Skocz do zawartości

montaż mobilny do astrofoto <300mm


Rekomendowane odpowiedzi

Ten Samyang 85/1.4 mogłby się nieźle sprawdzić przy astrofoto, to nawet na pełnej dziurze ma małe aberracje i astygmatyzm. A f/1.4 oznacza naprawdę masę zebranego światła. Ma też uniwersalny T-Mount, do którego są dopiero dodawane dedykowane adaptery dla aparatów, więc może i backfocus jest wystarczająco duży?

 

Jaki jest jego backfocus?

 

Co do mojej kamery jest jeszcze jedna opcja - kamery QSI mają wymienne pudła. To oznacza, że za 200 USD mogę kupić sobie wąskie body kamery (bez filtrów i guidera albo bez guidera), przełożyć do niego kamerkę (co jest podobno bardzo proste) i wtedy łapię inne obiektywy.

Ale raczej wejdę w średnioformatówki. Raz że guiding się może czasami przydać, dwa, że te szkła są naprawdę tanie. Pentacona 50/4 prawdopodobnie wylicytuję w okolicach 250 PLN. A jak dobrze poszukać to można jeszcze taniej trafić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawki przyjechały i od razu nadciągnęły chmury :szczerbaty: Przez ostatni tydzień była piękna bezchmurna pogoda. Pewnie ze dwa tygodnie będę musiał poczekać na poprawę. Ale nie ma co narzekać, bo za dwa dni i tak wyjeżdżam na tydzień.

 

Pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka było nienajlepsze. Za tyle forsy oczekiwałem nieco lepszego wykonania. Chodzi mi o sam napęd. O głowicach manfrotto nawet nie wspomnę. Dawno temu kupiłem chińską 'podróbę' manfrotto. Teraz miałem okazję porównać. Moja podróba jest dużo solidniejsza niż oryginał. Dobrze, że nie zamówiłem statywu, bo bym się pewnie rozczarował. Najgorsze są szybkozłączki, które się chwieją :( To jest element do poprawy w pierwszej kolejności.

 

Po zmontowaniu całość jest stabilna i sprawia solidne wrażenie. Zapuściłem napęd na chwilę i chyba jest dobrze. Producent zapewnia, że każdy egzemplarz jest testowany przed wysyłką. Na moim widać, że ktoś go wcześniej macał. Próbnie zamontowałem aparat z Sigma 70-300 i WO72. Oba trzymają się mocno (musiałem trochę pomajstrować przy szybkozłączkach). Bardzo fajna jest lunetka biegunowa. Niestety nie ma pudełka/walizeczki, gdzie możnaby całość schować. Cały zestaw (statyw, głowice, napęd, aparat, obiektywy, baterie) można schować do większego plecaka. To duży plus, bo nie mogę wjechać autem do parku, gdzie są najlepsze warunki do obserwacji. Montaż/demontaż też jest błyskawiczny.

 

Na dalszą recenzję trzeba będzie poczekać aż przejdą chmury. Może jeszcze dzisiaj się uda, bo pełne zachmurzenie ma być, według prognozy, dopiero jutro. Zdjęcia zestawu wrzucę jutro (mam nadzieję).

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tą/tę kasę, jaką trzeba dać za Astrotrac'a + głowice manfrotto i inne duperele... - zastanowiłbym się nad Takahashi Sky Patrol III.

Tutaj masz jedną recenzcję II-ki:

http://www.astrosurf.com/carreira/comentario_tak_sp2_eng.html

Strona dealera w "naszym bloku":

http://www.takahashi-europe.com/en/TG-SP3.php

 

Przede wszystkim Sky Patrol to prawdziwy paralaktyk - a Astrotrac - z tego co rozumiem to taka platforma paralaktyczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teegul Sky Patrol III. Price: £689.00 (Including VAT at 15%)

Teegul Sky Patrol III with Counterweight and Shaft. Price: £789.00 (Including VAT at 15%)

Polar Finder Scope. Price: £144.00 (Including VAT at 15%)

Tripod Adaptor Head. Price: £37.00 (Including VAT at 15%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teegul Sky Patrol III. Price: £689.00 (Including VAT at 15%)

Teegul Sky Patrol III with Counterweight and Shaft. Price: £789.00 (Including VAT at 15%)

Polar Finder Scope. Price: £144.00 (Including VAT at 15%)

Tripod Adaptor Head. Price: £37.00 (Including VAT at 15%)

 

Polar finder scope ponoć jest trochę do kitu w tym montażu i nie poleca jej, na przykład Pan Portugalczyk z linka, który podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie jestem przekonany, czy Teegul jest lepszą opcją, niż Astrotrac. Zauważcie, że sposób napędu tego drugiego daje szansę na dużo, dużo mniejsze PE niż napęd bezpośredni na ślimaka. Poza tym, ja potrzebuję dźwignąć 3,5kg (kamera + koło) plus obiektyw, też koło kg. Więc Teegul odpada. Za to Astrotrac z dobrym statywem i głowicą powinien sobie poradzić bez problemu. Mówię o tym nowym, bo to znacząca ewolucja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie jestem przekonany, czy Teegul jest lepszą opcją, niż Astrotrac. Zauważcie, że sposób napędu tego drugiego daje szansę na dużo, dużo mniejsze PE niż napęd bezpośredni na ślimaka. Poza tym, ja potrzebuję dźwignąć 3,5kg (kamera + koło) plus obiektyw, też koło kg. Więc Teegul odpada. Za to Astrotrac z dobrym statywem i głowicą powinien sobie poradzić bez problemu. Mówię o tym nowym, bo to znacząca ewolucja.

 

- Astrotrac sam w sobie jest na pewno sztywny i dokładny, ale problem w tym co jest pod nim i nad nim... Głowica foto z nośnością 4.5kg do astrofoto? i to przy założeniu, że do tego będzie przykręcony astrotrac i jeszcze jedna głowica foto "na barana" i dopiero te 4.5kg - to będzie musiała mieć ze 20kg nośności...

- Przy takich ogniskowych trzeba sobie odpowiedzieć, jakie PE jest wystarczające? Może takie jakie ma sky partol jest wystarczająco dobre. Gonienie za jak najlepszym PE i wieszanie 4-5kg skończy się u ciebie Adam na AP400, a co najmniej EM11 :)

I na koniec: osobiście widzę co bardziej nerwowego użytkownika miotającego w krzaki to całe ustrojstwo i posyłającego w ślad za nim wiązankę "ciepłych słów", bo któreś z 6,7,8? pokręteł/regulacji się poluzowało, albo w połowie ekspozycji skończył się skok napędu w astrotrac-u :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

- Astrotrac sam w sobie jest na pewno sztywny i dokładny, ale problem w tym co jest pod nim i nad nim... Głowica foto z nośnością 4.5kg do astrofoto? i to przy założeniu, że do tego będzie przykręcony astrotrac i jeszcze jedna głowica foto "na barana" i dopiero te 4.5kg - to będzie musiała mieć ze 20kg nośności...

- Przy takich ogniskowych trzeba sobie odpowiedzieć, jakie PE jest wystarczające? Może takie jakie ma sky partol jest wystarczająco dobre. Gonienie za jak najlepszym PE i wieszanie 4-5kg skończy się u ciebie Adam na AP400, a co najmniej EM11 :)

I na koniec: osobiście widzę co bardziej nerwowego użytkownika miotającego w krzaki to całe ustrojstwo i posyłającego w ślad za nim wiązankę "ciepłych słów", bo któreś z 6,7,8? pokręteł/regulacji się poluzowało, albo w połowie ekspozycji skończył się skok napędu w astrotrac-u :)

 

ad 1. sam astrotrac waży nieco ponad 1kg, do tego głowica kulowa wazy około 0,6kg. Czyli calosc nie waży więcej niż 2kg. Trzeba jeszcze doliczyć aparat i obiektyw. Wczoraj używałem C500D + Sigma 70-300. Myśle, że taki zestaw waży jakieś 1,5kg. Czyli w sumie całe ustrojstwo to nie więcej niż 4kg. Jeżeli na statywie nie opieram się łokciem, to całość trzyma się bardzo sztywno. Pewnie astrotracowy 'wedge' byłby lepszy niż głowica fotograficzna, ale na razie nie mam co narzekać.

 

ad 2. nie rzucalem niczym w krzaki (chociaż żona twierdzi, że jestem raptus). Rozkładanie sprzętu zajęło mi jakieś 3 minuty. Trochę dłużej męczyłem się z ustawieniem na polarną. Podobnie przed wyjściem z domu pakowanie wszystkich kawałków do plecaka zajęło może 5 minut.

 

Nie mam zdjęć zestawu. Mam natomiast fotke: 180s, 190mm (okolice Lutni). Obrazek bez zmniejszania jest większy niż 5M, więc nie dołączam do posta. Jak pisałem wcześniej, nie ustawiłem na polarną dokładnie. Używałem astrotracowej lunetki. Lunetka nie jest super dokładna i bez 'dryfowania' ciężko dokładnie trafić w biegun.

 

Podsumowując na szybko, astrotrac to fajny pomysł. Na pewno trzeba sporo praktyki, żeby wycisnąć z niego dobre wyniki. Dziś prognoza znów przewiduje bezchmurną noc. Wczoraj zabawa skończyła sie po około godzinie. Mam nadzieję, że dziś będzie lepiej :D

 

milosz

p.s. na zdjęciu jest niebieski 'farfocel'. Wydaje mi się, że to jakiś odblask. Żadnego paprocha nie znalazlem ani na obiektywie, ani na matrycy. Jeżeli ktoś może zidentyfikować to 'ufo', to bardzo proszę o pomoc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzisiaj przypadkiem zauważyłem w TS takie cudo: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p4480_.html

Całość waży 10kg, więc troche sporo. Ale wydaje mi się, że wagowo wychodzi w okolicy Kenko SkyMemo. Próbowałem coś wygrzebać na temat tego montażu, ale niewiele znalazłem. Wygląda na to, że producent też zniknął z sieci (domena nie jest wykupiona). Czy ktoś zetknął się z tym montażem?

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.