Skocz do zawartości

Sonnar 300/4 jako trawelerek


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio odkurzyłem starego Sonnara 300/4, który jak się okazało dużo lepiej współpracuje z G1 niż Sonnar 180/2.8.

Przy okazji stwierdziłem, że fajnie byłoby wykorzystać go czasem jako stosunkowo niewielki trawelerek 75/300, który zmieściłby się do plecaka ze sprzętem foto. Wagowo nie jest do wielka różnica w porównaniu do mojego achromatu 102/500, ale rozmiary różnią się dość mocno. Priorytetem było dla mnie użycie kątówki, bo bez tego cała zabawa nie ma sensu.

Okazało się, że nawet się da. Wystarczy wkręcić barlowa 1.6x z nasadki bino WO w kątówkę i już ostrzy z kątówką włożoną do adaptera. Z okularem 20mm śrenica wyjściowa wychodzi 3mm czyli powiększenie ok. 25x. Z dodatkowym barlowem 2x daje 50x. Jak dla mnie wystarczy.

Nie próbowałem jak będzie z okularem 32mm, ale nie wiem czy wtedy nie lepiej po prostu użyć lornetki. 25x to jest takie rozsądne minimum, aby opłacało się wyciągać sprzęt. Może się też przydać do ziemskich obserwacji.

Jedyna wada, to chyba przekorygowane pole, bo wiadać zniekształcenia poduszkowe. Sonnar daje spore płaskie pole i barlow pewnie to nieco w rogach zniekształca. Nie jest to wielka wada i można z tym żyć. Za to obraz nawet na f/4 jest zaskakująco dobry.

 

Poniżej dwa zdjęcia:

3522992413_38fc10c08b_o.jpg

3522992157_cf952235b5_o.jpg

 

Jeszcze się nim pobawię i jak się sprawdzi to go zabiorę na wakacje, kiedy liczy się każdy grat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super rozwiązanie !

Rozumiem że kątówka wchodzi do adaptera M42-1,25" ?? (pytam bo pierwszy raz się z czymś takim stykam B) - skąd go wytrzasnąłeś ?). Aha, i na zdjęciu nie widać barlowa ? Widzę że to cacko wisi na nowym montażu SLT, jesteś z niego zadowolony ? A aparat G1 to nowy Lumix z wymienną optyką ?

Sorki że tyle pytań ale pierwszy raz widzę tak ciekawe podejście do tematu :szczerbaty: . Gratuluję pomysłu !

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie chłopaki, gdzie można kupić taki montaż i jaki jest koszt? Nie widzę go w ogóle na necie, wszędzie tylko z teleskopami w ofertach. Jestem bardzo ciekawy.

 

Niedawno była promocja w DO na taki właśnie zestaw i kosztowało to bodajże 699 zł. Ci co go kupowali to tylko dla samego montażu, rurkę chowali w piwnicy :szczerbaty: . Pojawiło się tu ostatnio na forum parę opisów tego monta, podobno nieźle sobie daje radę z lekkimi rurkami. Widziałem nawet fotki robione na tym montażu z czasami 30s, ale to już był hardcore (nie pamiętam ogniskowej). Jeśli więc robsonie999 myślałeś o fotkach na tym montażu, to chyba nie tędy droga. Do wizuala z lekkimi rurkami jak najbardziej. Tu na forum chłopaki wieszali na nim z tego co pamiętam Maka 127 i właśnie SW 80/400 - jest gdzieś taki wątek.

 

PS. Z tego co się dowiedziałem (DO) to montaże z serii NexStar SLT różnią się od siebie budową w zależności od tego z jakim telepkiem są sprzedawane. Trzeba pamiętać że ten z promocji był w komplecie z najmniejszym refraktorkiem, co nie oznacza że nie warto go było kupić, zwłaszcza w tej cenie.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno była promocja w DO na taki właśnie zestaw i kosztowało to bodajże 699 zł. Ci co go kupowali to tylko dla samego montażu, rurkę chowali w piwnicy :szczerbaty: . Pojawiło się tu ostatnio na forum parę opisów tego monta, podobno nieźle sobie daje radę z lekkimi rurkami. Widziałem nawet fotki robione na tym montażu z czasami 30s, ale to już był hardcore (nie pamiętam ogniskowej). Jeśli więc robsonie999 myślałeś o fotkach na tym montażu, to chyba nie tędy droga. Do wizuala z lekkimi rurkami jak najbardziej. Tu na forum chłopaki wieszali na nim z tego co pamiętam Maka 127 i właśnie SW 80/400 - jest gdzieś taki wątek.

 

PS. Z tego co się dowiedziałem (DO) to montaże z serii NexStar SLT różnią się od siebie budową w zależności od tego z jakim telepkiem są sprzedawane. Trzeba pamiętać że ten z promocji był w komplecie z najmniejszym refraktorkiem, co nie oznacza że nie warto go było kupić, zwłaszcza w tej cenie.

 

Wiem skrzypu, też śledziłem te ceny w DO, zastanawiałem się nad zakupem ale wydawało mi się to głupie, żeby nabywać montaż z teleskopem i je kolekcjonować, teraz myślę, że może popełniłem błąd...może warto było, ale co tam w wakacje ceny spadną o ok 200-300 zł, to wtedy może jakis montażyk z takim GT sobie kupię, fajna sprawa, bo ciężko mi się szuka mgiełek tym SW 80/400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić np TU

A jeżeli chodzi ci o SLT Celestrona, to bardzo często pojawiają sie na Allegro, fakt, że z telepami ale można go wyrwać za około 600parę złotych, jak się ma troszkę szczęścia.

 

Fajny ten Meade, przydałby się do szukania obiektów :) . Ceny mają spaść w wakacje, może warto poczekać i zastanowić się nad zakupem...dzięki deryl!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow jest wkręcany w kątówkę i chowa się w adapterze. Adaptery w sumie są dwa: psix -> T mount i Tmount -> m4/3. Ten adapter Tmount -> m4/3 to tak naprawdę jest adapter do m42, ale po prostu wykręciłem sobie z niego pierścień M42, bo konstrukcja na to pozwala. W ten sposób wszystko do siebie idealnie pasuje. Adapter ma wewnątrz bagnetu gwint, który jest tylko minimalnie większy niż 1,25" i wstawiłem tam kawałek plastikowej rurki z jakiegoś starego, bardzo słabego barlowa. Rurka się ładnie nagwintowała od tego wewnętrzego gwintu ;), a wewnątrz ma akurat rozmiar 1,25".

G1 to Panasonic G1, taki kompakt z wymienną optyką i cropem 2x.

Montaż SLT kupowałem bardzo niedawno temu w DO, właśnie w promocji z refraktorkiem 60/700 za 699zł, który po dorobieniu balkonowego montażu powędruje do siostrzeńca. Do Księżyca się nada, bo jego jakość jest całkiem przyzwoita.

Z samego montażu jestem bardzo zadowolony. Jest super lekki, chociaż wymaga zasilania z poważniejszego akumulatora niż paluszki. Za to akumulator go fajnie dociąża i całość zyskuje na stabilności. Normalnie wisi na nim refraktorek 102/500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow jest wkręcany w kątówkę i chowa się w adapterze. Adaptery w sumie są dwa: psix -> T mount i Tmount -> m4/3. Ten adapter Tmount -> m4/3 to tak naprawdę jest adapter do m42, ale po prostu wykręciłem sobie z niego pierścień M42, bo konstrukcja na to pozwala. W ten sposób wszystko do siebie idealnie pasuje. Adapter ma wewnątrz bagnetu gwint, który jest tylko minimalnie większy niż 1,25" i wstawiłem tam kawałek plastikowej rurki z jakiegoś starego, bardzo słabego barlowa. Rurka się ładnie nagwintowała od tego wewnętrzego gwintu ;), a wewnątrz ma akurat rozmiar 1,25".

 

Rewelka, MacGyver może się schować !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.