Skocz do zawartości

MaximDL v5


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Potrzebuję porady odnośnie Maxima. Docelowo będę focusował FocusMax'em albo w ogóle inaczej, ale jak na razie pracuję w maximie.

Problem, który mam jest taki, że średnio spędzam godzinę na ustawianiu ostrości. Ręcznie zrobiłbym to szybciej.

A szczegółowo - mam maxima, podłaczony sprzęt (kamera, telep, RoboFocus) wszystko działa. Ekspozycje robią się dobrze.

Wyciąg ma mały luz - na poziomie +/- 3 jednostek. Sprzęt - jak w stopce.

 

Znam zgrubne pozycje ostrości, focus w zależności od temperatury wypada mi w okolicach 2000 - 1900. Startuję zawsze w okolicach 2100 i odpalam autofocus.

Bin 1x1, robi się pierwsza expozycja, wszystko jest OK, zwyle robią się następne 2, po czym program przechodzi w tryb fine focusingu. I tu się zaczynają jaja:

 

1. Nie zawsze przechodzi do fine focus, mimo że jest wyraźna gwiazda w kadrze, rozogniskowanie jest takie, że algorytmy powinny sobie z tym radzić, cały placek zmieściłby się w 100x100px. A Maxim nie przechodzi do fineFocus, tylko jedzie dalej i muszę go przerwać, bo nic nie zrobi.

 

2. Czsami skolei przechodzi do fine focus, ale zamiast gwiazdy bierze jakiś totalnie przypadkowy kawałek kadru gdzie nie ma gwiazdki, FWHM wychodzi mu 0.0 i głupieje. Jeszcze inym razem zaczyna focusować na jakims hot pixelu.

 

3. Jak juz nawet przejdzie do fine focus, to czasami dzieje się tak, że nie może znaleźc punktu startu - robi 2 expozycje, dajmy na to 2150, 2100 a potem jedzie do jakiegoś 1100, gdzie jechać nie powinien.

 

Efekt jest taki, że procedura focus działa mi raz na 5 razy poprawnie.

Target HFD ustawiam ze sporym zapasem - najlepsze wartości miewam w okolicach 3.0, ale ustawiam nawet w konfigu na 25, wtedy nie głupieje tak często.

 

A na koniec - jak nawet przeliczy całą Vcurve dobrze, to nieprawidłowo wylicza ostatni focus - na logu widze że np. w pozycji 1940 FWHM spadło mi do 2.5 czy 3, Maxim przejeżdża przez punkt najlepszej ostrości, robi dalsze pomiary, a potem twiedzi, że znalazł najlepszy focus w pozycji 1950 albo 1970 i HFD jest w okolicach 7. Wtedy poprostu z palca jadę tam, gdzie było najlepiej na wykresie.

 

Czy coś robię źle? Czy te algorytmy są tak dupiate? Macie takie same problemy?

Najgorsza jest ta przypadkowość - raz na tych samych ustawieniach działa git i po 1-2 minutach mam focus, a raz nie działa w ogóle przez 5 razy z rzędu (nawet podczas tej samej sesji!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstaluj FocusMaxa to darmowy plugin do maxima: http://users.bsdwebsolutions.com/~larryweber/

jak dobrze skonfigurujesz, zapomnisz o problemie focusa

 

ale chyba rzeczywiście maxim albo ma skopany driver robofocusa, albo algorytm, w każdym bądź razie u mnie też nie chciał poprawnie pracować,

choć przede wszystkim powinieneś jasną gwiazdkę (2-4 mag) ustawić najpierw w centrum kadru i dopiero wtedy próbować ostrzyć

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że używam FocusMaxa, to raczej nie korzystam z autofocusa w Maximie, ale parę razy go użyłem i nie miałem absolutnie żadnych problemów. Kluczowa jest konfiguracja - nie pamiętam gdzie to jest, ale chyba w tym samym oknie (światłosiła, skok w mikronach, etc.). Poza tym, o ile dobrze pamiętam, to chyba można kliknąć i wybrać własną gwiazdę, konkretną. Czy nie?

 

Co jeszcze istotne, w sterowniku robofocusa i maximie musimy mieć ten same kierunek "podjeżdżania" - czyli preferred direction IN.

 

Rozumiem, że najpierw robi ci "strzał" w bin, a 1:1 potem, przy fine focus?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FocusMax rozwiązał problem.

Pozostaje jeszcze trening termiczny.

 

 

Mam jeszcze pytanie o offsety.

Generalnie próbowałem je sobie pomierzyć i przy FocusMaxie wyniki wychodzą następujce:

 

L (referencyjny) 0

R +24

G +23

B +21

 

Z grubsza tak to wygląda. I teraz o ile rozumiem, że sprzęt może być niezbyt wrażliwy na różnice pomiędzy filtrami, o tyle nie rozumiem kompletnie dlaczego wszystkie 3 wartości są odsunięte o ponad 20 jednostek od luminacji? Czy to jest normalne? I czy to możliwe, że offsety sa tak małe? Bo jeśli tak, to są pomijalne.

Mierzyłem focusMaxem przy stabilnych warunkach termicznych po kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.