Skocz do zawartości

statyw pod lornetkę - żuraw?


Rekomendowane odpowiedzi

kupować, czy robić samemu, ze statywu drewnianego na Allegro?

 

Jeżeli masz zacięcie do majsterkowania i materiały to zrób taki żuraw. Wykonasz go tak jak będzie Ci się podobało i jak Ci pasuje. Do tego satysfakcja gwarantowana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio dużo zastanawiałem się nad kupnem żurawia. Ale jednak moja wrodzona niechęć do rozrzutności skłoniła mnie do podziergania w drewnie. Dlaczego?

Cena żurawia: 450zł

Cena statywu geodezyjnego plus głowica plus elementy żurawia: 150 + 80 + 30 = 260 zł

Cena budowy od podstaw elemety drewniane plus łożyska plus głowica: 40 + 12 + 80 = 132 zł

 

I nawet jeżeli moje umiejętności nie wystarczą na budowe pożądnego, stabilnego statywu strace tylko 62zł zniszczone w czasie budowy. Ale jeżeli uda mi się zarobie około 318zł :szczerbaty: !!

Jak na razie mam jedną noge gotową, zakupine łożyska z demobilu i teraz wycinam łączenie nóg ze sobą i z ramieniem. Jak narazie wszystko idzie zgodnie z planem :D

Wejdź na celestie i na baze widzy o ATMie tam będziesz miał pare tematów na gdzie został stworzony zuraw od podstaw.

 

P.S. Ceny oczywiście podałem orientacyjnie tak że granica błędu sięga koło 30 zł w obie strony x)

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę miesięcy temu miałem ten sam problem. Zastanawiałem się czy zbudować coś samemu, czy kupić gotowe w astrokraku. Moje umiejętności majsterkowania są na poziomie przeciętnym i zapewne mój żuraw wielce stabilny by nie był. Jako, że mieszkam niedaleko Krakowa udałem się do astrokraka oglądnąć żurawia........ i w tym samym dniu go zamówiłem. Solidność, stabilność i estetyka. Doszedłem do wniosku, że sam bym go nie zrobił nawet w połowie tak solidnie, a w czasie w którym bym robił mojego żurawia, mogę sobie zarobić na ten z astrokraka robiąc to na czym się znam.

 

Używam go już trochę i nie mam żadnych zastrzeżeń. Jedynie nieco krótkie jest ramię żurawia (co jednak ułatwia jego transport, więc nie jest to wada). Wygodniej mi jest, gdy od strony lornetki mam dłuższe ramię. Na szczęście jest regulacja i tak od strony lornetki mam 2/3 ramienia, a od strony przeciwwagi 1/3. Oczywiście przy tych proporcjach po zamontowaniu cięższej lornety musiałem zrobić dodatkową przeciwwagę na co poświęciłem hantelkę.

 

Jest jednak jeszcze inna rzecz: satysfakcja ze zrobienia czegoś samemu, o której wspomniał Mattman 12. Więc odrzucając sprawę pieniędzy, fajnie jest mieć świadomość, że coś takiego wykonałem i mi dobrze służy. Ja się tego pozbawiłem, ale nie żałuję. Taki był mój wybór.

 

W tym hobby jakim jest astronomia ciągle musimy podejmować ciężkie decyzje: którą lornetkę kupić?; który okular lepiej się sprawdzi? paralaktyk czy dobson? kupić, czy zbudować?...... Najgorsze jest to, że nigdy nie otrzymamy jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko ma swoje plusy, ale i również wady.

 

Decyzja należy do Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.