Skocz do zawartości

Obserwacje Syntą 6"


szymek

Rekomendowane odpowiedzi

Syntę zakupiłem już w grudniu zeszłego roku, ale tak na prawdę we wczorajszą noc pierwszy raz nią obserwowałem ;). Mimo tego, że Księżyc był blisko pełni, dało się odnaleźć kilka obiektów. Najpierw poszła M57, była dosyć ostro "wycięta" z tła. Ogólnie fajny widoczek, raczej żadnych szczegółów, ale kształt obwarzanka był :) Skierowałem teleskop na Herkulesa. Po raz pierwszy zobaczyłem M13, która nie była tylko mgiełką jaśniejszą w środku, teleskop rozdzielił gwiazdki na zewnątrz i trochę przy jądrze :) Długo na to patrzyłem ;) Ok, znalazłem strzałę, odjechałem trochę w górę, trochę pobłądziłem i...znalazłem wreszcie Hantle. O ile w Skyluxie ledwo było ją widać, i majaczył tylko kształt M27, to teraz zobaczyłem dosyć jasne zamglenie wyraźnie przypominające coś w rodzaju wypełnionej ósemki.

 

Oczywiście w międzyczasie były ławice i ławiczki chmur oświetlone przez Księżyc, niektóre nawet bardzo estetyczne ;) Widząc, że Łysy jest już na tyle wysoko, aby skutecznie popsuć widoki DS, postanowiłem zrobić sobie przerwę na coś do picia. Po kilkunastu minutach wróciłem na balkon. Nie miałem siły "odkrywać" nowych eMek przy świecącym w oczy Łysym (balkon mam na południu :) ). Postanowiłem zobaczyć jeszcze Jowisza. Wyraźnie widoczne dwa pasy i jakieś niewielkie pociemnienia, bez rewelacji ;). Założyłem dekiel na Syntę i poszedłem ocenić Algola, by potem wpaść w ramiona Orfeusza, co całe Staniątki już dawno zrobiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm gdyby podzielić nieba na 3 klasy: miejską, podmiejską i wiejską, to moje niebo byłyby gdzieś pomiędzy podmiejską a wiejską ;) zasięg w zenicie (przy nowiu) mam czasem 6 mag, ale to tylko w zenicie. Na zachodzie jest łuna od Krakowa dlatego tam nie obserwuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mam bardzo owocne noce :) Gwiazdy zmienne i odkrywanie widoczków Synty 6" z powrotem rozbudziły we mnie ten astronomiczny zapał jaki towarzyszył mi dwa lata temu. Przez ostatnie dwie noce zobaczyłem M92, M71, M11, M10, M12, M15, M57, M56 (przynajmniej tyle, więcej nie pamiętam ;) ) Gdy Jowisz jest już wysoko, a deski balkonu nie przesłaniają mi połowy zwierciadła, to widać, że pasy są postrzępione i nieregularne, WCP i pociemnienia przy biegunach (przynajmniej przy jednym). Gromady kuliste są trochę rozdzielone na zewnątrz. Może to nie dużo, ale w porównaniu do Skyluxa, który ledwo widział majaczące jądra to jest dużo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.