Skocz do zawartości

Spostrzeżenie dotyczące Stellarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dzisiaj ustawiłem sobie w Stellarium (najnowsza wersja) symulację wyjścia Io z za tarczy Jowisza. Wyszło, że będzie to o 22:44.

Ustawiłem sobie refraktorek, o odpowiedniej godzinie patrzę i patrzę i... nic.

Zniecierpliwiony tym faktem zajrzałem do Cartes du Ciel i tam to samo zjawisko przypada na godzinę 23:19. Mam nadzieję, że zaraz się przekonam do tego drugiego programu.

Spotkaliście się z takimi niedokładnościami? Myślałem, że algorytmy są precyzyjne. Liczby to liczby, matematyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Spotkaliście się z takimi niedokładnościami? Myślałem, że algorytmy są precyzyjne. Liczby to liczby, matematyka.
Po wielu miesiącach entuzjastycznego używania Cartes du Ciel znowu przestawiłem się na SkyMap Pro. Zachwycałem się, że ma takie cechy jak podkładanie pod mapy zdjęć RealSky z netu, fotorealistyczne obrazy planet i bardzo współczesny wygląd oraz aktualizowanie komet jednym guzikiem. Niestety pojawiły się pogłoski że zawiera błędy. Źle pokazuje jasność Saturna, co wynika z nieuwzględniania różnic w nachyleniu jego pierścieni.
http://baza.polsek.o...pic_3.html#_3_8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego błędu nie ma, fizyka się kłania. W Stellarium miałeś wyłączoną opcję "Symuluj prędkość światła" i widziałeś faktyczny czas wystąpienia zjawiska a nie czas w jakim obserwator ziemski może je dostrzec.

 

jowisz.jpg

 

Myślałem, że algorytmy są precyzyjne. Liczby to liczby, matematyka.

opóźnienie = odległość do Jowisza (teraz około 4 j.a.) / prędkość światła - tak z grubsza czyli pi razy drzwi:

4*149 000 000 [km] / 300 000 [km/s] = 33 minuty

 

Swoją drogą polecam temat o odkryciu prędkości światła właśnie za sprawą Jowisza i obserwacji jego Księżyców:

http://www.onet.tv/jowisz-i-predkosc-swiatla,4209611,10,klip.html#

Edytowane przez szmarcin
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany! Dzięki szmarcin - zastrzeliłeś mnie tym wyjaśnieniem.

 

Nigdy bym na to nie wpadł. Skoro podaję miejsce obserwacji: Ziemia, dokładne współrzędne, czas systemowy, a program symuluje mi widok nieba w oparciu o te dane, to nigdy bym nie pomyślał, że mam jeszcze mu "podać" prędkość światła :)

 

Czułem, że musi być jakieś wyjaśnienie, bo taka niedokładność dyskalifikowała by ten program, a przecież ludzie go używają i chwalą.

 

Zastanawiam się czemu ma służyć ta opcja? Po co komu "rzeczywisty" czas zaistnienia danego zjawiska, skoro to zjawisko i tak dotyczy zawsze konkretnego punktu w przestrzeni, z którego się je obserwuje? Światło tak, czy inaczej musi tam dolecieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego błędu nie ma, fizyka się kłania. W Stellarium miałeś wyłączoną opcję "Symuluj prędkość światła" i widziałeś faktyczny czas wystąpienia zjawiska a nie czas w jakim obserwator ziemski może je dostrzec.
W config.ini nalezy podmienic

 

flag_light_travel_time = false

 

na (jak trudno sie domyslic ;-)

flag_light_travel_time = true

 

 

http://sourceforge.n...forum_id=278769

 

Prawde mowiac nie ufam programom skupionym na ladnej szacie graficznej. Generalnie to Guide, ewentualnie SkyMap Pro sa stosowane w obserwatoriach do planowania "podniebnych wojazy".

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.