Skocz do zawartości

Fotografia CCD z filtrami


Rekomendowane odpowiedzi

Stoi przede mną temat opanowania focusowania w połączeniu z kołem filtrowym. Mam w związku z tym kilka pytań.

 

1. Ustawianie offsetu. Rozumiem, że procedura powinna polegać na tym, że znajduję focus dla L, potem mierzę dla każdego RGB z osobna, i zapisuję. Czyli że offsety liczy się względem kanału L? Czy jakoś inaczej?

2. Prawidłowe wyliczenie offsetu. Przypuszczam, że offsety RGB powinny się układać w ciąg zgodnie z kolejnością RGB. Wczoraj podczas ustawiania wyliczyły mi się jakieś offsety, ale kolejność wg kolejnych wartości wyszła RBG a nie RGB. Prawdopodobnie błąd, prawda? Teraz pytanie ile razy trzeba powtórzyć pomiar, by prawidłowo wyliczyć offset? Przypuszczam, że wczoraj nie wyliczyłem ich poprawnie ze względu na dodatkową zmianę temperatury podczas wyliczania. Czy zatem offsety powinno się liczyc już po skalibrowaniu i dostrojeniu kompensacji temperatury? A może poprostu przy stabilnej temperaturze?

3. Offsety a backlash - co możecie powiedzieć?

4. Kolejnośc LRGB - świecić sesję na zasadzie L1 R1 G1 B1 L2 R2 G2 B2 ... czy L*x R*x G*x B*x, gdzie x to ilośc klatek? Wydaje mi się że w drugiej opcji będzie mniejszy błąd ze względu na suwanie wyciągiem i mniejszą ilośc zmian filtrów. Jak to robicie?

5. Ze zmianą temperatury zmienia się fokus. Ale czy zmieniają się także offsety względem siebie? Czy też błąd jest pomijalny i przy zmianie temperatury wystarczy uwzględnić wyliczenia dla referencyjnego kanału i zastosować offset nie biorąc pod uwagę tego, ze może się on zmieniać w zależności od temperatury?

 

Pytanie jest w kontekście maxima, używałem na razie samego autofocus. Nie kalibrowałem jeszcze focusMaxa, możliwe, że tam sprawa się upraszcza. Czy tak?

Dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Ustawiasz offsety do filtra ID 1. Jak go sobie nazwiesz nie ma wielkiego znaczenia.

 

Ad 2. Offsety zrób sobie tak, że zmierz ostrość dla każdego filtra, potem odejmij od nich wartość z pozycji nr 1. i wpisz je w dane pozycje. Oczywiście procedurę rób np. o północy, kiedy już się trochę temp. ustabilizuje. Nie powinna mieć wpływu, bo przecież pozycje zmierzysz szybko (autofocus). Jeżeli na wyciągu masz c/a 10 tys jednostek, to błędy na poziomie pojedynczych jednostek nie mają większego znaczenia.

 

W ACP masz skrypt do wyliczania automatycznego. Tworzy wtedy specjalny piki FilterInfo.txt.

 

Nie wiem natomiast, jaka jest dokładność wykonania koła filtrowego w QSI. Żeby bazować na offsetach i nie ostrzyć każdego filtra wymagane jest koło filtrowe z wyższej półki. U mnie na kole FLI działa to świetnie i nigdy nie ostrzę po zmianie filtra.

 

Ad 3. Jaki ty masz system moto? Robofocus? Jeżeli tak, to przy prawidłowym ustawieniu backlasha nie powinieneś mieć problemu. Backlash ustawia się akurat łatwo, jak będziemy mieli okazję gadać, to Ci powiem. Nie bardzo mam czas teraz pisać.

 

Ad 4. Zasada jest prosta. Należy opanować swoją "niecierpliwość" i robić kanały seriami, czyli R*x, G*x, etc. Przyczyna jest banalna (generalnie jest ich więcej) - czas. Każda zmiana filtra kosztuje trochę czasu, do tego powstaje ryzyko (jeżeli koło filtrowe nie jest perfekt), że coś się "kopnie". Naprawdę - nie kumam, po co niektórzy wachlują filtrami w czasie sesji. Tym bardziej, kiedy noce są krótkie, więc i tak powinno się robić dzisiaj R, jutro G, itd.

 

Niezależnie od tego, czy chcesz zrobić krótkie, szybkie zdjęcie, czy też fotografujesz obiekt klika nocy - więcej zalet ma system pracy seriami.

 

Ad 5. Offsety się nie zmieniają wraz z temp, a na pewno nie ma to żadnego znaczenia.

 

Jeżeli nie będziesz zadowolony z dokładności Offsetów (czyli automatycznej kompensacji różnic ostrości dla danych filtrów) to proponuję przemyśleć ideę programowania sesji tak, żeby ostrość zmieniać co np. 30-45 min. Ustawiasz sobie np. Red - 4*10 min > Zmiana filtra > Autofocus > Green - 4*10 min > Zmiana filtra > Autofocus,... itd. Jeżeli potrzebujesz mieć więcej klatek, to powtarzasz X razy taką sekwencję. W ten sposób bronisz się przed dwoma sprawami: 1. wpływ temperatury, 2. niedokładność działania koła filtrowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Adam. Sporo to wyjaśnia i potweirdza moje przypuszczenia.

Wczoraj właśnie padłem m.in. na temacie żonglowania filtrami.

 

Co do robofocusa - mam robofocus v3, total travel mam na poziomie 3300, a step size 27 mikronów.

Wygląda na to że chyba nie mam luzu, albo mam minimalny na poziomie 3 kroków. Sprawdzałem to przykładając palec do wyciągu i patrząc na drgania. Pewnie trzebaby więcej czasu spędzić sprawdzając na klatkach.

 

Co do samego focusowania - na razie robię to ręcznie autofocusem w maximie, ale często on głupieje. Pozatym niestety sporo to trwa. Moja kamera jest wolna nawet przy binx2 i subframe rzędu 100x100.

 

Twoje rady w dużej części dotycza automatyzacji, którą na razie odkładam na później, bo mam jeszcze zbyt dużo problemów do rozwiązania na bardzo elementarnym poziomie. Więc ACP i FocusMaxa na razie całkiem odstawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.