Skocz do zawartości

Jak prawidłowo ustawić CG5 GT


Receptura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

pytanie jakich wiele, może już było wałkowane, ale nie znalazłem nic konkretnego lub czegoś co bym od razu zrozumiał (miał wyobrażenie co do przeprowadzenia procedury, np. opis na teleskopy.pl "Jak ustawić teleskop z montażem paralaktycznym względem bieguna północnego"). A pytanie brzmi tak: jak należy ustawić prawidłowo montaż CG5 GT do prowadzenia obserwacji wizualnych tak aby prawidłowo działał system GO TO lub tak żeby samemu móc poruszać się po niebie za pomocą przycisków pilota "mikroruchów" - od razu napiszę, że nie mam jednak lunetki biegunowej.

Czy wystarczy ustawić montaż w kierunku PN na szerokość 53* czy trzeba jakoś ustawiać na Polaris ( i tu też moje pytanie, czy po takim ustawieniu na polaris trzeba/można zrównać znaczniki INDEX)? - bez użycia GO TO, za pomocą poluzowania blokad osi DEC i RA, tak żeby można było skozystać po tym z prawidłowo ustawionego teleskopu i prawidłowo działającego GO TO.

 

Z góry dziękuję za cierpliwość i zrozumienie jeśli się powtarzam :szczerbaty:

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ustaw montaż chociaż zgrubnie na polarną, tak abyś widział ją przez otwór na lunetkę biegunową,

2. Ustaw indeksy na montażu i włącz zasilanie,

3. Zrób align na 2 gwiazdach, dla zwiększenia dokładności GoTo dobrze jest dodać jeszcze ze 2,3 dodatkowe, tym bardziej że nie masz lunetki...

 

I w zasadzie to wszystko, od tej chwili GoTo powinno już trafiać w obiekty, a przyciski "mikroruchów" powinny działać (prędkość ruchu zmieniasz naciskająć "RATE" i cyfrę (0-najwolniej, 9-najszybciej).

 

Nie wiem jaki masz soft, ale w najnowszym jest opcja "all star align", dzięki której możesz sobie ustawić montaż dokładnie na polarną, co skutkuje lepszym prowadzeniem i dokładnością Go-To.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Planowałem tak zrobić ale nie bylem przekonany czy to coś da, a skoro może tak, to wypróbuję to. Co do wersji softu:

WERSJA "OS" pilota i silników:

HC: GEM 4.13

MC: 5.07 5.07 ( Moje wczesniejsze pytanie co do tego montażu)

 

Jesli ktoś ma inny pomysł lub uwagi do powyższego sposobu proszę pisać.

 

P.S. A co z moim pomysłem ustawienia tylko na PN na odpowiednią szerokośc - czy to coś da czy za duży błąd i to samo pytanie co do pomysłu teleskopy.pl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.