Skocz do zawartości

Obserwacje [18.06.2009]


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wstałem o... nie... ja dzisiaj w ogóle nie spałem! Podszedłem do okna... o, Księżyc! Jaki pomarańczowy! Walnę fotkę! Oto ona.

moon1p.jpg

Nie mogłem usnąć więc o 1 podszedłem do komputera i włączyłem Stellarium. Popatrzyłem, poszukałem... patrzę... Jowisz. No dobra. Ale znad bloków wzejdzie o 2, więc co robić do tego czasu? Hmm, mam jeszcze balkon! Co tu widać na wschodzie... jakaś gromada otwarta w Warkoczu Bernardynki. Całkiem fajna! B) Szukałem jeszcze M64, ale to nie na moją lornetkę. Dobra, jest już 2, widać Jowisza! Oto moje pierwsze zdjęcie księżyców Jowisza wykonane na statywie cyfrówką o powiększeniu razy 10. :lol:

jowisz.jpg

Następnie chciałem się położyć ale na Stellarium spod horyzontu wyszedł napis Mars, a chwilę potem Wenus, więc zapomniałem o śnie i jakiś czas później strzeliłem dwie fotki.

marsiwenus.jpg

allnkz.jpg

Czekałem jeszcze na plejady i potem na Merkurego ale to już nie na mój sprzęt. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawka przed obozem wędrownym? ;)

 

No coś tego typu. ;) Nie widać kwadry Wenus ale Księżyce Jowisza już tak! :D M31 też oglądałem ale zapomniałem napisać. W mojej cyfrówce jest opcja nastawiania długo czasowego, czy gdybym namierzył miejsce gdzie jest M31 i nastawił na 15 sekund to byłoby coś widać? Powiększenie 5 albo 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Troszkę się zrehabilituję, można porównać jak się jakość zmienia...

Ja widzę tak samo M3. Z resztą w lunecie nie widzę różnicy poza wielkością. ;P Tak się zastanawiam czy mógłbyś naszkicować gwiazdę zmianną w koronie północnej i ją zaznaczyć? Nie wiem która to a widzę kilka gwiazd tam. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, To Melotte 111 jest jedna z ładniejszych gromad otwartych w warkoczy bereniki, a korona północna to gwiazdozbiór który się nie mieści w polu widzenie lornetki. :Salut:

Nie no wiem, ale 4 gwiazdy łącznie z gwiazdą alfa widać i RBC czy jakoś tak też powinno być widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś tego typu. ;) Nie widać kwadry Wenus ale Księżyce Jowisza już tak! :D M31 też oglądałem ale zapomniałem napisać. W mojej cyfrówce jest opcja nastawiania długo czasowego, czy gdybym namierzył miejsce gdzie jest M31 i nastawił na 15 sekund to byłoby coś widać? Powiększenie 5 albo 10.

 

odpowiednie ISO przysłona i czas ale ja osobiście próbowałem 3-5 sekundowe naświetlania np na plejady... efekt-> nie "kropki-gwiazdki" tylko kreski. :] taki fotoastroamator ze mnie

chyba że statyw jest prowadzony za obiektem... przez 15 sekund to się sporo ziemia przekręci.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.