Skocz do zawartości

Starlight Xpress Lodestar


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Testy, recenzje i zajawki od początku mówią o Stalight Xpress Lodestarze jako królu guidingu.

Niestety sprawa nie wygląda tak różowo w praktyce. Być może pracując z dostarczonym przez producenta oprogramowaniem jest inaczej, ale gdy mówimy o pracy w ramach standardów, a za taki mam m.in MaximDL, robi się nieciekawie.

 

Do rzeczy.

Problem polega na tym, że w opcjach kamerki mamy możliwość ustawienia kilku parametrów. Interesują nas 2 opcje:

- progressive scan

- swap even&odd lines

 

Kamerka sama z siebie daje obraz w trybie interlace - z przeplotem widocznym jako poziome linie.

Teoretycznie włączenie powyższych 2 opcji powinno gwarantować uzyskanie jednolitego niepaskowanego obrazu.

Jednakże dzieje się tak od przypadku do przypadku. Czasami kamera startuje z przeplotem, czasami bez. Często nawet podczas sesji guidingu przez 5 minut jest dobrze, potem znów włącza się przeplot.

 

OK, nie jest tak, że kamera nie działa - guidować się da. Jednakże kupując kamerę kultową i ocenianą przez wszystkich jako najlepsze rozwiązanie oczekuję niezawodności, nie mówiąc o elementarnej przewidywalności narzędzia. Maxim w przeplocie i tak policzy sobie centroid, ale nie oszukujmy się - nie jest to bez wpływu na jakość guidingu. Nie robiłem pomiarów, ale na oko i zdrowy rozum jasne jest że dobrze nie jest.

 

Podobno pomaga włączenie bin 3x3 :)

 

Wiem, że problem nie jest związany wyłącznie z moim egzemplarzem. Philips również ma ten problem.

 

Jeśli znajdę rozwiązanie podzielę się ze wszystkimi.

Jeśli ktoś może wspomóc mnie radą - będę wdzięczny.

 

Intencją tego postu jest jednak przede wszystkim wzbudzenie ostrożności wobec wspomnianego 'króla guidingu'.

Jeśli nie znajdę rozwiązania, pozostanie mi wyciągnąć wnioski z powiedzenia 'Król jest tylko jeden' i zakupić inną kamerę i cieszyć się rezultatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kultowa? Przecież poza wami (ty i Philips) nikt tego nie używa ;) Skąd ten mit, że 'wszyscy' jej używają? Gdzie te 'wszystkie' recenzje, bo jeżeli masz na myśli jedną, napisaną przez gościa od starklabs, to chyba nic więcej nie ma.

 

Podstawowa sprawa - to jest generalnie video kamera, a nie astro kamera, a jak wiadomo, Maxim nie lubi video kamer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

314L ( od takiego jednego forumowego kolegi :) ) a nie 16IC... niemniej miałem w planach 16IC na guider ale jesli interlace w Lodestarze zostanie rozwiązany to kto wie czy nie wroce do niego... zatem czekam na werdykt Patryka. Generalnie dobra informacja, dzięki!

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie mysle, ze jest ok. Ja jednak, patrzac z nieco innej perspektywy (brak obserwatorium), wybralbym cos co jest zasilane tylko z USB - np DSI II, jesli juz mowa o tym, konkretnym chipie. W moim przypadku im mniej kabelkow i zasilaczy, tym lepiej.

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.