawartości

Niewymagająca astrofotografia.


aspiryn3

Rekomendowane odpowiedzi

Czy z synty 130/900 da się coś wykombinować w astrofotografii. Jeśli dałoby by radę tym teleskopem choć trochę zasmakować w tej dziedzinie to mam zamiar kupić do niego eq 3-2 lub eq5 do tego napęd i lunetkę biegunową oraz canona 300D i wszystkie potrzebne drobiazgi.

Czekam na wasze odpowiedzi.

PS: Jak ma ktoś fotki wykonane tym teleskopem to proszę o ich pokazanie (zależy mi głownie na DS-ach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby cokolwiek zdziałać z tym teleskopem do astrofoto i to DS-ów, to musiałbyś mieć spełnione dwie rzeczy:

1. Przebudowany wyciąg, tak aby móc korzystać z korektora komy, który byś musiał sobie kupić.

2. Dobry montaż, który poradzi sobie z ogniskową 900mm.

Ten teleskop ma światło f/6.9, czyli super jasny nie jest. Do 900mm ogniskowej to montaż EQ3-2 byłby porażką a EQ5 musiał by mieć guiding (czyli znów przeróbki), bo bez guidingu to maxymalnie klatki po 30sek.

Jak chcesz posmakować astrofoto, to nie pakuj się w takie ogniskowe, tylko kup do tego 300d jakiś fajny obiektyw do 135mm (np SONNAR 3,5/135) i wtedy możesz walczyć spokojnie już na EQ5, ale bez teleskopu.

Jako ciekawostka troszkę cyfr.

Z Canonem 300D przy ogniskowej 135mm, jeden pixel będzie odpowiadał ponad jedenastu sekundą kątowym na niebie, czyli na montażu który miałby błąd prowadzenia +/-5.5" nie byłby potrzebny guidig (czyli np Takahashi EM200), ale na EQ5 możliwe były by fotki po nawet 120sekund, ale nie wszystkie i nie ma na to pewności.

Ten sam Canon ale ogniskowa 900mm, daje nam około 1.7" na pixel!!! To jest chyba wystarczające wyjaśnienie, dlaczego nie ta ogniskowa?

Lepiej mniejsze ogniskowe, a lepsze zdjęcia. Na niebie jest bardzo dużo obiektów, które są już dobrze widoczne przy ogniskowej 135mm, a te które potrzebują ogniskowych rzędu 900mm, są już na tyle ciemne, że potrzebują długich, kilku minutowych czasów naświetlania (wyjątek gromady kuliste)!

Oczywiście jeszcze jest pytanie, jakie masz niebo w miejscu gdzie chcesz robić zdjęcia, bo to jest też bardzo ważne!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co polecacie do astrofoto:

-jaki teleskop (nie mam tu na myśli drogiego SW 80 ED, chodzi mi raczej o coś lekkiego, taniego - może SW 80 OTA)

-jaki montaż pod ten teleskop (nie drożej niż 900zł za używany)

-jakie do tego pierdółki

Do tego zestawu posiadam już Canona 300D (na razie samo Body bez obiektywu :szczerbaty: )

Proszę o dokładny opis dla laika, który o ile się zna na wizualu to na astrofoto jest kompletnie zielony. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co polecacie do astrofoto:

-jaki teleskop (nie mam tu na myśli drogiego SW 80 ED, chodzi mi raczej o coś lekkiego, taniego - może SW 80 OTA)

 

Przecież to jest jasny achromat, który będzie miał na zdjęciach gigantyczną abberacje chromatyczną, nie mówiąc o krzywiznie pola, która też będzie bardzo duża!

Pisałem Ci powyżej, żebyś poszukał sobie obiektywu Carls Zeiss Sonnar 135mm f/3.5. To jest świetny obiektyw o nikłej abberacji chromatycznej, braku krzywizny pola i bardzo dużej ostrości!!!!

Do Canona 300D potrzebny będzie już tylko adapter M42x1/EOS

 

-jaki montaż pod ten teleskop (nie drożej niż 900zł za używany)

 

Wyżej już Ci pisałem, chyba że nie czytasz moich postów.

Najlepiej EQ5 i napędy w dwóch osiach.

 

-jakie do tego pierdółki

Do tego zestawu posiadam już Canona 300D (na razie samo Body bez obiektywu :szczerbaty: )

Proszę o dokładny opis dla laika, który o ile się zna na wizualu to na astrofoto jest kompletnie zielony. :Boink:

 

Na początek potrzebujesz tą przejściówkę do podłączenia obiektywu, oraz wężyk spustowy, żebyś mógł uruchamiać migawkę bez dotykania aparatu.

Do Canona 300D podchodzi wężyk RS-60E3, lub jego podróbki. Jeśli masz wystarczająco kasy to możesz się zaopatrzyć w elektroniczny samowyzwalacz, który sobie programujesz, żeby np zrobił 20 zdjęć po 3 minuty każde i nie musisz się martwić, że spędzisz całą noc ze stoperem w jednym ręku a z wężykiem do aparatu w drugim.

Jeszcze musisz mieć jakiś patent żeby zamocować aparat do gniazda dovetaila w montażu, ale to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.